Փորձագետը` դիահերձումից հետո․ Մահացած զինծառայողի մոտ կոտրվածքներ չկան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ջրամբարում հայտնաբերված ավագ լեյտենանտ Մերուժան Հարությունյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննությունը էական փոփոխություն չի մտցրել նախնական տեղեկությունների մեջ, քանի, որ ըստ առաջնային դատաբժշկական ուսումնասիրության, վերջինիս մահը վրա է հասել ջրահեղձման պատճառով․ կան դրա բոլոր բնորոշ գծերը մարմնի տարբեր մասերում։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է այսօր դիահերձմանը մասնակցած ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը և հավելել, թե ականատեսներ չկան, թե ինչպես է նա հայտնվել գետում, սակայն կան մարդիկ, ովքեր տեսել են արդեն մահացած վիճակում՝ գետի հոսանքի վար գնալիս։
Մարտիրոսյանը նշել է, որ ջրահեղձվածի մարմնի վերջույթներում, իրանի կամ գլխի շրջանում ակնհայտ կոտրվածքներ չեն հայտնաբերվել՝ «ընդամենը հայտնաբերվել է արյունազեղում հիշեցնող մի տեղամաս, որը տեղակայված է գլխի ճակատային մասում՝ քթարմատի մոտ»։
«Այս պահի դրությամբ գործով դատաբժիշկը չի կարող ասել, թե ինչի հետևանք է դա՝ դիակային փոփոխությունների, թե՞ հարվածի։ Դրա պատասխանը մենք կստանանք շուրջ մեկ ամիս անց։ Այս պահի դրությամբ մահացածի հայրը տուժող չի ճանաչվել», - ասել է մեր զրուցակիցը։
Ավելի վաղ ՊՆ քննչական բաժնի ավագ սպա Մերի Սարգսյանը հայտնել էր, որ փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը):
Մերուժան Հարությունյանի դին հայտնաբերվել է մայիսի 11-ին՝ սահմանային չեզոք գոտում` Տանձիկի ջրամբարում: Զինծառայողի որոնողական աշխատանքները տարվում էին մայիսի 1-ից, երբ ԱԻՆ-ում ահազանգ ստացվեց, որ Հարությունյանը ժամը 18.00-ի սահմաններում գնացել է Արփա գետի ուղղությամբ և, ըստ նախնական վարկածի, ընկել է գետը:
Փրկարարները զինվորականների հետ համատեղ սկսել էին որոնողական աշխատանքները Արփա գետի երկայնքով՝ ընկնելու հավանական վայրից մինչ Նախիջևանի հետ սահմանի հատվածը (մոտ 600 մ):

No Fractures Found on Body of Armenian Soldier Found in Reservoir: Expert
The forensic examination of the body of Senior Lieutenant Meruzhan Harutyunyan, which was found in a reservoir on May 11, did not introduce significant changes to the preliminary information, since, according to the initial forensic inspection, the death was due to drowning: different parts of the body had all the characteristic traces. This news was conveyed to Epress.am by military expert Ruben Martirosyan, who was present at the autopsy today. Martirosyan said there were no witnesses who saw how he ended up in the river, but there are people who saw the corpse adrift.
Martirosyan said no obvious fractures were found in the limbs, in the body or head: "Found was only a section that resembles a blood clot in the frontal part of the head, near the bridge of the nose."
"Currently, the medial examiner cannot say whether this is a consequence of postmortem changes or a blow. We will get the response in about a month. Currently, the father of the victim has not ben recognized as an injured party," he said.
Earlier, Senior Officer of the RA Ministry of Defense Investigation Department Mery Sargsyan said that a criminal case under charges of the "violation of the rules of combat duty or military service" (RA Criminal Code Article 365 Section 1) was launched.
Harutyunyan's body was found on May 11 in a neutral border zone in Tandzik reservoir. Rescue work began on May 1, when the RA Ministry of Emergency Situations received a call that Harutyunyan around 6 pm went in the direction of Arpa River and, according to the preliminary report, fell into the river.
Rescue workers and soldiers began the search along Arpa River, from the possible site of the fall to the border with Nakhichevan (about 600 meters).