Նախագահականի մոտ պահանջեցին արգելել արտերկրից բանջարեղենի ներկրումը․ ակցիա (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Արմավիրի մարզի մի քանի համայնքների բնակիչներ այսօր նախագահական նաստավայրի մոտ անցկացվող բողոքի ակցիայի ընթացքում պահանջել են թույլ չտալ արտերկրից բանջարեղենի ներկրումը Հայաստան: Նրանք պատճառաբանում են, թե այն արգելք է հանդիսանում տեղական արտադրողի համար, ովքեր չեն կարողանում Հայաստանում աճեցրած մթերքը վաճառել։
Ակցիայի մասնակից Գայ գյուղի բնակիչ Ներսես Ենոքյանը նշել է, պատկան մարմիններին ուղղված իրենց դիմումներն ու նամակները մնացել են անպատասխան՝ պետությունը չի աջակցում տեղական արտադրողին, իսկ խնդիրը տարեցտարի ավելի է խորանում։
«Գյուղացին ամբողջ ձմեռ ջեռուցելու համար թանկ գնով գազ ու էլեկտրաէներգիա է օգտագործել, էսօր էլ չի կարողանում տակից դուրս գալ։ Պետությունն էլ զիջումների չի գնում, որ գոնե բերքը վաճառի, նոր վճարումներն անի․ ամիսը լրացավ՝ գալիս, փողը ուզում են», -ասել է Ենոքյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ շուկան հեղեված է արտերկրից, հատկապես Թուրքիայից ներմուծված էժանագին բանջարեղենով, ինչն էլ նպաստում է շուկայում տեղական բանջարեղենի լճացմանը և հասցնում ինքնարժեքից ցածր գնի։
«Տեղական բանջարեղենը էկոլոգիապես ավելի մաքուր է ու սննդարար, իսկ ներկրվողն անորակ ու անհայտ ծագում ունի՝ չնայած գեղեցիկ տեսքին», -ասել է Ենոքյանը։
Բողոքողները կարծիք են հայտնել, որ Արարատյան դաշտավայրի գրեթե բոլոր համայնքների բնակիչները պատրաստ են անգամ «ցեխոտ շորերով» գալ նախագահական նստավայր՝ միայն թե հարցին լուծում տրվի։
«Գյուղացին չարչարվում է, վարկեր վերցնում, իսկ շուկայում բերքը իրացնելու հնարավորություն չունի։ Գյուղնախարարն ասում ա՝ «ստեղ շատ արտադրեք, չներկրենք», դրա համար էլ հնարավորություն ա պետք՝ 150 դրամ գազ վառելով կարա՞մ պոմիդոր, վարունգ արտադրեմ», - ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Ավելի ուշ հավաքվածները նամակ են հանձնել նախագահական նստավայրի նամակների բաժին, որտեղ խոստացել են հարցին ընթացք տալ ու ողջամիտ ժամկետներում պատասխանել։
Նշենք, որ փետրվարին ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահ Պողոս Գևորգյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով խնդրին, պնդել էր, որ Վրաստանից Հայաստան ներկրվող լոլիկը սահմանին չի մաքսազերծվում, արդյունքում՝ թուրքական արտադրանքն ավելի էժան է վաճառվում, քան տեղականը, և հայ գյուղատնտեսները սնանկանում են։

Residents of several rural communities of Armavir marz (province) today held a protest outside the president's office, demanding to ban imports of vegetables from abroad into Armenia. They explain that the import of vegetables harms local producers, as they are unable to sell the produce grown in Armenia.
Participating in the protest, Gai village resident Nerses Yenokyan said the letters and appeals they sent to the relevant authorities have remained unanswered: the state does not support local producers, while the problem gets worse every year.
"The villager has consumed electricity and gas at a high price for heat through the winter, and today he cannot pay his debts. And the state doesn't make concessions, for at least to sell his harvest and then make payments. At the end of each month, they come and want their money," he said.
According to him, the market is flooded with cheap vegetables imported from abroad, especially Turkey, which contributes to the stagnation of local vegetables in the market and leads to a low cost price.
"Local vegetables are more eco-friendly and nutritious, while that which is imported is of poor quality and of unknown origin, despite its beautiful appearance," said Yenokyan.
The protestors claimed that residents of nearly all the communities in the Ararat valley are ready to come to the president's office "even in dirty clothes" if only the issue is resolved.
"The villager is suffering, and there is no opportunity to sell his harvest in the market. The agriculture minister says, 'Let's produce more, so that we don't import,' but for that we need opportunities. How can I produce tomatoes, cucumbers by consuming gas at 150 drams?" said another protestor.
Later, those gathered delivered a letter to the Desk for Reception of Citizens, Proposals, Appeals and Claims of the Presidential Oversight Service where staff promised to ensure due process and respond within a reasonable time frame.
In February, Greenhouse Association President Poghos Gevorgyan, in conversation with Epress.am, claimed that tomatoes imported into Armenia from Georgia do not clear customs; as a result, Turkish produce (which goes through Georgia) is sold cheaper than local produce and Armenian agronomists are going bankrupt.