Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող միգրանտներին հաշվառելու են 30 օրվա ընթացքում․ News.am
Միգրացիոն հարցերով հայ-ռուսական համատեղ խումբն աշխատանքային մակարդակով համաձայնեցրել է երկու համաձայնագրերի տեքստերը, որով Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող քաղաքացիները հաշվառվելու են ոչ թե 7, այլ 30 օրվա ընթացքում, բացի դրանից հայ միգրանտներն աշխատելու են առանց աշխատանքային թույլտվության: Այս մասին News.am-ին ասել է Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը, որը մայիսի 29-ից գտնվում էր Մոսկվայում՝ քննարկելու համաձայնագրերը:
«Ռուսաստանի Դաշնության հետ աշխատանքային մակարդակով համաձայնեցվել են երկու համաձայնագրերի տեքստերը, որոնցից մեկը հնարավորություն է տալիս Հայաստանից մեկնող քաղաքացիներին հաշվառվել ոչ թե յոթ, այլ 30 օրվա ընթացքում: Բացի դրանից՝ մեր միգրանտները կարող են աշխատանքային գործունեության ծավալել՝ առանց աշխատանքային թույլտվության: Սա նշանակում է, որ աշխատանքային պայմանագիր կնքած միգրանտի ու վերջինիս ընտանիքի կեցությունը տվյալ քաղաքում օրինական կհամարվի»,- ասել է նա:
Գագիկ Եգանյանի խոսքով՝ արձանագրությունն էլ է ստորագրված, որով մայիսի 30-ից արդեն կողմերը սկսել են ներպետական համաձայնեցման գործընթացը:

It Will Become Easier for Migrants from Armenia to Settle in Russia: News.am
The joint Armenian-Russian group on migration issues at the working level agreed upon the texts of two agreements with which citizens going from Armenia to Russia will have 30 and not 7 days to get registered. In addition, Armenian labor migrants will not have to obtain a work permit, said head of the State Migration Service Gagik Yeganyan, who was in Moscow on May 29 to discuss the agreements, reports News.am .
"The texts of two agreements were agreed on a working level with the Russian Federation, one of which allows citizens leaving from Armenia to get registered in a period of not 7 but 30 days. Furthermore, our migrants can engage in work activities without a work permit. This means that the status of a migrant with a work contract and his family in the given city will be considered lawful," he said.
According to Yeganyan, already signed is the protocol with which on May 30, the parties began the process of harmonization. In the coming months, the agreements will be signed and the decision will enter into force.