Ռուսաստանը կլուծի Ղարաբաղի հարցն այնպես, ինչպես լուծեց Կարսի հարցը․ քաղաքագետ
Ադրբեջանը լավ հասկանում է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը գրեթե հավասար կլինի Ղարաբաղի կորստին։ Նման կարծիք է հայտնել Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը «168 ժամ» օրաթերթի հետ զրույցում։
«Բացատրեմ, ինչու։ Եթե դու բոլոր գործառույթները հանձնում ես Ռուսաստանին, Ռուսաստանը հետո կլուծի Ղարաբաղի հարցն այնպես, ինչպես լուծեց Կարսի հարցը։ Այն ժամանակ էլ հայերը ողջ փաթեթը տվեցին Ռուսաստանին՝ հույս ունենալով, որ ռուսները գոնե մի հարց կլուծեն ի օգուտ մեզ (ես խոսում եմ բոլշևիկյան Ռուսաստանի մասին, ոչ թե ցարական)։ Իսկ բոլշևիկյան Ռուսաստանը հարցը լուծեց հօգուտ իր շահերի․ Կարսը տվեց թուրքերին, Ղարաբաղն ու Նախիջևանը՝ Ադրբեջանին», - հայտարարել է քաղաքագետը։
Պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք սահմանային վերջին միջադեպերը, մասնավորապես, հայ զինծառայողների սպանությունը Նախիջևանի հետ սահմանին որևէ կերպ կապված են նշված գործընթացների հետ, Գրիգորյանն ասաց․ «Ինչու՞մ է կայանում Ադրբեջանի իշխանությունների ընդհանուր գաղափարը։ Անընդհատ լարված պահել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանները և ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գիծը, որպեսզի աշխարհը չմոռանա Ղարաբաղի հարցի մասին։ Այսօր կա ուկրաինական ճգնաժամ, Սիրիա, և այդ ֆոնի վրա Ղարաբաղը պարզապես կոնֆլիկտ չի համարվում։ Եկեք իրար չխաբենք։ Դա ի՞նչ կոնֆլիկտ է Ուկրաինայի և Սիրիայի դեպքերի հետ համեմատած»։
Ըստ քաղաքագետի՝ Նախիջևանի սահմանին, սակայն, այդ փորձերը նոր երանգ ունեն՝ կապված Թուրքիայի հետ․ «Դուք գիտեք, որ 1921թ․ Մոսկվայի պայմանագրով Նախիջևանի անկախության կամ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանը և Թուրքիան են։ Եվ եթե այստեղ լարվածությունը մեծանում է, նշանակում է՝ Թուրքիան, ոչ միայն Ռուսաստանը, ի պաշտոնե պարտավոր է արձագանքել։ Այսինքն, Նախիջևանում լարվածություն սադրելու նպատակը նաև այն է, որ Ադրբեջանն ուզում է ավելի ակտիվ ներգրավել Թուրքիային ղարաբաղյան գործընթացի մեջ»։

Russia Will Resolve Karabakh Issue as It Did with Kars: Analyst
Azerbaijan understands quite well that Armenia's membership in the Eurasian Economic Union is almost equal to the loss of Karabakh, said political analyst, Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC) Chair Dr. Stepan Grigoryan, in conversation with local daily 168 Zham.
"Let me explain why. If you hand over all the functions to Russia, then Russia will resolve the Karabakh issue as it resolved the issue of Kars. Armenians then too gave the entire package to Russia, hoping that the Russians would resolve at least one issue in our favor (I'm speaking about Bolshevist Russia, not Tsarist Russia). And Bolshevik Russia resolved the matter in favor of its interests: it gave Kars to the Turks, and Karabakh and Nakhichevan to Azerbaijan," he said.
Asked whether recent incidents at the border  — in particular, the deaths of Armenian soldiers at the Nakhchivan border — have anything to do with the aforementioned processes, Grigoryan said: "What is the general idea of Azerbaijan's authorities? To keep Armenia-Azerbaijan borders and the Karabakh-Azerbaijan Line of Contact constantly tense, so that the world doesn't forget about the Karabakh issue. Today there is a Ukrainian crisis, Syria, and on that backdrop, Karabakh is simply not considered a conflict. Let's not kid ourselves. What kind of conflict is it compared with Ukraine and Syria?"
However, according to the analyst, the attempts on the border with Nakhichevan have a new hue to them, connected to Turkey. "You know, with the 1921 Treaty of Moscow, the guarantors of Nakhchivan's independence or security are Russia and Turkey. And if tension is increasing there, it means not only Russia, but also Turkey is ex officio obliged to respond. That is, the purpose of provoking tension in Nakhichevan is also that Azerbaijan wants to involve Turkey more actively in the Karabakh process."