Վերացնել բռնություններն ու խտրականությունը ուսհաստատությունում. այսօր «Լռության օր» է․ (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Աշխարհի տարբեր երկրներում` սկսած 1996 թվականից, ապրիլի երրորդ ուրբաթ օրը նշվում է որպես «Լռության օր»: Լռության օրվա հիմնական նպատակը ուսումնական հաստատություններում բռնությունների, անհանդուրժողականության, հետապնդումների, խտրականության խնդիրների վրա հասարակության ուշադրության սևեռումն ու դրանք վերացնելու նպատակով արդյունավետ պատասխան քայլերի մշակումն է:
«Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» հասարակական կազմակերպության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այսօր միլիոնավոր մարդիկ աշխարհում կլռեն։
«Կլռենք նաև մենք։ Կլռենք այն բանի համար, որ «ինքնասպանություն է գործել 10–րդ դասարանի աշակերտը», կլռենք նրա համար, որ «դպրոցի 6–րդ դասարանի աշակերտները որոշել էին դասադուլ անել, քանի որ նրանց ծնողները չէին ցանկանում, որ իրենց երեխաները սովորեն այդ դպրոց նոր տեղափոխված աշակերտի հետ», նրա համար, «...քանի որ դպրոցը ուղղակի դեմ էր աուտիզմ ունեցող երեխա դպրոց ընդունելուն», ու որ «7–րդ դասարանի աշակերտը հարվածել է ուսուցչին»։ Արժանապատվությունը նսեմացնող վերաբերմունքը անցանկալի, ագրեսիվ վարք է դպրոցականների և ուսանողների շրջանում և կրկնվելու հատկություն ունի: Հայաստանում, ցավոք, չկա նսեմացումը հասցեագրող ո՛չ իրավական դաշտ, ո՛չ ռազմավարություն, և ո՛չ էլ ճշգրիտ պատկերացումներ: Ավելին, իրավիճակն առավել խնդրահարույց են դարձնում անհանդուրժողականությունը, իրավագիտակցության ցածր մակարդակը, հասարակությունում փոխհարգանքի բացակայությունը և այլն:
Այս տարի տասնյակ երիտասարդներ մասնակցում են առցանց արշավին՝ ուղղված կրթական հաստատություններում արժանապատվությունը նսեմացնող վերաբերմունքի կանխարգելմանն ու վերացմանը: Նրանք պատրաստել և տարածել են համացանցում պաստառներ այն մասին, թե ինչպես և ինչու են կոտրում լռությունը: Ուսումնական հաստատությունները պետք է ապահով միջավայր լինեն բոլորի համար։
«Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» հասարակական կազմակերպությունը այս արշավին միանում է 2010 թվականից ի վեր։ Ամեն տարի կազմակերպությունն այս օրը պահում է լռություն բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր հնարավորություն չունեն խոսելու իրենց նկատմամբ կիրառված խտրականության դրսևորումների մասին։ Այս տարի ևս ապրիլի 18-ին կազմակերպությունը հասանելի չի լինի աշխարհի համար` չենք պատասխանի էլեկտրոնային նամակներին, հեռախոսազանգերին, ոչ մի միջոցառում չենք կազմակերպի և ոչ մի ուղղակի ծառայություն չենք մատուցի, այդ օրը մենք լուռ կլինենք», - ասված է ՀԿ-ի տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ։

День молчания: Устранить насилие и дискриминацию в учебных заведениях
С 1996 года в разных странах мира в третью пятницу апреля отмечают День молчания – ежегодную студенческую акцию ненасильственного протеста. Основной его целью является привлечение внимания общества на  насилие, нетерпимость, преследования, дискриминацию в учебных заведениях и разработка эффективных ответных шагов для их устранения.
В сообщении общественной организации «Общественная информация и нужда знаний» говорится, что сегодня миллионы людей по всему миру будут хранить молчание.
«Будем молчать и мы. Помолчим потому, что «ученица 10-го класса совершила самоубийство», помолчим потому, что «ученики 6-ого класса решили бойкотировать занятия, так как их родители не хотят, чтобы они учились вместе с поступившим в школу новым учеником», потому, что «школа просто была против принятия ребенка с аутизмом», и потому, что «ученик 7-го класса ударил учителя». Оскорбляющее достоинство отношение является нежелательным, агрессивным поведением среди школьников и студентов и имеет свойство повторяться. В Армении, к сожалению, нет правового поля, стратегии и верного представления об унижении. Более того, ситуация становится проблематичнее в результате нетерпимости, низкого уровня правосознания, отсутствия в обществе взаимного доверия и т.д.
В этом году десятки молодых людей участвуют в Интернет-кампании, направленной на предотвращение и искоренение унижающего достоинство отношения. Они подготовили и распространили в сети плакаты о том, почему и как они разбивают молчание. Учебные заведения должны быть безопасной средой для всех.
«Общественная информация и нужда знаний» поддерживает данное движение с 2010 года. Каждый год в этот день организация хранит молчание ради всех тех, кто не имеет возможности заявить о случаях проявления дискриминации в их отношении. 18 апреля 2014 года организация будет недоступна, мы не станем отвечать на электронные письма, телефонные звонки, не будем проводить никаких мероприятий и не будем предоставлять никаких услуг, в этот день мы будем хранить молчание», - говорится в пресс-релизе организации.