«Կեղտոտ քայլեր իրականացնող». Աբրահամյանի վարչապետությունը կանխատեսել էին 2009-ին
Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀԿ-ական այն քաղաքական գործիչներից է, ով օգտագործում է քաղաքական իշխանությունն իր բիզնես շահերն առաջ տանելու համար և հակառակը: Այս մասին 2008 թվականի հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Պետդեպ ուղարկած գաղտնի նամակում գրել է ԱՄՆ այն ժամանակվա դեսպան Մարի Յովանովիչը: Այսօր Սերժ Սարգսյանի առաջարկով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն առաջադրվել է վարչապետի պաշտոնում: Epress.am-ը հավաքել է ՀՀ 13-րդ վարչապետի մասին այն կարծիքները, որոնք առկա են Wikileaks-ի կողմից գաղտնազերծված նամակներում:
Նույն գաղտնի փաստաթղթում Յովանովիչը գրում է. «Նման դեմքերը Սարգսյանին բերել են իշխանության, սակայն նրանք կարող են նաև պոտենցիալ վտանգ ներկայացնել Սարգսյանի համար, եթե նա գործի իրենց հետաքրքրություններին հակառակ»: ԱՄՆ դեսպանը Աբրահամյանին հանդիպել էր 2008-ի հոկտեմբերի 9-ին, ու այն ժամանակ ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Աբրահամյանը, Յովանովիչի խոսքով, «ժամանակ չի կորցրել և հարձակվել է ընդդիմության վրա» (Հայ Ազգային Կոնգրեսի – խմբ.): Նա նաև խնդրել է ԱՄՆ դեսպանին կասեցնել ընդդիմությանը օգնության տրամադրումը: Աբրահամյանի խոսքով` ամերիկացիների աջակցությունը «վնաս է հասցնում» Հայաստանին, և ավելի լավ կլիներ, եթե ընդդիմությունը սկսեր պատրաստվել 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին: Գաղտնի փաստաթղթում տվյալ հատվածում Մարի Յովանովիչը մեկնաբանում է ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքերը` նշելով, որ իրենք ոչ մի աջակցության չեն ցուցաբերում որևէ տեսակի ընդդիմությանը, բայց ԱՄՆ դեսպանատան հաճախակի հնչող խոսքերը, որոնք պաշտպանում են քաղաքական ազատությունները և մարդու իրավունքները, «Աբրահամյանի նմանների կողմից կարող են ընկալվել որպես տերպետրոսյանամետ»: Զրույցի ընթացքում Արահամյանը նշել է, որ իշխանությունները պատրաստ են լսել ընդդիմության քննադատությունը, և դեսպանը գործնականում կհամոզվի, որ «իրենք (ՀՀԿ-ն – խմբ.) ժողովրդավար մարդիկ են»:
2009 թվականի նոյեմբերի 17-ին Մարի Յովանովիչը ևս մեկ գաղտնի նամակում անդրադառնում է Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի բիզնես բուրգերին: Աբրահամյանի մասին ԱՄՆ դեսպանը գրում է հետևյալը. «ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նախկինում եղել է Քոչարյանի բուրգի անդամ, սակայն վերջին շրջանում սեփական բիզնես կայսրությունն է ձևավորել»:
2008 թվականի ապրիլի 21-ին ձևավորված ՀՀ նոր կառավարության մասին ԱՄՆ Պետդեպին տեղեկացրել է դեսպանատան գործերի ժամականավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնը:
Ամերիկացի դիվանագետը բավական զգուշավորությամբ է գրում Հովիկ Աբրահամյանի և Արմեն Գևորգյանի փոխատեղման մասին (Աբրահամյանը դարձավ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, իսկ Արմեն Գևորգյանը` փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար – խմբ.): Փենինգթոնը նշում է, որ Գևորգյանը հստակ Քոչարյանի մարդն է, իսկ Աբրահամյանն ավելի շատ աշխատում է սեփական շահերի համար, սակայն երկրորդ և երրորդ նախագահի միջև ընտրության դեպքում նա ավելի շատ Քոչարյանին է մոտ կանգնած:
Նա նշում է նաև, որ Աբրահամյանը վատ համբավ ունի թե' կոռուպցիայի պատճառով, թե' այն պատճառով, որ Սերժ Սարգսյանի նախընտրական արշավի ժամանակ եղել է ամենակեղտոտ մարտավարական քայլերի իրականացնողը:
2009-ի մայիս ամսով թվագրված ևս մեկ նամակում Փենինգթոնը փոխանցում է ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցչի հետ գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի խոսքերը Աբրահամյանի մասին:
«Բաղդասարովը կարծիք է հայտնել, որ Տիգրան Սարգսյանի անարդյունավետությունը որպես վարչապետ օգնել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի քաղաքական վերելքին: Բաղդասարովի խոսքով՝ երբ հայաստանյան քաղաքական դաշտի խոշոր խաղորդները ցանկանում են, որ ինչ-որ բան կատարվի, նրանք անտեսում են վարչապետին և գնում են Աբրահամյանի մոտ: Գործարարը նշել է, որ Աբրահամյանին չպետք է թերագնահատել, նա արդեն հասցրել է «ստվերային կառավարություն» ստեղծել խորհրդարանում: Բաղդասարովը ենթադրել է, որ Հովիկ Աբրահամյանը կդառնա Հայաստանի հաջորդ վարչապետը, և, վերջ ի վերջո, Հայաստանի նախագահ:
Գործարարը չի բացառել, որ Աբրահամյանը կարող է ուղի գտնել Սերժ Սարգսյանին դուրս մղելու և պայքարելու նախագահական աթոռի համար արդեն 2013 թվականին»:
ԱՄՆ դեսպանատան փաստաթղթի այս հատվածում Փենինգթոնն իր մեկնաբանությունն է զետեղում, որում նշում է, որ «արտասահմանյան դիտորդների և հայերից շատերի կարծիքով՝ Հովիկ Աբրահամյանը վատ կրթված, նեղ տեղային մտածողությամբ մարդ է, ում, սակայն, իրոք, պետք չէ թերագնահատել»:

Hovik Abrahamyan Should Not be Underestimated: His Premiership was Predicted in 2009
“ Abrahamyan typifies the type of Republican politician that makes up a large chunk of the parliament and of the ruling party establishment: politico-oligarchs who use political power to advance their business interests and vice versa," wrote then–US Ambassador to Armenia Marie L. Yovanovitch in a confidential US cable dated October 29, 2008, made public by WikiLeaks in 2011. In light of parliamentary speaker Hovik Abrahamyan's appointment to the position of prime minister on Sunday at a meeting of the governing body of the ruling Republican Party of Armenia (HHK), Epress.am compiled a few excerpts about Abrahamyan from leaked US diplomatic cables made public by WikiLeaks.
