Արամ Խաչատրյանը՝ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ․ իսկ մեղավորը Լեռնային Ղարաբաղն է
- Խաչատրյանի դեմ ի՞նչ ունեն։ Կարող ա՞ Վագներն ավելի լավն ա։ Իսկ Իսրայելի խնդրանքով սպորտի նախարարը կթլպատվի՞։
- Նույն հաջողությամբ մենք պիտի հրաժարվեինք Բեթհովենից ու Բախից, Գյոթեի ու Հայնեի բանաստեղծություններից։
- Ադրբեջանին առաջարկում եմ հրաժարվել ՄԻԳ-25, ՄԻԳ-29 կործանիչներից․․․դրանց գլխավոր նախագծողի ազգանվան հետ էլ մի բան էն չի։
- Սաղ Լեռնային Ղարաբաղն ա մեղավոր, ոչ մի ձև չեն կարողանում կիսել։
- Եկեք ընդհանրապես արգելենք, ասենք, Չայկովսկուն՝ հանուն հոմոֆոբների։
- Եթե կազմակերպիչ երկիրը նման պայմաններ է ներկայացնում, ապա պետք չէ այնտեղ մրցաշարեր անցկացնել։
- Դեբիլություն։
- Խոզի մսից է՞լ ենք հրաժարվելու՝ որպես իսկական տոլերաստներ։
- Ազգայնականությունը հիվանդություն է, որը պետք է բուժվի!
- Էլ խի՞ էին համաձայնել։ Պիտի ուրեմն Ադրբեջանի օրհներգը վերցնեին, առաջին տեղը կգրավեին։
- Իսկ երաժշտությունը ազգություն ունի՞։
- Ի՜նչ հրաշալի երգեր էր ադրբեջանցի Մագոմաևը կատարում Բաբաջանյանի գրած երաժշտությամբ։
- Ազգայնականությունը հիվանդություն չէ, այլ հիմար դաստիարակության արդյունք։
- Խաչատրյան Արամ Իլյիչ՝ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ!
- Կովկասում կոնֆլիկտը հին է, ամեն ինչ իրար է խառնված։ 80-ականներին անգամ ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունն են չեղյալ հայտարարել Երևանում։
Նման կերպ են բելառուսական News.tut.by կայքի օգտատերերը մեկնաբանել նորությունն այն մասին, որ Բելառուսի գեղարվեստական մարմնամարզության հավաքականը ադրբեջանական կողմի խնդրանքով հրաժարվել է ելույթ ունենալ հայկական ծագում ունեցող խորհրդային երգահան Արամ Խաչատրյանի երաժշտության ներքո։
Բելառուսական թիմի գլխավոր մարզիչ Իրինա Լեպարսկայայի խոսքով՝ նրանք այդ քայլին գնացել են Բաքվում կայանալիք գեղարվեստական մարզմնամարզության Եվրոպայի առաջիկա առաջնության կազմակերպիչների խնդրանքով։
Արդարացնելով իր մարզիկների մրցաշարային անհաջողությունները՝ մարզիչը հայտարարել է, որ թիմը կես տարի հանդես է եկել Խաչատրյանի «Սուսերով պարի» ներքո, իսկ այժմ ստիպված են արագացված կարգով այլ երաժշտության ներքո ելույթ նախապատրաստել։ Ըստ Լեպարսկայայի՝ սրանով են պայմանավորված Մինսկում աշխարհի առաջնությունում զբաղեցրած ցածր տեղերը։ Բելառուսական թիմը մայիսի 31-ին բազմամարտում գրավել է վեցերորդ տեղը, իսկ հաջորդ օրը գնդակով և ժապավեններով վարժություններում՝ յոթերորդը։
«Քննադատելու առիթ, իհարկե, կա, բայց ավելի շատ են ցավալու առիթները»,- ասել է մարզիչը։
Գեղարվեստական մարմնամարզության Եվրոպայի 30-րդ առաջնությունն անցկացվելու է Բաքվում՝ հունիսի 13-ից 15-ը։

Хачатурян Арам Ильич - народный артист Азербайджана. А виноват во всем Нагорный Карабах
- Чем им Хачатурян не угодил? Неужели Вагнер лучше? а по просьбе Израиля министр спорта сделает обрезание?!)
- С таким же успехом нам надо было бы отказаться от Бетховена и Баха, стихов Гете и Гейне.
- Предлагаю Азербайджану отказаться от истребителей МИГ-25,МИГ-29,там тоже не все в порядке с фамилией генерального конструктора.
- А виноват во всем Нагорный-Карабах)все никак не поделят)
- А давайте запретим вообще, например, Чайковского в угоду гомофобам.
- Если страна-организатор выставляет подобные условия может не стоит проводить там чемпионаты.
- Дебилизм.
- И от свинины тоже откажемся, как настоящие толерасты???
- Прогнулись.
- Национализм - это болезнь, ее надо лечить!
- А че соглашались, надо было тогда гимн Азербайджана брать, на первом месте были бы.
- Разве музыка имеет национальность?
- А какие чудесные песни азербайджанец Магомаев исполнял на музыку Бабаджаняна!
- Национализм- это не болезнь- это результат дурацкого воспитания.
- Хачатурян Арам Ильич - народный артист Азербайджана!
- Конфликт на Кавказе давний, намешано всего! В 80-х как-то чемпионат мира по тяжёлой атлетике отменили в Ереване!
Подобные комментарии оставили пользователи белорусского информационного ресурса news.tut.by под новостью о том, что сборная Беларуси по художественной гимнастике по просьбе азербайджанской стороны отказалась от музыки советского композитора армянского происхождения Арама Хачатуряна.
По словам главного тренера белорусской команды Ирины Лепарской, они пошли на этот шаг по просьбе организаторов предстоящего чемпионата Европы по художественной гимнастике в Баку.
Оправдывая турнирные неудачи своих подопечных, тренер сказала, что полгода сборная выступала под “Танец с саблями” Хачатуряна, а теперь в срочном порядке тренирует другое упражнение под другую музыку. Именно этим, по словам Лепарской обусловлены низкие места на этапе Кубка мира в Минске при выполнении упражнения с мячами и лентами. Белорусские групповички 31 мая заняли шестое место в многоборье (второе место с булавами и седьмое — с мячами и лентами), а на следующий день стали седьмыми в упражнении с мячами и лентами.