Արամ Խաչատրյանը՝ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ․ իսկ մեղավորը Լեռնային Ղարաբաղն է
- Խաչատրյանի դեմ ի՞նչ ունեն։ Կարող ա՞ Վագներն ավելի լավն ա։ Իսկ Իսրայելի խնդրանքով սպորտի նախարարը կթլպատվի՞։
- Նույն հաջողությամբ մենք պիտի հրաժարվեինք Բեթհովենից ու Բախից, Գյոթեի ու Հայնեի բանաստեղծություններից։
- Ադրբեջանին առաջարկում եմ հրաժարվել ՄԻԳ-25, ՄԻԳ-29 կործանիչներից․․․դրանց գլխավոր նախագծողի ազգանվան հետ էլ մի բան էն չի։
- Սաղ Լեռնային Ղարաբաղն ա մեղավոր, ոչ մի ձև չեն կարողանում կիսել։
- Եկեք ընդհանրապես արգելենք, ասենք, Չայկովսկուն՝ հանուն հոմոֆոբների։
- Եթե կազմակերպիչ երկիրը նման պայմաններ է ներկայացնում, ապա պետք չէ այնտեղ մրցաշարեր անցկացնել։
- Դեբիլություն։
- Խոզի մսից է՞լ ենք հրաժարվելու՝ որպես իսկական տոլերաստներ։
- Ազգայնականությունը հիվանդություն է, որը պետք է բուժվի!
- Էլ խի՞ էին համաձայնել։ Պիտի ուրեմն Ադրբեջանի օրհներգը վերցնեին, առաջին տեղը կգրավեին։
- Իսկ երաժշտությունը ազգություն ունի՞։
- Ի՜նչ հրաշալի երգեր էր ադրբեջանցի Մագոմաևը կատարում Բաբաջանյանի գրած երաժշտությամբ։
- Ազգայնականությունը հիվանդություն չէ, այլ հիմար դաստիարակության արդյունք։
- Խաչատրյան Արամ Իլյիչ՝ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ!
- Կովկասում կոնֆլիկտը հին է, ամեն ինչ իրար է խառնված։ 80-ականներին անգամ ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունն են չեղյալ հայտարարել Երևանում։
Նման կերպ են բելառուսական News.tut.by կայքի օգտատերերը մեկնաբանել նորությունն այն մասին, որ Բելառուսի գեղարվեստական մարմնամարզության հավաքականը ադրբեջանական կողմի խնդրանքով հրաժարվել է ելույթ ունենալ հայկական ծագում ունեցող խորհրդային երգահան Արամ Խաչատրյանի երաժշտության ներքո։
Բելառուսական թիմի գլխավոր մարզիչ Իրինա Լեպարսկայայի խոսքով՝ նրանք այդ քայլին գնացել են Բաքվում կայանալիք գեղարվեստական մարզմնամարզության Եվրոպայի առաջիկա առաջնության կազմակերպիչների խնդրանքով։
Արդարացնելով իր մարզիկների մրցաշարային անհաջողությունները՝ մարզիչը հայտարարել է, որ թիմը կես տարի հանդես է եկել Խաչատրյանի «Սուսերով պարի» ներքո, իսկ այժմ ստիպված են արագացված կարգով այլ երաժշտության ներքո ելույթ նախապատրաստել։ Ըստ Լեպարսկայայի՝ սրանով են պայմանավորված Մինսկում աշխարհի առաջնությունում զբաղեցրած ցածր տեղերը։ Բելառուսական թիմը մայիսի 31-ին բազմամարտում գրավել է վեցերորդ տեղը, իսկ հաջորդ օրը գնդակով և ժապավեններով վարժություններում՝ յոթերորդը։
«Քննադատելու առիթ, իհարկե, կա, բայց ավելի շատ են ցավալու առիթները»,- ասել է մարզիչը։
Գեղարվեստական մարմնամարզության Եվրոպայի 30-րդ առաջնությունն անցկացվելու է Բաքվում՝ հունիսի 13-ից 15-ը։

Home / Armenia / Aram Khachaturian, People’s Artist of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh to Blame
– What do they have against Khachaturian? Is Wagner better? And at Israel's request, will the sports minister get circumcised?
– With the same success we would've had to give up Beethoven and Bach, Goethe and Heine.
– I suggest Azerbaijan abandon the MiG-25 and MiG-29 fighter jets… something's not right with the family name of their chief designer.
– Nagorno-Karabakh is completely to blame — they still can't share.
– Let's ban altogether, say, Tchaikovsky — in the name of homophobes.
– If the host country places such conditions, then tournaments shouldn't be held there.
– Stupidity.
– Are we going to renounce pork too […]?
– Nationalism is an illness, which should be treated!
– Why did they agree? They should've then taken Azerbaijan's anthem; they would've won first place.
– Does music have a nationality?
– What wonderful songs [Soviet Azerbaijani performer Muslim] Magomayev performs with music written by [Soviet Armenian music composer Arno] Babajanian!
– Nationalism is not a disease, but the result of stupid upbringing.
– Aram Il'yich Khachaturian — People's Artist of Azerbaijan!
– Conflict in the Caucasus is long-standing; everything is mixed up! In the 80s, even the World Weightlifting Championship was cancelled in Yerevan!
These are some of the comments left by users on the Belarusian site News.tut.by, commenting on the news that the Belarus rhythmic gymnastics team, upon Azerbaijan's request, relinquished performing to the music of Soviet composer of Armenian origin Aram Khachaturian (pictured).
According to head coach of the Belarusian team Irina Leparskaya, they took this step at the request of the organizers of the upcoming Rhythmic Gymnastics European Championships to be held in Baku.
Justifying her athletes' tournament failures, the coach said that the team has performed for six months under Khachaturian's "Sabre Dance," but now they're forced to quickly prepare a piece to different music. This, according to the coach, is why the team scored so poorly in the Rhythmic Gymnastics World Cup in Minsk. The Belarusian team on May 31 ranked sixth place in the all-around category and seventh place in the exercises with balls and ribbons the next day.
"There is occasion to criticize, of course, but the unfortunate occasions are more," said the coach.