Ադրբեջանին զենք վաճառելը չպետք է խանգարի Ռուսաստանի հետ բարեկամությանը, կարծում է պատգամավորը
Հայաստանի և Ռուսաստանի խորհրդարանական բարեկամության խումբն այն քիչ  հասարակական կառույցներից է, որ մեծ պտուղներ է տալիս Հայաստանի համար: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է հայկական կողմի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը:  Նրա խոսքով` այժմ հայկական կողմը փորձում է օգտագործել այս խումբը բարելավելու  հայ տնտեսվարողների դերը ռուսական շուկայում: Բացի տնտեսական հարցերից, ռուսական կողմի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաև մշակութային ինտեգրման, տարածաշրջանի սպառազինման և այլ հարցեր:
Նաղդալյանին հիշեցրել են գույք` պարտքի դիմաց ծրագիրը, Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը, Հայաստան ներկրվող գազի գնի բարձրացումը, Դմիտրի Կիսելյովի հայտարարությունը և հարցրել` ինչն է պատգամավորն այս դեպքում համարում հայ-ռուսական բարեկամություն:
«Մենք գույք` պարտքի դիմացը մեկնաբանում ենք որպես մեզանից վերցրած գույք, այդ գույքը սկսել է աշխատել, դրանով մենք ունենք կոոպերացիոն հնարավորություններ: Ադրբեջանին զենք վաճառելը չի կարող խախտել մեր բարեկամությունը: Դուք միայն միակողմանի մի նայեք»,- ասել է Նաղդալյանը:
Ի օգուտ Ռուսաստանի նրա փաստարկները շարունակել է թվարկել ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը: Նա ասել է, որ Ռուսատանն է ապահովում Հայաստանի էներգետիկ  անվտանգությունը, ԼՂՀ հարցի լուծումը, Հայաստանի առջև բացում է մեծ շուկա, Ռուսատանում է հայկական ամենամեծ սփյուռքը: «Համեմատությունները պետք է ախր զուգահեռներով անեք, տենց չի լինի»,- ասել է Այվազյանը:
Ասուլիսի մասնակից պատգամավոր Լևոն Մարտիրոսյանն էլ հավելել է, որ ինչ-որ մի անձի հայտարարություն, ով էլ նա լինի (նկատի ունի Կիսելյովի հայտարարությունը) պետք չէ հավասարեցնել գազային պայմանագրի կամ գույք` պարտքի դիմաց ծրագրերի հետ:

Продажа оружия Азербайджану не должна мешать дружбе с РФ – армянский депутат
Парламентский клуб армяно-российской группы является одной из немногочисленных структур, «дающих Армении плоды». Об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании заявила руководитель армянской стороны Эрмине Нагдалян. По ее словам, армянская сторона пытается использовать данный клуб для улучшения роли армянских бизнес-субъектов на российском рынке. Помимо экономических вопросов, на последней встрече с российской стороной, в частности, обсуждались вопросы культуры, вооружения.
Нагдалян напомнили о программе «имущество вместо долга», продаже Россией оружия Азербайджану, подорожании импортируемого в Армению газа, заявлении российского журналиста Дмитрия Киселева и поинтересовались, что в этом контексте депутат называет армяно-российской дружбой.
«Мы воспринимаем это как взятое у нас имущество, оно начало работать, в результате у нас появились кооперационные возможности. Продажа оружия Азербайджану не может помешать нашей дружбе. Не судите однобоко», - заявила Нагдалян.
Аргументы в защиту РФ представил и другой депутат от правящей Республиканской партии Вардан Айвазян. По его словам, Россия обеспечивает энергетическую безопасность Армении, решение карабахского вопроса, открывает для Армении большой рынок, в России находится самая крупная армянская диаспора.
Депутат Левон Мартиросян, в свою очередь, отметил, что заявление одного человека, кем бы он ни был , не стоит приравнивать к договору по газу или программам «имущество вместо долга».
«Не нужно так серьезно. Вряд ли этот человек стал бы так долго обсуждать ваши высказывания», - заявил парламентарий.