Վարդգես Գասպարին ու Արգիշտի Կիվիրյանը պատմել են՝ ինչպես են իրենց բերման ենթարկել
Այսօր ժամը 12․30-ի սահմաններում գլխավոր դատախազության շենքի մոտից ոստիկանության բաժին բերման են ենթարկվել ի պաշտպանություն Շահեն Հարությունյանի անցկացվող ակցիայի մասնակիցներ Վարդգես Գասպարին և Արգիշտի Կիվիրյանը։
Epress.am-ի հետ զրույցում վերջիններս պատմել են, որ այս պահին գտնվում են կենտրոնի բաժնում, որտեղ վարչական վարույթ է կազմվել 182 հոդվածի հատկանիշներով՝ ոստիկանության օրինական պահանջը չկատարելու համար։
«Ես կանգնած էի դատախազության մայթին, ոստիկանները բրթբրթելով մեզ քցեցին երթևեկելի մաս ու դրանից անմիջապես հետո մեզ բերման ենթարկեցին։ Ինչպես ոստիկանները, այնպես էլ ոստիկանության կենտրոնականի բաժնի փոխոստիկանապետ Վարդան Գևորգյանը շատ լկտի էին իրենց պահում, իմ հասցեին սպառնելիքներ հնչեցնում՝ «ձեռնաշղթա կհագցնենք ու նման բաներ», - պատմել է Կիվիրյանը։
Մեր թղթակցի հետ զրույցում Գասպարին բերման ենթարկվելու հանգամանքը որակել է որպես ոստիկանական կամայականություն։
«Սպասում եմ փաստաթղթերի պատճենները տան, թեև ոչինչ կարդալ չեմ կարողանում՝ բերման ենթարկելիս ակնոցներս անհետացել են»,- ասել է Գասպարին։
Նշենք, որ այսօր ավարտվել է Շահեն Հարությունյանի գործի նախաքննությունն ու նրա հարցաքննությունը, ինչի կապակցությամբ վերջինիս համակիրները բողոքի ակցիա են անցկացրել քննչական գլխավոր վարչության մոտ, ապա երթով շարժվել են գլխավոր դատախազություն։

Two Activists Detained at Protest Rally
Vardges Gaspari and Argishti Kiviryan, participating in a rally in support of Shahen Harutyunyan, were detained by police outside the General Prosecutor's Office of Armenia around 12:30 pm today.
Speaking to Epress.am, the activists said they were at the police station where administrative proceedings were being drawn up on grounds of the violation of Article 182; that is, "failure to comply with the legitimate requirements of the police".
"I was standing on the sidewalk in front of the building; police officers, pushing and shoving, threw us onto the road, and immediately after that they detained us. Not only police officers, but also Deputy Chief of Central Police Division Vardan Gevorgyan behaved very arrogantly, threatening me, 'We'll put on handcuffs and other such things'," said Kiviryan.
Gaspari, in turn, called their arrest as police arbitrariness. "I'm waiting for them to give me the copies of the documents, though I can't read anything — my glasses disappeared while I was being detained."
Note, the preliminary investigation of the case and interrogation of Shahen Harutyunyan, 15, ended today, which is why his supporters held a protest outside the General Investigation Department of the RA Police, then marched to the General Prosecutor's Office.