ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Եվս մեկ ընտանիք՝ նախագահականի մոտ․ նրանց համոզեցին տուն վերադառնալ
Արցախյան պատերազմի վետերան Հակոբ Թադևոսյանը` կնոջ և չորս երեխաների հետ, անժամկետ նստացույց է սկսել նախագահական նստավայրի մոտ։ Նա պահանջում է հստակ, գրավոր տեղեկություն, թե երբ է հասնելու բնակարան ստանալու իր հերթը։ Թադևոսյանը նախագահին դիմել է նաև մեկ ամիս առաջ, սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացել։ Հրազդանի քաղաքապետարանում ազատամարտիկին առաջարկել են այսուhետ վճարել տան վարձակալության գումարը, սակայն Թադևոսյանը հրաժարվել է։
«Ես շատ բան չեմ պահանջում։ Թող ինձ տան իմ հերթը, թե որ համարն եմ ես, և երբ է հասնելու իմ՝ բնակարան ստանալու հերթը։ Ես ուզում եմ գրավոր, որպեսզի վաղը, մյուս օր պետը փոխվի, չասի՝ չունես դու ստանալու բնակարան, կամ՝ քո հերթին դեռ երկար պետք է սպասես»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հակոբ Թադևոսյանը։
Նա նշել է, որ Պաշտպանության նախարարության զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության վարչությունում իրեն հորդորել են պապական տանն ապրել, մինչդեռ, ազատամարտիկի խոսքով, այդ տունն իրեն չեն կտակել։
Թադևոսյանի խոսքով՝ դիմումը հանձնելու պահին իրեն սպառնացել են բռնի ուժով հեռացնել նախագահական նստավայրի մոտից։ Այնուհետև Թադևոսյանի ընտանիքին են մոտեցել Կոտայքի մարզի ոստկանության երկու աշխատակիցներ՝ քաղաքացիական հագուստով։ Ոստիկանները Թադևոսյանին համոզել են իրենց հետ Հրազդան գնալ։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին նախագահական նստավայրի դիմացի մայթին հերթական անգամ նստացույց է հայտարարել Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանը՝ կնոջ և չորս մանկահասակ երեխաների հետ։ Նա պահանջում է վերանայել մարզի քննիչի՝ գործը կարճելու որոշումը։

Ветерана Карабаха уговорили отказаться от акции перед офисом Сержа Саргсяна
Ветеран Карабаха Акоп Тадевосян вместе с женой и четырьмя детьми начал бессрочную сидячую забастовку перед офисом президента Армении. Он требует в письменном виде предоставить четкую информацию о том, когда подойдет их очередь на получение квартиры. Месяц назад Тадевосян уже обращался к Сержу Саргсяну, однако ответа до сих пор не получил. В мэрии города Раздан ветерану предложили отныне платить за аренду квартиры, однако он отказался.
«Я требуют немного. Пусть скажут, под каким я номером в списке и когда подойдет моя очередь. Я хочу письменного ответа, чтобы после смены начальника мне не сказали, что мне нечего получать или что до моей очереди еще далеко», - в беседе с Epress.am заявил Акоп Тадевосян.
По его словам, в управлении социальной защиты военнослужащих при Минобороны его призвали жить в доме отца, между тем, по словам ветерана, этот дом ему не завещали.
Тадевосян сообщил, что в момент представления заявления ему пригрозили, что их силой устранят от подмостков президентского дворца. Затем к семье ветерана подошли сотрудники полиции Котайкской области в гражданской одежде. Они уговорили Тадевосяна вернуться вместе с ними в Раздан.
В эти дни здесь же проходит акция Ашота Худояна, который вместе с женой и четырьмя несовершеннолетними детьми проводит очередную сидячую забастовку на противоположной резиденции президента стороне улицы. Худоян протестует против подделки завещания деда на дом. Он утверждает, что в этом замешены его сестра, брат, а также прокурор и сотрудники кадастра.