Հայաստանցիներն ավելի շատ վստահում են ՄԱԿ-ին, քան ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին․հետազոտություն
Հայաստանի բնակչության 2/3-ը կարծում է, որ Եվրամիության և Հայաստանի միջև լավ հարաբերություններ են հաստատվել։ Այս մասին են վկայում ԵՄ Հարևանության բարոմետրի հրապարակած հետազոտության արդյունքները։ Հետազոտությունն իրականացվել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող նախագծի շրջանակներում, որն ուսումնասիրում է հանրային կարծիքը Եվրոպական հարևանության քաղաքականության երկրներում, հայտնում է Եվրոպական հարևանության տեղեկատվական կենտրոնը։
Այնուամենայնիվ, 2013 թվականի դեկտեմբերից 2014 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում անցկացված հարցման ընթացքում, որին մասնակցել է 1000 քաղաքացի, պարզվել է, որ մարդկանց թիվը, ովքեր հավատում են՝ Հայաստանը լավ հարաբերությունների ունի ԵՄ-ի հետ, 2013 թվականի գարնան համեմատ նվազել է 12 տոկոսով։
Հայաստանցիների ավելի քան կեսը՝ 55 տոկոսը, կարծում է, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար կարևոր դեր ունի։ Քաղաքացիների 53 տոկոսը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարևոր է գնահատում աղքատության դեմ պայքարի համար, 43 տոկոսը՝ մարդու իրավունքների։
Հայաստանի բնակչության մեծ մասը՝ 44 տոկոսը, Եվրամիության նկատմամբ դրական է տրամադրված, 19 տոկոսը՝ բացասական։ ԵՄ-ի հանդեպ չեզոք վերաբերմունք ունի հայաստանցիների 25 տոկոսը։ Հարցվածների կեսից ավելին՝ 54 տոկոսը, հայտարարել է, որ վստահում է ԵՄ-ին, ինչը մի փոքր ցածր է, քան ՄԱԿ-ի հանդեպ վստահության մակարդակը՝ 56 տոկոսը, ու զգալիորեն գերազանցում է ՆԱՏՕ-ի հանդեպ վերաբերմունքի ցուցանիշը՝ 37 տոկոս։

Armenians Trust the UN and EU More Than NATO: Survey
Two thirds of Armenians feel the European Union has good relations with their country. This is one of the key findings of the recently released Autumn 2013 EU Neighbourhood Barometer for Armenia , conducted in the framework of an EU-funded opinion polling project for the Neighbourhood, reports the EU Neighborhood Info Centre.
The survey, based on 1,000 interviews conducted in December 2013 to January 2014, finds, however, that the number of respondents that see the relations of their country with the EU as good has dropped by 12 percentage points since Spring 2013.
More than half of Armenians (55%) feel that cooperation with the EU is instrumental to upholding peace and security in the region, compared to 44% across the Eastern Partnership (EaP) region in general. Tackling poverty is viewed as yet another key area of EU-Armenia cooperation by 53% of those polled, while supporting human rights is deemed important by 43% of respondents.
A relative majority in Armenia has a positive image of the EU (44% against 19% of those who describe the EU image as negative), but with a large decrease since spring 2013. Neutral opinions have largely increased (+25%). More than half of those asked (54%) said they trust the EU, which is slightly less than the level of their trust in the UN (56%) but considerably more than that in NATO (37%).
Armenians questioned in the poll were generally optimistic about their lives, with 64% satisfied with the life they lead, with the degree of satisfaction rising the younger and more educated respondents were. Though 86% of respondents said the economic situation was bad, a relative majority (41%) felt Armenia was going in the right direction.
The overwhelming majority of those asked (72% against 64% in the EaP region) were not satisfied with the way democracy worked in Armenia.