Ռուսաստանը կլուծի Ղարաբաղի հարցն այնպես, ինչպես լուծեց Կարսի հարցը․ քաղաքագետ
Ադրբեջանը լավ հասկանում է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը գրեթե հավասար կլինի Ղարաբաղի կորստին։ Նման կարծիք է հայտնել Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը «168 ժամ» օրաթերթի հետ զրույցում։
«Բացատրեմ, ինչու։ Եթե դու բոլոր գործառույթները հանձնում ես Ռուսաստանին, Ռուսաստանը հետո կլուծի Ղարաբաղի հարցն այնպես, ինչպես լուծեց Կարսի հարցը։ Այն ժամանակ էլ հայերը ողջ փաթեթը տվեցին Ռուսաստանին՝ հույս ունենալով, որ ռուսները գոնե մի հարց կլուծեն ի օգուտ մեզ (ես խոսում եմ բոլշևիկյան Ռուսաստանի մասին, ոչ թե ցարական)։ Իսկ բոլշևիկյան Ռուսաստանը հարցը լուծեց հօգուտ իր շահերի․ Կարսը տվեց թուրքերին, Ղարաբաղն ու Նախիջևանը՝ Ադրբեջանին», - հայտարարել է քաղաքագետը։
Պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք սահմանային վերջին միջադեպերը, մասնավորապես, հայ զինծառայողների սպանությունը Նախիջևանի հետ սահմանին որևէ կերպ կապված են նշված գործընթացների հետ, Գրիգորյանն ասաց․ «Ինչու՞մ է կայանում Ադրբեջանի իշխանությունների ընդհանուր գաղափարը։ Անընդհատ լարված պահել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանները և ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գիծը, որպեսզի աշխարհը չմոռանա Ղարաբաղի հարցի մասին։ Այսօր կա ուկրաինական ճգնաժամ, Սիրիա, և այդ ֆոնի վրա Ղարաբաղը պարզապես կոնֆլիկտ չի համարվում։ Եկեք իրար չխաբենք։ Դա ի՞նչ կոնֆլիկտ է Ուկրաինայի և Սիրիայի դեպքերի հետ համեմատած»։
Ըստ քաղաքագետի՝ Նախիջևանի սահմանին, սակայն, այդ փորձերը նոր երանգ ունեն՝ կապված Թուրքիայի հետ․ «Դուք գիտեք, որ 1921թ․ Մոսկվայի պայմանագրով Նախիջևանի անկախության կամ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանը և Թուրքիան են։ Եվ եթե այստեղ լարվածությունը մեծանում է, նշանակում է՝ Թուրքիան, ոչ միայն Ռուսաստանը, ի պաշտոնե պարտավոր է արձագանքել։ Այսինքն, Նախիջևանում լարվածություն սադրելու նպատակը նաև այն է, որ Ադրբեջանն ուզում է ավելի ակտիվ ներգրավել Թուրքիային ղարաբաղյան գործընթացի մեջ»։

Россия поступит с Карабахом, как с Карсом – политолог
Азербайджан хорошо понимает, что членство Армении в Евразийском экономическом союзе практически будет означать потерю Карабаха. Такое мнение в интервью газете «168 жам» выразил директор Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству, политолог Степан Григорян.
«Объясню, почему. Если ты сдаешь России все функции, впоследствии Россия решит вопрос Карабаха так, как решила вопрос Карса. Армяне и тогда вручили весь пакет России, надеясь, что русские хоть один вопрос решат в нашу пользу (я говорю о большевиках, а не о царской России). А большевитская Россия решила вопрос в своих интересах: Карс отдала туркам, Карабах и Нахичевань – Азербайджану», - заявил политолог.
Отвечая на вопрос о том, связаны ли случаи на границе, в частности, убийство армянских военнослужащих на границе с Нахичеванью, с отмеченными процессами, Григорян заявил: «В чем заключается общая идея властей Азербайджана? Держать в постоянном напряжении границу Армения-Азербайджан и линию соприкосновения Карабах-Азербайджан, чтобы мир на забыл о вопросе Карабаха. Сегодня существует украинский кризис, Сирия, и на этом фоне Карабах просто не воспринимается в качестве конфликта. Не будем друг друга обманывать. Что это за конфликт в сравнении с Украиной и Сирией?».
Однако, по мнению эксперта, на границе с Нахичеванью эти попытки преследуют иные цели, и связаны они с Турцией: «По московскому договору 1921 года гарантами независимости или безопасности Нахичевани являются Россия и Турция. И если здесь растет напряженность, значит, обязана реагировать не только Россия, но и Турция. То есть цель роста напряженности на границе заключается в желании Азербайджана активнее вовлечь Турцию в карабахский процесс».