Նախագահականի մոտ պահանջեցին արգելել արտերկրից բանջարեղենի ներկրումը․ ակցիա (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Արմավիրի մարզի մի քանի համայնքների բնակիչներ այսօր նախագահական նաստավայրի մոտ անցկացվող բողոքի ակցիայի ընթացքում պահանջել են թույլ չտալ արտերկրից բանջարեղենի ներկրումը Հայաստան: Նրանք պատճառաբանում են, թե այն արգելք է հանդիսանում տեղական արտադրողի համար, ովքեր չեն կարողանում Հայաստանում աճեցրած մթերքը վաճառել։
Ակցիայի մասնակից Գայ գյուղի բնակիչ Ներսես Ենոքյանը նշել է, պատկան մարմիններին ուղղված իրենց դիմումներն ու նամակները մնացել են անպատասխան՝ պետությունը չի աջակցում տեղական արտադրողին, իսկ խնդիրը տարեցտարի ավելի է խորանում։
«Գյուղացին ամբողջ ձմեռ ջեռուցելու համար թանկ գնով գազ ու էլեկտրաէներգիա է օգտագործել, էսօր էլ չի կարողանում տակից դուրս գալ։ Պետությունն էլ զիջումների չի գնում, որ գոնե բերքը վաճառի, նոր վճարումներն անի․ ամիսը լրացավ՝ գալիս, փողը ուզում են», -ասել է Ենոքյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ շուկան հեղեված է արտերկրից, հատկապես Թուրքիայից ներմուծված էժանագին բանջարեղենով, ինչն էլ նպաստում է շուկայում տեղական բանջարեղենի լճացմանը և հասցնում ինքնարժեքից ցածր գնի։
«Տեղական բանջարեղենը էկոլոգիապես ավելի մաքուր է ու սննդարար, իսկ ներկրվողն անորակ ու անհայտ ծագում ունի՝ չնայած գեղեցիկ տեսքին», -ասել է Ենոքյանը։
Բողոքողները կարծիք են հայտնել, որ Արարատյան դաշտավայրի գրեթե բոլոր համայնքների բնակիչները պատրաստ են անգամ «ցեխոտ շորերով» գալ նախագահական նստավայր՝ միայն թե հարցին լուծում տրվի։
«Գյուղացին չարչարվում է, վարկեր վերցնում, իսկ շուկայում բերքը իրացնելու հնարավորություն չունի։ Գյուղնախարարն ասում ա՝ «ստեղ շատ արտադրեք, չներկրենք», դրա համար էլ հնարավորություն ա պետք՝ 150 դրամ գազ վառելով կարա՞մ պոմիդոր, վարունգ արտադրեմ», - ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Ավելի ուշ հավաքվածները նամակ են հանձնել նախագահական նստավայրի նամակների բաժին, որտեղ խոստացել են հարցին ընթացք տալ ու ողջամիտ ժամկետներում պատասխանել։
Նշենք, որ փետրվարին ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահ Պողոս Գևորգյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով խնդրին, պնդել էր, որ Վրաստանից Հայաստան ներկրվող լոլիկը սահմանին չի մաքսազերծվում, արդյունքում՝ թուրքական արտադրանքն ավելի էժան է վաճառվում, քան տեղականը, և հայ գյուղատնտեսները սնանկանում են։

Армянские агрономы требуют не импортировать в страну овощи
7 апреля жители нескольких сельских общин Армавирской области провели акцию протеста перед офисом Сержа Саргсяна с требованием запретить импорт овощей из-за рубежа. По их словам, это является запретом для местного производителя, который лишается возможности продавать выращенный в Армении продукт.
Житель села Гай Нерсес Енокян заявил, что заявления и письма, отправленные в соответствующие органы, остались без ответа: государство не поддерживает местного производителя, а проблема возрастает с каждым годом.
«Всю зиму для отапливания сельчане потребляли дорогостоящие газ и электроэнергию, и сегодня не могут выплатить долги. А государство не идет на уступки, чтобы удалось продать урожай, совершить новые выплаты. В конце каждого месяца у нас требуют деньги», - рассказал Енокян.
По его словам, рынок заполнен импортированными из Турции дешевыми овощами, что способствует засилью на рынке местных овощей и приводит к низкой себестоимости.
«Местные овощи более чистые с экологической точки зрения и питательны, а импортируемые – некачественны, неизвестного происхождения, несмотря на красивый внешний вид», - сказал наш собеседник.
Протестующие считают, что жители практически всех сел Араратской долины готовы придти к резиденции президента «даже в грязной одежде», лишь бы вопрос был решен.
«Сельчанин мучается, берет кредиты, а возможности реализовать урожай на рынке не имеет. Министр сельского хозяйства говорит «производите больше, чтобы мы не импортировали», а для этого нужны возможности. Как я могу производить помидор, потребляя газ по цене 150 драмов?», - сказал другой участник акции.
В отделе приема писем сельчанам пообещали «ответить в разумные сроки».
В феврале председатель ассоциации тепличных хозяйств Погос Геворгян заявил в беседе с Epress.am, что импортируемый из Грузии помидор не растамаживается на границе, в результате чего турецкий товар стоит дешевле местного, и армянские агрономы терпят банкротство.