Աշոտյանը պնդում է, որ գիտի «Կրոնի պատմություն» առարկայի դեմ պայքարողներին, բայց անուններ չի տալիս
Հայաստանի կրթության բովանդակությունը որոշում է ՀՀ կառավարությունը, որը աշխատել է և խորացնելու է Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ աշխատանքը, իսկ կրոնի դասավանդումը սկսվելու է նաև տարրական դպրոցում:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե միջազգային զեկույցներում մտահոգություններ են արտահայտվել Հայաստանում կրոնի պատմության առարկայի դասավանդման շուրջ:
«Ցավոք, այդ միտքը զեկույցում հայտնվել է իրենց քաղաքացիական ակտիվիստներ համարող, հայկական արմատներ ունեցող, սակայն արևմտյան արժեքներ կրող, գրանտային կազմակերպություններից ֆինանսավորվող մարդկանց կողմից», - ասել է Աշոտյանը:
Նա հորդորել է պատգամավորներին այդ հարցին այլևս չանդրադառնալ, քանի որ աղմուկը արհեստական է, և «հայ հասարակությունը դեմ չէ եկեղեցու պատմության դասավանդմանը»:
«Ես գիտեմ՝ ով է դրա դեմ պայքարել, ինչքան փող է ստացել դրա համար: Սակայն այս բարձր ամբիոնից չեմ ուզում անուններ տալ, քանի որ սա բարձր ամբիոն է: Մեր համագործակցությունը Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ անբեկանելի է, ինչպես անբեկանելի է Պաշտպանության նախարարության հետ: Որևէ նահանջ քայլ չենք անելու», - ասել է Աշոտյանը:
Նախարարը միջազգային զեկույցներ պատրաստողներին խորհուրդ է տվել ուշադրություն դարձնել հարևան երկրի՝ Ադրբեջանի դպրոցներում օգտագործվող դասագրքերին, որտեղ, Աշոտյանի խոսքով, այլատյացություն է քարոզվում։
Նշենք, որ կրոնի պատմության առարկային անդրադարձ էր եղել ԱՄՆ Պետդեպի 2013 թվականի զեկույցում։
«Օրենքով սահմանվում է, որ հանրակրթական դպրոցներում ուսուցումն աշխարհիկ է: Այնուհանդերձ, Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու պատմությունը ներառված է հանրակրթական առարկայացանկում և դասավանդվում է հանրակրթական դպրոցի ուսուցիչների կողմից: Եկեղեցին իրավունք ունի մասնակցել այդ առարկայի ուսումնական ծրագրի և դասագրքերի մշակմանը, այն դասավանդող ուսուցիչների որակավորման պահանջների սահմանմանը: Եկեղեցին կարող է նաև առարկան դասավանդող ուսուցիչների թեկնածություններ առաջադրել: Առարկան պարտադիր է. աշակերտները չեն կարող չհաճախել այդ առարկայի դասերին, և այլ կրոնական խմբերի աշակերտների համար առկա չեն այլընտրանքներ», - ասված էր զեկույցում:

Министр образования Армении ответил «носителям западных ценностей»
Содержание образования в Армении решает правительство, которое работало и будет углублять работу с Армянской апостольской церковью, а религия будет преподаваться и в начальной школе.
Об этом в Национальном Собрании заявил министр образования и науки Армен Ашотян, комментируя обеспокоенность, отраженную в международных докладах по поводу преподавания в Армении предмета «история религии».
«К сожалению, эта мысль попала в доклад благодаря людям, считающим себя гражданскими активистами, имеющим армянские корни, однако являющимся носителями западных ценностей, финансируемым грантовыми организациями», - сказал Ашотян.
Он призвал депутатов более не затрагивать этот вопрос, так как шум поднят искусственно, «армянское общество не против преподавания истории церкви».
«Я знаю, кто боролся против этого, сколько денег за это получил. Однако не хочу называть имен с этой высокой трибуны, так как это – высокая трибуна. Наше сотрудничество с Армянской апостольской церковью необратимо, как и с Минобороны. Мы не отступим ни на шаг», - заявил министр.
Авторам международных докладов он посоветовал обратить внимание на учебники, используемые в Азербайджане, в которых, по словам Ашотяна, пропагандируется ксенофобия.
О преподавании предмета «история религии» говорилось в докладе Госдепа США за 2013 год.
«По закону, обучение в общеобразовательных школах светское. Тем не менее, учителя общеобразовательной школы преподают историю Армянской апостольской церкви. Церковь имеет право участвовать в разработке образовательной программы и учебников, учреждении требований к квалификации учителя. Церковь может предлагать кандидатуры учителей. Предмет является обязательным, ученики не могут не посещать эти уроки, альтернатив для учеников других религиозных групп нет. Кроме того, закон наделяет церковь правом организовать добровольные внеплановые курсы обучения религии в государственных образовательных заведениях. Другие религиозные группы могут преподавать своим членам уроки религии в принадлежащих им учреждениях», - говорилось в докладе.