Սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտություն չկա, վստահ է երկրորդ նախագահը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներ անելու անհրաժեշտություն չկա։ Այս մասին Քոչարյանն ասել է 2rd.am-ին տված հարցազրույցում։
Բարեփոխման նախաձեռնությունը բխում է բացառապես իշխանություններից, հնչած բացատրությունները համոզիչ չեն, ծայրահեղ հեղհեղուկ են, ինչը և առաջարկվող փոփոխությունների իրական նպատակների վերաբերյալ լուրջ կասկածներ է առաջացրել հասարակության մեջ»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ 2005 թվականին իրավիճակը այլ էր, և բարեփոխումները արդարացված էին․ կար ժողովրդավարական նորմերին Սահմանադրության անհամապատասխանության վերաբերյալ կոնսենսուսային գիտակցություն, փոփոխությունների անհրաժեշտության հասարակական սպասումներ և ԵԽ առջև ստանձնած պարտավորություններ։
«Սահմանադրության ցանկացած վերաձևում հանուն քաղաքական գործիչների ընթացիկ շահերի՝ երկրի քաղաքական դեգրադացման նշանն է: Սահմանադրության և առհասարակ սահմանադրական իրավունքի ամբողջ իմաստն այն է, որ սահմանափակի քաղաքական գործիչների այդպիսի մղումները՝ երկրի կառավարման բնագավառի, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների երկարաժամկետ, դժվար փոփոխելի հիմնարար կանոնների հաստատումով: Սահմանադրությունները չեն ստեղծվել կառավարողների իշխանությունը հավեժացնելու համար, ճիշտ հակառակը: Միապետություններին սահմանադրություն պետք չէ: Իսկ բրոնզապատ իշխանությունը, որպես կանոն, լճացման երաշխիք է:

There is no need for constitutional reform in Armenia. This opinion former president of the Republic of Armenia Robert Kocharian expressed in an interview published on 2rd.am .
"The initiative for reform is derived solely from the authorities: the explanations made are unconvincing and extremely vague, which have aroused serious doubts in society concerning the true purpose of the proposed changes," he said.
In 2005, he said, the situation was different, and reforms were justified: there was a consensual awareness of the Constitution's non-compliance with democratic norms, commitments undertaken before the Council of Europe and societal expectations of the need for change.
"Any redesign of the Constitution for the sake of politicians' current interests is a sign of the country's political degradation. The whole point of the Constitution and constitutional law in general is to limit such impulses of political figures — by establishing fundamental long-term rules that are difficult to modify in the domain of the country's governance, as well as the rights and freedoms of citizens. Constitutions were not created to perpetuate the power of rulers — quite the contrary. Monarchies don't need a Constitution, while a bronze-plated ruling power, as a rule, is a guarantee of stagnation.