Հայաստանի քաղաքացիական հատվածն ուզում է քաղաքական օրակարգ ձևավորել
Մի շարք հայաստանյան հասարակական կազմակերպություններ, շարժումներ և նախաձեռնություններ ցանկանում են քաղաքացիական վերահսկողություն սահմանել կառավարության գործունեության նկատմամբ։ Այս մասին ասված է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ձևավորման վերաբերյալ» անունը կրող հայտարարության մեջ։
Նրանք Հայաստանում կառավարություն ձևավորել հավակնող բոլոր ուժերից պահանջում են մանրամասն ներկայացնել իրենց քաղաքական հայեցակարգը` ապահովելով դրա համապատասխանությունը քաղաքացիական դաշտում արդեն իսկ ձևակերպված հետևյալ պահանջներին․
- Ցանկացած քաղաքականություն վարելիս՝ առաջնորդվել ՀՀ ինքնիշխանության, մարդու իրավունքների և ժողովրդաիշխանության, հանրային շահի, քաղաքացիների բարեկեցության և երջանկության, քաղաքական, տնտեսական և այլ ազատությունների խթանման սկզբունքներով:
- Բացառել շահերի բախում ենթադրող որևէ անձի նշանակումը կառավարության կազմում` սկիզբ դնելով հանրային ծառայության մաքրման գործընթացին, և ազատվել հանրային պաշտոնում իրենց մասնավոր շահերով առաջնորդվող պաշտոնյաներից:
- Իրականացնել ոչ իմիտացիոն հակակոռուպցիոն միջոցառումներ` թիրախավորելով բարձր մակարդակի քաղաքական կոռուպցիան և մենաշնորհային օլիգարխիկ տնտեսությունը, ապահովելով կոռուպցիոն գործարքներում ներգրավված անձանց պատշաճ բացահայտում և դատապարտում: Ապահովել օֆշորներում գրանցված մասնավոր ընկերությունների վերաբերյալ տվյալների հրապարակում:
-Տնտեսությունն ամբողջությամբ բերել հարկային դաշտ՝ ստվերից հանելով օլիգարխների բիզնեսները և խստորեն կիրարկել հակամենաշնորհային օրենսդրությունը: Ազատել մանր ու միջին բիզնեսը օլիգարխիկ վերահսկողությունից, հարկային բեռը վերաբաշխել ի օգուտ ցածր և միջին եկամուտ ստացողների, վարել սոցիալական արդարությանը նպաստող հարկային քաղաքականություն:
- Դադարեցնել տարբեր պետական մարմինների կողմից հակասոցիալական որոշումների ընդունումը՝ կենսաթոշակների, տրանսպորտի սակագների, կոմունալ ծառայությունների գների, հանրային տարածքների սեփականաշնորհման վերաբերյալ: Բացառել վարչական մարմինների կողմից ճնշումները գործատուների և աշխատողների վրա՝ քաղաքացիների կամքին հակառակ կենսաթոշակային ֆոնդերի համար պարտադիր գանձումներ կատարելու նպատակով:
- Հատուկ հայեցակարգ և քաղաքականություն մշակել հանքարդյունաբերության ոլորտը կարգավորելու, պետական մասնաբաժիններ ստեղծելու միջոցով օտարերկրյա տնտեսական շահագործումից և կախվածությունից դուրս բերելու, խիստ հարկային քաղաքականություն սահմանելու և ընդերքից ստացված եկամուտները ներկա և ապագա սերունդների միջև արդարացի բաշխելու, ապօրինաբար և խախտումներով ընդերքօգտագործման թույլտվություններ ստացած ծրագրերը դադարեցնելու, բնությանը, տնտեսությանը և բնակչության առողջությանը մինչ այժմ հանքարդյունաբերության հասցրած վնասները հատուցելու, հանքարդյունաբերությունը զսպելու և բնապահպանությանն առաջնահերթություն տալու ուղղությամբ:
- Ապակուսակցականացնել բուհերի ուսխորհուրդները, դադարեցնել կրթական հաստատությունները նեղ կուսակցական շահերին ծառայեցնելը, չխոչընդոտել որակյալ և քննադատական կրթության զարգացմանը:
- Ձեռնարկել միջոցներ կանխարգելելու ոչ կանոնակարգային հարաբերությունները զինված ուժերում: Հայկական բանակը զարգացնել որպես Հայաստանի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների պաշտպանության նպատակով պրոֆեսիոնալ գիտելիքների ձեռքբերմանն ուղղված հաստատություն: Ստեղծել իրավական երաշխիքներ` կանխելու բանակի միջամտությունը ներքաղաքական իրադարձություններին և ապահովելու քաղաքացիական վերահսկողություն զինված ուժերի նկատմամբ:
- Դադարեցնել պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը և ձեռնարկել միջոցներ շուտափույթ վերականգնելու մինչ օրս ապամոնտաժված հուշարձանները, ինչպես նաև տեղափոխված հուշարձանների վերադարձը իրենց պատմական տարածք:
- Ապահովել հանրային մարմինների բոլոր որոշումների ընդունման գործընթացում շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակի մասնակցություն` երաշխավորելով քաղաքացիների ներկայությունը այդ որոշումները կայացնող մարմինների բոլոր նիստերին և պարբերաբար հրապարակել հանրային միջոցների ծախսման մասին մանրամասն հաշվետվություններ:
«Այսօր հասունացել է քաղաքացիական նախաձեռնությունների կողմից քաղաքական օրակարգ ձևավորելու հարցը՝ ընդգրկելով հանրային շահին և բարեկեցությանն առնչվող ողջ շրջանակը։ Կառավարությունը պետք է հայտնվի քաղաքացիական վերահսկողության տակ և կատարի միմիայն հասարակության պատվերը՝ հակառակ մինչ օրս անձերի շուրջ վարվող սակարկությունների։
Սույն հայտարարությամբ պատրաստակամություն ենք հայտնում ներքոստորագրյալ քաղաքացիական խմբերի և այլ սուբյեկտների հետ համատեղ աշխատանք իրականացնել հանրային օրակարգի շուրջ, որը կներառի գործադիրի կողմից իրականացվելիք շատ որոշակի փոփոխությունների կետեր», - հայտարարում են ՀԿ-ները։

Гражданский сектор Армении хочет контролировать деятельность правительства
Ряд общественных организаций, движений и инициатив Армении хотят установить гражданский контроль над деятельностью правительства. Об этом говорится в заявлении под названием «О формировании правительства Республики Армения», распространенном нижеподписавшимися организациями.
