Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող միգրանտներին հաշվառելու են 30 օրվա ընթացքում․ News.am
Միգրացիոն հարցերով հայ-ռուսական համատեղ խումբն աշխատանքային մակարդակով համաձայնեցրել է երկու համաձայնագրերի տեքստերը, որով Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող քաղաքացիները հաշվառվելու են ոչ թե 7, այլ 30 օրվա ընթացքում, բացի դրանից հայ միգրանտներն աշխատելու են առանց աշխատանքային թույլտվության: Այս մասին News.am-ին ասել է Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը, որը մայիսի 29-ից գտնվում էր Մոսկվայում՝ քննարկելու համաձայնագրերը:
«Ռուսաստանի Դաշնության հետ աշխատանքային մակարդակով համաձայնեցվել են երկու համաձայնագրերի տեքստերը, որոնցից մեկը հնարավորություն է տալիս Հայաստանից մեկնող քաղաքացիներին հաշվառվել ոչ թե յոթ, այլ 30 օրվա ընթացքում: Բացի դրանից՝ մեր միգրանտները կարող են աշխատանքային գործունեության ծավալել՝ առանց աշխատանքային թույլտվության: Սա նշանակում է, որ աշխատանքային պայմանագիր կնքած միգրանտի ու վերջինիս ընտանիքի կեցությունը տվյալ քաղաքում օրինական կհամարվի»,- ասել է նա:
Գագիկ Եգանյանի խոսքով՝ արձանագրությունն էլ է ստորագրված, որով մայիսի 30-ից արդեն կողմերը սկսել են ներպետական համաձայնեցման գործընթացը:

Мигрантам из Армении будет легче обосноваться в России
Армяно-российская совместная группа по миграционным вопросам согласовала на рабочем уровне тексты двух соглашений, по которым граждане, выезжающие из Армении в Россию, будут становиться на учет в течение не 7, а 30 дней. Кроме того, армянским мигрантам не нужно будет получать разрешение на работу. Об этом News.am сообщил начальник государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян, с 29 мая находившийся в Москве на обсуждении соглашений.
«С Российской Федерацией на рабочем уровне согласованы тексты двух соглашений, одно из которых позволяет выезжающим из Армении гражданам становиться на учет в течение не 7, а 30 дней. Кроме того, наши мигранты могут вести трудовую деятельность без разрешения на работу. Следовательно, пребывание мигранта, заключившего трудовой договор, и его семьи в данном городе будет считаться законным».
По словам Еганяна, подписан и протокол, по которому с 30 мая стороны начали процесс согласования. В ближайшие месяцы соглашения будут подписаны и решения вступят в силу.