Գործընկերները պահանջում են վերականգնել վարչապետի անվան պատճառով աշխատանքից ազատված լրագրողներին
Մի խումբ լրագրողներ որոշել են դիմել «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը՝ պահանջելով վերականգնել աշխատանքից ազատված լրագրողին և մոնտաժողին։
Այսօր առավոտյան հեռուստաընկերության «Ժամը» լրատվականի ղեկավար Գագիկ Մկրտչյանը հաստատել է, որ լրագրողն ու մոնտաժողը (անունները չեն նշվում) ազատվել են աշխատանքից, քանի որ հաղորդման նյութերից մեկում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի անունը տառասխալով է գրվել՝ «Հավիկ»։
Մկրտչյանը նշել է, որ քաղաքական ենթատեքստ չկա, եղել է վրիպակ, իսկ մեղավորներն ազատվել են աշխատանքից։
Մի խումբ լրագրողներ Facebook սոցիալական ցանցի «Հանուն բարեխիղճ լրագրության» և «Հայ լրագրողներ» խմբերում պահանջի տեքստ են գրել հետևյալ բովանդակությամբ․
«Ինքնին հասկանալի է, որ համացանցում տարածվածը ոչ ցանկալի ու տհաճ երևույթ է եղել, բայց նաև ավելի տհաճ է այն երևույթը, որ որոշ մարդիկ փորձում են ինքնահաստատվել մարդկանց սայթաքումներից: Տեղյակ լինելով Ձեր պրոֆեսիոնալ լրատվությանը ու Ձեր կադրերին ու Ձեր հեռարձակած լրատվությանը՝ կասկած չունենք, որ դա տեղի է ունեցել ոչ միտումնավոր, դա ոչ «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ժամը» լրատվականի ղեկավարությունը և ոչ էլ հեռացված աշխատողները չեն կատարել մտածված ու նախապես պլանավորած: Չենք ցանկանում խառնվել Ձեր ներքին խոհանոցին, բայց խնդրում ենք վերանայել Ձեր որոշումն ու մարդկանց պատժել ոչ թե աշխատանքից հեռացնելով, այլ այն մեթոդներով, որոնք որ դուք կհամարեք ճիշտ»:
Նշենք, որ տեքստը վերջնական չէ, այժմ լրագրողները քննարկում են տեքստի բովանդակությունը՝ առաջարկելով տարատեսակ փոփոխություններ մտցնել։

A group of Armenian journalists intends to appeal to Armenia TV to ask the TV station to reinstate the reporter and editor who were dismissed for a typo in the newly appointed prime minister's name on screen.
Head of the Armenia TV news program "Zham" Gagik Mkrtchyan this morning confirmed that the reporter and editor (their names were withheld) were fired for misspelling the Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan's name as "Havik" (which translates to "small chicken" in Armenian). Mkrtchyan said there is no political subtext; it was a typo, and those responsible were fired.
A group of journalists wrote a preliminary statement and published it in the Facebook groups "In the name of scrupulous journalism" and "Armenian journalists":
"In itself, it is clear that what was disseminated online was an unwanted and unpleasant phenomenon, but also more unpleasant is the phenomenon that some people are trying to assert themselves over people's mistakes. Being aware of your professionalism, your personnel, and the journalism you produce, we have no doubt that this was not intentional and was not planned in advance and thought out by neither Armenia TV's 'Zham' news program's management nor the employees who were dismissed. We don't want to interfere in your internal affairs, but please review your decision and punish people not through dismissal but through other methods that you will consider right."
Journalists continue to discuss the actual content of the statement, offering various amendments, prior to sending it to the TV station.