Միջազգային կառույցներին դուր չի եկել ՀՀ ֆիննախի և ՊԵԿ-ի միավորումը․ «ՀԺ»
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի հայաստանյան ներկայացուցչություններում խիստ բացասական են ընդունել ֆինանսների նախարարության և Պետեկամուտների կոմիտեի միավորումը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
«Իրենց բացասական վերաբերմունքն այդ կառույցների ներկայացուցիչները պատրաստվում են հայտնել առաջիկայում՝ որևէ առիթով Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպման ժամանակ։ Նշված կառույցների ներկայացուցիչները մտահոգված են նրանով, որ այդ միավորման արդյունքում վերանում են բյուջեի պլանավորման, հավաքագրման և ծախսման գործառույթներում եղած հակակշիռները, ինչը կտրուկ նվազեցնում է պետական կառավարման արդյունավետությունը», - նշում է թերթը։
Նշենք, որ Ֆինանսների նախարարությունը ղեկավարում է Պետեկամուտների կոմիտեի նախկին պետ Գագիկ Խաչատրյանը։

Международным структурам не понравилось объединение Минфина Армении с Комитетом по госдоходам
В представительствах Международного валютного фонда и Всемирного банка в Армении негативно восприняли объединение Минфина и Комитета по госдоходам, пишет газета «Айкакан жаманак» со ссылкой на свои источники.
«Свое отрицательное мнение представители этих структур намерены выразить в ближайшее время, на одной из встреч с Овиком Абрамяном. Представители отмеченных структур обеспокоены тем, что в результате этого объединения исчезают противовесы в функциях планирования, сбора и затрат, что резко снижает эффективность государственного управления», - отмечает издание.
Отметим, что недавно министерство финансов возглавил бывший начальник Комитета по госдоходам Гагик Хачатрян.