Հայաստանցիներն ավելի շատ վստահում են ՄԱԿ-ին, քան ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին․հետազոտություն
Հայաստանի բնակչության 2/3-ը կարծում է, որ Եվրամիության և Հայաստանի միջև լավ հարաբերություններ են հաստատվել։ Այս մասին են վկայում ԵՄ Հարևանության բարոմետրի հրապարակած հետազոտության արդյունքները։ Հետազոտությունն իրականացվել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող նախագծի շրջանակներում, որն ուսումնասիրում է հանրային կարծիքը Եվրոպական հարևանության քաղաքականության երկրներում, հայտնում է Եվրոպական հարևանության տեղեկատվական կենտրոնը։
Այնուամենայնիվ, 2013 թվականի դեկտեմբերից 2014 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում անցկացված հարցման ընթացքում, որին մասնակցել է 1000 քաղաքացի, պարզվել է, որ մարդկանց թիվը, ովքեր հավատում են՝ Հայաստանը լավ հարաբերությունների ունի ԵՄ-ի հետ, 2013 թվականի գարնան համեմատ նվազել է 12 տոկոսով։
Հայաստանցիների ավելի քան կեսը՝ 55 տոկոսը, կարծում է, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար կարևոր դեր ունի։ Քաղաքացիների 53 տոկոսը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարևոր է գնահատում աղքատության դեմ պայքարի համար, 43 տոկոսը՝ մարդու իրավունքների։
Հայաստանի բնակչության մեծ մասը՝ 44 տոկոսը, Եվրամիության նկատմամբ դրական է տրամադրված, 19 տոկոսը՝ բացասական։ ԵՄ-ի հանդեպ չեզոք վերաբերմունք ունի հայաստանցիների 25 տոկոսը։ Հարցվածների կեսից ավելին՝ 54 տոկոսը, հայտարարել է, որ վստահում է ԵՄ-ին, ինչը մի փոքր ցածր է, քան ՄԱԿ-ի հանդեպ վստահության մակարդակը՝ 56 տոկոսը, ու զգալիորեն գերազանցում է ՆԱՏՕ-ի հանդեպ վերաբերմունքի ցուցանիշը՝ 37 տոկոս։

Граждане Армении доверяют ООН больше, чем Евросоюзу и НАТО
2/3 населения Армении считает, что у страны сложились хорошие отношения с Евросоюзом. Об этом свидетельствуют результаты опубликованного Барометром европейского соседства исследования, оно осуществлялось в рамках финансируемого ЕС проекта, изучающего общественное мнение в странах европейской политики соседства. Об этом сообщает информационный центр Европейского соседства.
Тем не менее, в ходе опроса, проведенного с декабря 2013 по январь 2014 гг., в котором приняли участие 1000 граждан, выяснилось, что количество людей, считающих отношения Армения-ЕС хорошими, по сравнению с весной 2013 года увеличилось на 12%.
55% жителей страны считают, что сотрудничество с Евросоюзом играет важную роль в поддержании мира и безопасности в регионе. По мнению 53% граждан, эти отношения важны в борьбе с бедностью, 43% - за права человека.
44% населения настроены к ЕС положительно, 19% - отрицательно. О нейтральном отношении к Евросоюзу сообщили 25% респондентов. 54% заявили, что доверяют ЕС, Организации Объединенных Наций – 56%, что значительно превышает уровень доверия к НАТО – 37%.