In the same cable, Yovanovitch writes: "Such figures brought Sargsyan to power, but also could become a potential threat to Sargsyan’s rule if he moves overtly against their interests. Over time, Abrahamyan’s political fate may be a bellwether of reform prospects during President Sargsyan’s Administration."
The US ambassador had met Abrahamyan on October 9, 2008, during which time the then new parliamentary speaker, according to the ambassador, “blasted” the opposition (i.e. the Armenian National Congress) for “blackening” the image of Armenia, adding that it would be better if the US Embassy stopped providing the opposition with support: "The Speaker said such support was ‘harming our country,’ and that the opposition would be better off devoting itself to preparing for the next parliamentary elections in three years’ time." Commenting on this statement, Yovanovitch writes: "In fact, we provide no support to the opposition of any kind, although our frequent advocacy of political freedoms and human rights can be misunderstood by the likes of Abrahamyan as pro-LTP .” During the conversation, Abrahamyan said that the HHK is ready to listen to criticism by the opposition, and "the Ambassador will see in practice that ‘we are inclined to a constructive approach,’ and that ‘we are democratic people’.”
In yet another cable, this one dated November 17, 2009, Ambassador Yovanovitch wrote about Armenia's "two major political/economic pyramids: one headed by Serzh Sargsyan; the other, by former president Robert Kocharian." About Abrahamyan, the ambassador writes: "National Assembly chair Hovik Abrahamyan controls his own business empire which, though formerly part of the Kocharian pyramid, is now increasingly autonomous."
Then US Charge d’Affairs Joseph Pennington in a April 23, 2008 confidential cable assessing Armenia's new cabinet was cautious about the appointments of Armen Gevorgyan and Hovik Abrahamyan as RA Vice Prime Minister and Minister of Territorial Administration and presidential Chief of Staff, respectively, saying that Gevorgyan is “very clearly ex-president Kocharian’s man,” while Abrahamyan’s “first loyalty is more evidently to his own interests” but he is believed to be more “Kocharian’s man” than current Armenian President Serzh Sargsyan’s.
Pennington concludes by saying that while Abrahamyan’s position is potentially quite influential, “our hunch is that Abrahamyan is being marginalized”: “It would not surprise us to see him pushed out completely in the next six months to a year. Abrahamyan has one of the most checkered reputations in the Armenian Government, for both corruption as well as for his role as chief operating officer of the dirtiest and most coercive tactics of Serzh Sargsyan’s presidential election campaign.”
Armenian businessman Mikhail Baghdasarov, with whom Pennington met on March 20, 2009, however, did not believe Abrahamyan would be "pushed out," and, in fact, felt his position would only grow stronger:
"In Bagdasarov's view, Tigran Sargsian's ineffectiveness as prime minister has accelerated the political rise of Hovik Abrahamian, the current Speaker of the National Assembly. When Armenia's power players — oligarchs, politicians, ministers — have disagreements or want to get something done, he said, they now ignore the PM and come to Abrahamian While Bagdasarov would not be drawn out on his own views of Abrahamian, he warned that the Speaker 'should not be underestimated.' He claimed that through his effective deal-making, behind-the-scenes problem-solving, and image as an honest broker, Abrahamian had formed a virtual 'shadow government' within parliament, thereby marginalizing the PM and other ministers He predicted that Abrahamian would become Armenia's next prime minister and, ultimately, the country's next President.
"Bagdasarov said he did not rule out the possibility that Abrahamian could find a way to push the current President aside and run for President himself in 2013," reads yet another cable.
In a side comment, Pennington writes: "Abrahamian is regarded by outside observers — and many Armenians — as an unpolished, poorly educated and parochial figure, a crass nouveau riche whose brand of dirty-money politics, abuse of state 'administrative resources,' and cunning opportunism is in the worst tradition of recent Armenian politics. Nevertheless, we agree with Bagdasarov that he should not be underestimated."