ԲՀԿ առաջնորդի նկարով արտատպված հանելուկը կարող է նախադեպային վճռի բերել (թարմացված)
Հունիսի 25-ին Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Կարինե Պերտոսյանի նախագահությամբ տեղի կունենա գրող Արփի Ոսկանյանի հայցի քննությունը՝ ընդդեմ 1in․am կայքի։
Ըստ հայցվորի՝ կայքը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթից արտատպել էր իր հեղինակած քաղաքական հանելուկներից մեկն առանց հեղինակի հետ նախապես համաձայնեցնելու։ Հանելուկը ներկայացվել է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նկարով։ Կայքը նաև հայտարարել էր նույն հանելուկի բառերով երգի մրցույթ՝ խոստանալով հաղթողին 1500 դոլար մրցանակ։
«Չնայած իմ բազմաթիվ հորդորներին՝ խմբագիրը չհանեց հանելուկը կայքից և չեղյալ չհայտարարեց մրցույթը։ Ես դիմել էի ոստիկանություն, սակայն գործը վարույթ չվերցրին՝ հորդորելով ինձ խնդիրը լուծել դատական կարգով։ Լրատվամիջոցների էթիկայի դիտորդ մարմինն առաջարկեց ինձ գործը քննել արտադատական կարգով և փորձեց մեզ հաշտեցնել։ Այն պահից, երբ «Առաջին լրատվական»-ի խմբագիրն ասաց, որ ես պիտի ներողություն խնդրեմ իրենցից, պարզ էր, որ հարցը կարող է լուծվել միայն դատական կարգով»,-Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արփի Ոսկանյանը։ Նա պահանջում է խորհրդանշական 200.000 դրամի փոխհատուցում տալ, և կայքից հանել արտատպված հանելուկը։
ԵՊՀ-ի իրավաբանական ֆակուլտետին զուգահեռ գործող «Իրավաբանական կլինիկայի» փաստաբան Հասմիկ Բալաբեկյանը Epress.am-ին ասել է, որ այս գործը կարող է նախադեպային լինել՝ հեղինակային իրավունքի ոլորտում։
«Մինչ այժմ հեղինակային իրավունքները այս ծավալով չէին խախտվել, գողացել էին տողեր, բառեր, բայց ոչ ամբողջ բանաստեղծություն։ Նախկինում կար հիմք՝ հեղինակի համբավի ու արժանապատվության իրավունքի խախտման համար պաշտպանությամբ դատարան դիմելու և փոխհատուցում պահանջելու, բայց ինչ չափով՝ հստակ չէր։ Հիմա բարեբախտաբար կա նման հիմք, որը ստեղծագործության հետ կապված առաջին անգամ է դրվել հայցադիմումի հիմքում», - ասել է փաստաբանը։

On June 25, the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan presided over by Judge Karine Petrosyan will examine writer Arpi Voskanyan's lawsuit against local news provider 1in.am.
According to the plaintiff, without her prior consent, 1in.am republished one of her political riddles that was originally published in the local daily Haykakan Zhamanak. The riddle was accompanied by a photo of Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan. The site also announced a contest for music to the text in the riddle, promising the winner a prize of $1,500.
"Despite my numerous appeals, the editor didn't remove my riddle from the site and didn't cancel the contest. I went to the police, but they didn't take up the case, urging me to solve the issue in court. The Media Ethics Observatory advised me to consider the case in court and tried to reconcile us. When the First News editor said that I should apologize to them, it was clear that the issue could be settled only in court," Arpi Voskanyan informed Epress.am. She is asking for compensation in the symbolic amount of 200,000 AMD (about $485) and to remove the republished piece from the site.
Yerevan State University's Legal Clinic attorney Hasmik Balabekyan told Epress.am that this case could set a precedent in the area of copyright.
"Until now, copyright was not violated to this extent — lines, words were stolen, but not the whole poem. In the past, there were grounds for going to court to defend a violation of the right of the author's reputation and dignity and to demand compensation, but to what extent, it wasn't clear. Now, fortunately, likewise there are grounds, which for the first time became the basis for a lawsuit related to creative work," said the attorney.
Voskanyan's riddle is posted on the Haykakan Zhamanak website
Updated at 8:40 am on June 18, 2014: The direct quote by the attorney was updated with additional information to clarify the grounds for going to court.