От всех сил, претендующих на формирование правительства Армении, они требуют подробно представить свою политическую концепцию, обеспечив ее соответствие с уже сформулированными на гражданском поле следующими требованиями:
- при проведении какой бы то ни было политики руководствоваться принципами суверенитета Армении, правами человека и народовластия, общественного интереса, благосостояния и счастья народа, стимулирования политических, экономических и иных свобод.
- Исключить назначения в составе правительства, предполагающих столкновение интересов, положив начало процессу очистки общественной службы, избавиться от чиновников, руководствующихся на общественной должности своими частными интересами.
- Осуществить неимитационные антикоррупционные мероприятия, нацелившись на политическую коррупцию на высшем уровне и монопольную олигархическую экономику, обеспечив должное выявление и осуждение вовлеченных в коррупционные сделки. Обеспечить публикацию данных о зарегистрированных в оффшорах частных компаниях.
- Полностью привести экономику в налоговое поле, вывести из тени бизнесы олигархов и строго применять антимонопольное законодательство. Избавить малый и средний бизнес от олигархического контроля, перераспределить налоговый груз в пользу имеющих малую и среднюю прибыль, проводить налоговую политику, способствующую социальной справедливости.
- Прекратить принятие различными госорганами антисоциальных решений о пенсиях, тарифе на проезд в общественном транспорте, ценах на коммунальные услуги, приватизации общественных территорий. Исключить давление на работодателей и служащих со стороны административных органов с целью совершения обязательных переводов в пенсионные фонды вопреки воле граждан.
- Разработать специальную концепцию и политику для регулирования сферы горной промышленности, вывода из иностранной экономической эксплуатации и зависимости путем создания государственных филиалов, прекращения программ, незаконно и с нарушениями получивших разрешения на использование недр, для сдерживания горнопромышленности, отдав приоритет охране природы.
- Деполитизировать студсоюзы вузов, прекратить использовать учебные заведения в узко партийных целях, не препятствовать развитию качественного образования и критического мышления.
- Принять меры предотвращения неуставных отношений в Вооруженных силах. Развивать армянскую армию в качестве учреждения для приобретения профессиональных знаний с целью защиты Республики Армения и ее граждан. Создать правовые гарантии для предотвращения вмешательства армии во внутриполитические события и обеспечения гражданского контроля над ВС.
- Прекратить уничтожение историко-культурного наследия и принять меры для скорейшего восстановления демонтированных по сей день памятников, а также обеспечить возвращение перемещенных памятников на их историческую территорию.
- Обеспечить участие широкого спектра заинтересованных сторон в процессе принятия всех решений общественных органов, гарантируя присутствие граждан на всех заседаниях этих органов и периодическую публикацию подробных отчетов о растрате общественных средств.
«Созрел вопрос формирования политической повестки гражданскими инициативами, включив в нее весь спектр вопросов, связанных с общественными интересами и благосостоянием. Правительство должно оказаться под гражданским контролем и выполнять исключительно заказ общества, вопреки торгам, проводимым до сих пор в связи с кандидатами.
Выражаем готовность совместно с нижеподписавшимися гражданскими группами и другими субъектами проработать общественную повестку: она будет включать в себя конкретные пункты, которые должно реализовать правительство», - отмечается в заявлении.
Под документом подписались «Освобождение», гражданская инициатива «Суверенная Армения», Объединение инициатив в защиту Еревана, «Предотвратим подорожание газа», Общеармянский экологический фронт, гражданская инициатива «Мы являемся хозяевами этого города», движение «Платим 100 драмов», гражданская инициатива по защите Тегутских лесов «Эколур», антикоррупционный центр Transparency International, гюмрийский клуб журналистов «Аспарез», общественная организация «Сотрудничество ради демократии», Хельсинкский комитет Армении, общественная организация «Жертвы государственных нужд».