ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Եվս մեկ ընտանիք՝ նախագահականի մոտ․ նրանց համոզեցին տուն վերադառնալ
Արցախյան պատերազմի վետերան Հակոբ Թադևոսյանը` կնոջ և չորս երեխաների հետ, անժամկետ նստացույց է սկսել նախագահական նստավայրի մոտ։ Նա պահանջում է հստակ, գրավոր տեղեկություն, թե երբ է հասնելու բնակարան ստանալու իր հերթը։ Թադևոսյանը նախագահին դիմել է նաև մեկ ամիս առաջ, սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացել։ Հրազդանի քաղաքապետարանում ազատամարտիկին առաջարկել են այսուhետ վճարել տան վարձակալության գումարը, սակայն Թադևոսյանը հրաժարվել է։
«Ես շատ բան չեմ պահանջում։ Թող ինձ տան իմ հերթը, թե որ համարն եմ ես, և երբ է հասնելու իմ՝ բնակարան ստանալու հերթը։ Ես ուզում եմ գրավոր, որպեսզի վաղը, մյուս օր պետը փոխվի, չասի՝ չունես դու ստանալու բնակարան, կամ՝ քո հերթին դեռ երկար պետք է սպասես»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հակոբ Թադևոսյանը։
Նա նշել է, որ Պաշտպանության նախարարության զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության վարչությունում իրեն հորդորել են պապական տանն ապրել, մինչդեռ, ազատամարտիկի խոսքով, այդ տունն իրեն չեն կտակել։
Թադևոսյանի խոսքով՝ դիմումը հանձնելու պահին իրեն սպառնացել են բռնի ուժով հեռացնել նախագահական նստավայրի մոտից։ Այնուհետև Թադևոսյանի ընտանիքին են մոտեցել Կոտայքի մարզի ոստկանության երկու աշխատակիցներ՝ քաղաքացիական հագուստով։ Ոստիկանները Թադևոսյանին համոզել են իրենց հետ Հրազդան գնալ։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին նախագահական նստավայրի դիմացի մայթին հերթական անգամ նստացույց է հայտարարել Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանը՝ կնոջ և չորս մանկահասակ երեխաների հետ։ Նա պահանջում է վերանայել մարզի քննիչի՝ գործը կարճելու որոշումը։

Karabakh War veteran Hakob Tadevosyan, with his wife and four children on Wednesday began a sit-in outside the presidential palace. He wants a clear response in writing as to when it will be his turn for an apartment. Tadevosyan also appealed to the Armenian president a month ago but has not yet received a response. The Hrazdan municipality offered the veteran to pay the rent on the house, but he refused.
"I'm not asking for much. Let them give me my turn; me what number I am ; and when it will be my turn to get an apartment. I want it in writing because tomorrow or the day after the chief changes, he doesn't say you don't get an apartment or you still have long to wait till it's your turn," Tadevosyan told Epress.am.
He said that the RA Ministry of Defense's Social Security Department for Military Personnel urged him to live in his ancestral home; meanwhile, according to Tadevosyan, that house was not bequeathed to him.
According to Tadevosyan, when he was delivering his appeal, he was threatened to be removed from the area by force. Then Tadevosyan's family was approached by two police officers of the Kotayk Regional Police — in civilian clothes. The officers persuaded Tadevosyan to go with them to Hrazdan.
Recall, another family is also staging a sit-in across from the presidential palace. Etchmiadzin resident Ashot Khudoyan, also with his wife and four children, resumed his sit-in last month. Khudoyan believes his grandfather's will was forged, leaving him out of the will, and he is asking high-ranking officials to review the regional investigator's decision to quash his case.