«Կեղտոտ քայլեր իրականացնող». Աբրահամյանի վարչապետությունը կանխատեսել էին 2009-ին
Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀԿ-ական այն քաղաքական գործիչներից է, ով օգտագործում է քաղաքական իշխանությունն իր բիզնես շահերն առաջ տանելու համար և հակառակը: Այս մասին 2008 թվականի հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Պետդեպ ուղարկած գաղտնի նամակում գրել է ԱՄՆ այն ժամանակվա դեսպան Մարի Յովանովիչը: Այսօր Սերժ Սարգսյանի առաջարկով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն առաջադրվել է վարչապետի պաշտոնում: Epress.am-ը հավաքել է ՀՀ 13-րդ վարչապետի մասին այն կարծիքները, որոնք առկա են Wikileaks-ի կողմից գաղտնազերծված նամակներում:
Նույն գաղտնի փաստաթղթում Յովանովիչը գրում է. «Նման դեմքերը Սարգսյանին բերել են իշխանության, սակայն նրանք կարող են նաև պոտենցիալ վտանգ ներկայացնել Սարգսյանի համար, եթե նա գործի իրենց հետաքրքրություններին հակառակ»: ԱՄՆ դեսպանը Աբրահամյանին հանդիպել էր 2008-ի հոկտեմբերի 9-ին, ու այն ժամանակ ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Աբրահամյանը, Յովանովիչի խոսքով, «ժամանակ չի կորցրել և հարձակվել է ընդդիմության վրա» (Հայ Ազգային Կոնգրեսի – խմբ.): Նա նաև խնդրել է ԱՄՆ դեսպանին կասեցնել ընդդիմությանը օգնության տրամադրումը: Աբրահամյանի խոսքով` ամերիկացիների աջակցությունը «վնաս է հասցնում» Հայաստանին, և ավելի լավ կլիներ, եթե ընդդիմությունը սկսեր պատրաստվել 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին: Գաղտնի փաստաթղթում տվյալ հատվածում Մարի Յովանովիչը մեկնաբանում է ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքերը` նշելով, որ իրենք ոչ մի աջակցության չեն ցուցաբերում որևէ տեսակի ընդդիմությանը, բայց ԱՄՆ դեսպանատան հաճախակի հնչող խոսքերը, որոնք պաշտպանում են քաղաքական ազատությունները և մարդու իրավունքները, «Աբրահամյանի նմանների կողմից կարող են ընկալվել որպես տերպետրոսյանամետ»: Զրույցի ընթացքում Արահամյանը նշել է, որ իշխանությունները պատրաստ են լսել ընդդիմության քննադատությունը, և դեսպանը գործնականում կհամոզվի, որ «իրենք (ՀՀԿ-ն – խմբ.) ժողովրդավար մարդիկ են»:
2009 թվականի նոյեմբերի 17-ին Մարի Յովանովիչը ևս մեկ գաղտնի նամակում անդրադառնում է Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի բիզնես բուրգերին: Աբրահամյանի մասին ԱՄՆ դեսպանը գրում է հետևյալը. «ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նախկինում եղել է Քոչարյանի բուրգի անդամ, սակայն վերջին շրջանում սեփական բիզնես կայսրությունն է ձևավորել»:
2008 թվականի ապրիլի 21-ին ձևավորված ՀՀ նոր կառավարության մասին ԱՄՆ Պետդեպին տեղեկացրել է դեսպանատան գործերի ժամականավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնը:
Ամերիկացի դիվանագետը բավական զգուշավորությամբ է գրում Հովիկ Աբրահամյանի և Արմեն Գևորգյանի փոխատեղման մասին (Աբրահամյանը դարձավ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, իսկ Արմեն Գևորգյանը` փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար – խմբ.): Փենինգթոնը նշում է, որ Գևորգյանը հստակ Քոչարյանի մարդն է, իսկ Աբրահամյանն ավելի շատ աշխատում է սեփական շահերի համար, սակայն երկրորդ և երրորդ նախագահի միջև ընտրության դեպքում նա ավելի շատ Քոչարյանին է մոտ կանգնած:
Նա նշում է նաև, որ Աբրահամյանը վատ համբավ ունի թե' կոռուպցիայի պատճառով, թե' այն պատճառով, որ Սերժ Սարգսյանի նախընտրական արշավի ժամանակ եղել է ամենակեղտոտ մարտավարական քայլերի իրականացնողը:
2009-ի մայիս ամսով թվագրված ևս մեկ նամակում Փենինգթոնը փոխանցում է ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցչի հետ գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի խոսքերը Աբրահամյանի մասին:
«Բաղդասարովը կարծիք է հայտնել, որ Տիգրան Սարգսյանի անարդյունավետությունը որպես վարչապետ օգնել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի քաղաքական վերելքին: Բաղդասարովի խոսքով՝ երբ հայաստանյան քաղաքական դաշտի խոշոր խաղորդները ցանկանում են, որ ինչ-որ բան կատարվի, նրանք անտեսում են վարչապետին և գնում են Աբրահամյանի մոտ: Գործարարը նշել է, որ Աբրահամյանին չպետք է թերագնահատել, նա արդեն հասցրել է «ստվերային կառավարություն» ստեղծել խորհրդարանում: Բաղդասարովը ենթադրել է, որ Հովիկ Աբրահամյանը կդառնա Հայաստանի հաջորդ վարչապետը, և, վերջ ի վերջո, Հայաստանի նախագահ:
Գործարարը չի բացառել, որ Աբրահամյանը կարող է ուղի գտնել Սերժ Սարգսյանին դուրս մղելու և պայքարելու նախագահական աթոռի համար արդեն 2013 թվականին»:
