Նույնականացման քարտերն ու համակարգիչը տաքսիստների համար պատուհաս են դարձել
2014 թվականին օրենք է ընդունվել, համաձայն որի հարկային հաշվետվությունները կարող են հանձնել նույնականացման քարտի առկայության դեպքում, ինչը փաստի առաջ է կանգնեցրել հազարավոր տաքսու վարորդների։
Այն տաքսու վարորդները, ովքեր մինչև ապրիլի 15-ը նույնականացման քարտի միջոցով էլեկտրոնային եղանակով չեն հանձնել տարեկան հաշվետվությունը, ստիպված են 20 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք վճարել ՊԵԿ-ին։ Խնդրի մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսել է Հայաստանի ավտոներկրողների միության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ նոր ընդունված օրենքով սահմանված ժամանակահատվածը չի բավականացնում, քանի որ միայն նույնականացման քարտեր ձեռք բերելու գործընթացը տևում է շուրջ 1 ամիս։ Բացի դա, առկա են տեխնիկական բնույթի մի շարք խնդիրներ։
«Ինչ է՝ կարող է մի քանի բուհ ենք ավարտել, որ հիմա էլ նստենք համակարգչով հաշվետվություն տանք։ Մարդիկ կան, ոչ համակարգիչ ունեն, ոչ էլ հասկանում են՝ ի՞նչ անեն։ Ես գտնում եմ՝ պետք է նախկին վարչապետը, Գագիկ Բեգլարյանը (Տրանսպորտի և կապի նախարար-խմբ․) օգնեն, որ տղաները ստանան քարտերը, հետո նոր միայն հաշվետվություն պահանջեն։ Ամբողջ մեղքը իրենցն է», - ասել է բանախոսը։
Նա ասել է, որ նախկինում խնդիրներ չեն եղել, քանի որ հաշվետվությունները հանձնել են թղթով։
«2009 թվականին կառավարությունը հաստատեց անհատ ձեռներեցների լիցենզավորման կարգը, որոնք տարանջատվեցին տաքսի սերվիսներից։ Մարդիկ, տարեկան 25 հազար դրամ առանձին վճարելով, անհատ ձեռներեց կարգավիճակով գործունեություն ծավալեցին», - ասել է բանախոսը։
Խնդիրները ծագել են այն բանից հետո, երբ որոշում է կայացվել հրաժարվել տրանսպորտին տրվող դեղին համարանիշներից։ Տաքսու վարորդներին պետք է դրա փոխարեն հատուկ ստիկերներ տրամադրեին, ինչը չի արվել։
«Բեգլարյանի հայտարարությամբ՝ ապրիլի 1-ից պետք է տրամադրվեին այդ ստիկերները։ Բոլորը հանձնեցին դեղին համարանիշները, ու մինչև այսօր սպասում են ինչ-որ թղթերի։ Իրականում շատ սխալ հայտարարություն էր, մարդիկ անհատ ձեռներեցի կարգավիճակ ունեին, լուծարվեցին, իսկ 2014 թվականին ի հայտ եկավ նույնականացման քարտի հասկացողությունը, որոնց միջոցով մարդիկ պետք է տարեկան հաշվետվություն տան։ Այսօր շատերը հայտնվել են անելանելի վիճակում», - ասել է Հովհաննիսյանը։
Օրինական դաշտում գործող բոլոր տաքսու վարորդների անունից բանախոսը խնդրել է նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին անդրադառնալ իրենց խնդրին ու 6 ամսով հետաձգել հաշվետվության ժամկետը։

У армянских таксистов возникли проблемы из-за идентификационных карт
В 2014 году в Армении был принят закон, согласно которому, налоговые отчеты могут быть сданы при наличии идентификационных карт, что поставило перед фактом тысячи местных таксистов.
Водители такси, которые с помощью идентификационной карты не представили электронным путем годового отчета до 15 апреля, вынуждены выплатить 20 000 драмов (порядка $49) Комитету по госдоходам. Об этом на пресс-конференции во вторник, 6 мая, заявил председатель Союза автоимпортеров Армении Тигран Ованисян.
По его словам, учрежденного новым законом срока недостаточно, так как только процесс получения идентификационной карты длится около месяца. Кроме того, существует ряд проблем технического характера. «Мы, что, оканчивали несколько вузов, чтобы теперь сидеть и представлять отчеты через компьютер? У некоторых нет комрьютера, они не знают, что делать. Считаю, что бывший премьер, Гагик Бегларян должны помочь ребятам в получении карт, а потом уже требовать отчета. Вся вина лежит на них».
Раньше, по словам Ованисяна, проблем не было, так как отчеты представлялись в письменном виде.
«В 2009 году правительство утвердило порядок лицензирования деятельности частных предпринимателей, которые были отделены от такси сервисов. Ежегодно выплачивая 25 000 драмов, люди осуществляли деятельность в статусе частных предпринимателей», - рассказал председатель Союза.
Проблемы же возникли после принятия решения отказаться от предоставляемых транспортным средствам желтых госномеров. Вместо них таксистам должны были выдать специальные стикеры, чего, однако, не сделали.
«Согласно заявлению Бегларяна, эти стикеры должны были выделять с 1 апреля. Все сдали желтые госномера, и они до сих пор ждут каких-то бумаг. На самом деле, это очень неверное заявление, у людей был статус частных предпринимателей, а в 2014 году появились идентификационные карты, при помощи которых люди должны были представлять ежегодные отчеты. Сегодня многие оказались в безвыходной ситуации», - сказал Ованисян.
От имени всех таксистов, действующих в рамках закона, председатель Союза автоимпортеров обратился с просьбой к премьеру Овику Абрамяну поднять отмеченный вопрос и продлить срок представления отчетов на 6 месяцев.