Ապրիլի 29-ին կարող է ստորագրվել Հայաստանի ՄՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը․ «ՀԺ»
Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 29-ին մեկնելու է Մինսկ՝ մասնակցելու Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին, որի ընթացքում էլ, ըստ ամենայնի, կստորագրվի համաձայնագիր Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին։ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար, Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությանը նախապատրաստող աշխատանքային խմբի ղեկավար Կարինե Մինասյանը։
Ճանապարհային քարտեզով նախատեսված հիմնական աշխատանքները, Մինասյանի փոխանցմամբ, ավարտվել են, և եթե որոշ բանակցային հարցեր աշխատանքային խումբը մինչ նշված օրը չհասցնի համաձայնեցնել, դա նախագահները անձամբ կանեն։ Թերթն ընդգծում է, որ այս պահի դրությամբ վերջնական որոշում չկա շուրջ 900 այն ապրանքատեսակների շուրջ, որոնց մաքսատուրքը Հայաստանում ավելի ցածր է, քան ՄՄ տարածքում։ Եթե համաձայնություն չկայացվի, ոչ ՄՄ տարածքից Հայաստան ներկրվող այդ ապրանքները ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո կարող են կտրուկ թանկանալ։

Home / Armenia / Armenia’s Membership Agreement to Customs Union Might be Signed on April 29: Paper
Armenian President Serzh Sargsyan on April 29 will leave for Minsk to participate in the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, during which, in all likelihood, he will sign an agreement on Armenia's membership to the Customs Union. RA Deputy Minister of Economy, head of the working group on preparations for Armenia's accession to the Customs Union Karine Minasyan conveyed this news to the correspondent of local daily Haykakan Zhamanak.
The core activities as outlined in the roadmap, according to Minasyan, are completed, and if the working group doesn't manage to settle on certain negotiation issues by the meeting date, the presidents themselves will settle those matters.
According to the newspaper, there is currently no final decision on around 900 goods, the customs duties of which are lower in Armenia than as stipulated by the Customs Union. If the parties fail to agree on this matter, those goods imported to Armenia from countries outside the Customs Union might increase in price drastically after Armenia's entry into the Customs Union.