ԱՄՆ դեսպանատան փաստաթղթի այս հատվածում Փենինգթոնն իր մեկնաբանությունն է զետեղում, որում նշում է, որ «արտասահմանյան դիտորդների և հայերից շատերի կարծիքով՝ Հովիկ Աբրահամյանը վատ կրթված, նեղ տեղային մտածողությամբ մարդ է, ում, սակայն, իրոք, պետք չէ թերագնահատել»:

Премьерство спикера армянского парламента прогнозировали в 2009-ом. Документы Wikileaks
Овик Абрамян из тех политических деятелей-членов Республиканской партии Армении, которые используют свою политическую власть для продвижения собственных безнес-интересов и наоборот. Об этом в отправленном 29 октября 2008 года Госдепу США секретном письме написала тогдашний посол США Мари Йованович.
Сегодня, 13 апреля, по предложению Сержа Саргсяна председатель Национального Собрания Овик Абрамян был выдвинут на должность премьера. Epress.am собрал о 13-ом главе армянского правительства мнения из рассекреченных писем Wikileaks.
В том же секретном документе Йованович пишет: «Подобные люди привели Саргсяна к власти, однако они могут также представлять потенциальную угрозу для Саргсяна, если он станет действовать вопреки их интересам». Посол США встретилась с Абрамяном 9 октября 2008 года, и занимавший тогда должность спикера парламента Абрамян, по словам Йованович, «не терял времени и атаковал оппозицию» . Он также попросил посла США прекратить предоставление помощи оппозиции. По словам Абрамяна, поддержка американцев «вредит» Армении, и лучше, если оппозиция начнет готовиться к парламентским выборам 2012 года. В этом месте секретного документа Мари Йованович комментирует слова председателя Национального Собрания Армении, отмечая, что они не оказывают никакой поддержки никакого рода оппозиции, но часто звучащие высказывания посольства США «могут восприниматься подобными Абрамяну в качестве протерпетросяновских ». В ходе беседы Абрамян сказал, что власти готовы выслушивать критику оппозиции, и посол на деле убедится, что «они – демократичные люди».
В другом секретном письме от 17 ноября 2009г. Мари Йованович упомянула о бизнес-пирамидах Сержа Саргсяна и второго президента Армении Роберта Кочаряна. Про Абрамяна посол пишет следующее: «В прошлом председатель НС Овик Абрамян был членом пирамиды Кочаряна, однако в последнее время он сформировал собственную бизнес-империю».
О новом правительстве Армении, сформировавшемся 21 апреля 2008 года, Госдепартаменту США сообщил временный поверенный по делам посольства в Армении Джозеф Пеннингтон.
Американский дипломат довольно осторожно пишет о замене Армена Геворгяна на Овика Абрамяна (Абрамян стал руководителем администрации президента, а Армен Геворгян занял должность вице-премьера, министра территориального управления). Пеннигтон отмечает, что Геворгян точно является человеком Кочаряна, а Абрамян больше работает на собственные интересы, однако при выборе между вторым и третьим президентами, он стоит ближе к Кочаряну.
Также он отмечает, что у Абрамяна дурная слава как по причине коррупции, так и потому, что в ходе кампании Сержа Саргсяна он осуществлял самые грязные тактические шаги.
В другом письме, датированном маем 2009 года, Пеннигтон передает слова предпринимателя Михаила Багдасарова: «Багдасаров выразил мнение, что неэффективность Тиграна Саркисяна как премьера помогла политическому взлету председателя НС Овика Абрамяна. По словам Багдасарова, когда крупные игроки политического поля Армении хотят, чтобы что-то произошло, они пренебрегают премьером и идут к Абрамяну. Предприниматель отметил, что нельзя недооценивать Абрамяна, он уже успел создать в парламенте «теневое правительство». Багдасаров предположил, что Овик Абрамян станет следующим премьером и, в конце концов, президентом Армении.
Предприниматель не исключил, что Абрамян может найти способ вытеснения Сержа Саргсяна и борьбы за президентское кресло уже в 2013 году».
В эту часть документа Пеннингтон включил свой комментарий: «По мнению иностранных наблюдателей и многих армян, Абрамян – плохо образованный человек с узко местечковым мышлением, которого, однако, действительно, не стоит недооценивать».