Թաղմանը զինվորները պնդել են՝ ոչինչ չգիտեն, ինստրուկտաժ էին ստացել, վստահ է զոհվածի բարեկամը
Հունիսի 20-ին զոհված շարքային Գրիշա Խաչատրյանի պատմությունը շատ խճճված է՝ կծիկի ծայրը գտնել է պետք ու հետամուտ լինել, մինչև կպատժվեն բոլոր մասնակիցները։ Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Խաչատրյանի հորաքրոջ որդին՝ Արման Նիկողոսյանը։
Վերջինս հունիսի 22-ին Սիսիանում մասնակցել է Գրիշայի հուղարկավորությանը․ Նիկողոսյանի խոսքով՝ հնարավոր չէ նկարագրել այն մթնոլորտը, որը տիրում էր հարազատների շրջանում, ովքեր հստակ չգիտեն, թե ինչ է կատարվել Արարատի մարզի զորամասերից մեկի մարտական դիրքում։
«Չաստից Սիսիանի տարածաշրջանի ծառայող երեխեքին ուվալնենի էին տվել, որ գան, մասնակցեն թաղմանը։ Զարմանալին այն է, որ զորամասում նման դեպք է եղել ու այդքանից հետո երեխեք են ուվալնյատ անում՝ մասնակցեցին թաղմանը, երեկոյան էլ տուն գնացին», - ասել է մեր զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ Արարատի զորամասից հուղարկավորությանը մասնակցելու եկած շարքային զինվորներից մինչև հրամանատարական կազմը միաբերան պնդել են, թե տեղյակ չեն կատարվածից։
«Ասում են՝ դիրքերում է եղել, մենք զորամասում էինք ու ոչինչ չգիտենք, բայց պարզ երևում էր, որ երեխեքին հատուկ են պատրաստել՝ մեծից փոքր ինստրուկտաժ արել, նոր էին բերել։ Մենք սա էսպես չենք թողնի, ամբողջը պարզելու ենք՝ կետ առ կետ, բոլորը պատժվելու են», - եզրափակել է Նիկողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզի Սառնակունք գյուղի 19-ամյա բնակիչ Խաչատրյանի մահվան լուրի տարածումից հետո ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ, նախնական տվյալներով, զինծառայողը մահացել է հակառակորդի գնդակից։ Ավելի ուշ ՊՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց, որում նշված էր, որ Խաչատրյանը մահացել է մարտական հենակետում, իսկ միջադեպի մանրամասները ճշտվում են։ Դրանից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել էր, որ Խաչատրյանը, նախնական տվյալներով, մահացու հրազենային վիրավորումը ստացել է զենքի օգտագործման կանոնները խախտելու հետևանքով: Ավելի ուշ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ քրգործ է հարուցվել 104 (սպանություն) հոդվածի հատկանիշներով։ Epress.am-ի հետ զրույցում հունիսի 21-ին Խաչատրյանի դիահերձմանը մասնակցած ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը պնդել է, որ նախապես քրգործ է հարուցվել 373 հոդվածի 3-րդ մասով (Զենքի, ռազմամթերքի հետ վարվելու կանոնների խախտելը, որն ազգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ)։ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այդ փաստաթուղթն ինքն ու Խաչատրյանի հարազատներից մեկը տեսել են դիահերձարանում, բայց ՊՆ-ի հաղորդագրության մեջ այդ մասին նշված չէ։

«Было очевидно, что провели инструктаж»: о похоронах армянского военнослужащего
История погибшего 20 июня рядового Гриши Хачатряна (на фото) очень запутана: необходимо найти конец в клубке и быть последовательными, пока не накажут всех участников. Об этом в беседе с Epress.am заявил двоюродный брат Хачатряна Арман Никогосян. По его словам, невозможно описать атмосферу на похоронах Гриши и состояние родных, которые не знают, что именно произошло на боевой позиции одной из военчастей Араратской области.
«Ребятам из сисианской части дали увольнительные, чтобы они присутствовали на похоронах. Удивительно, что после такого инцидента в воинской части им дают увольнительные: они присутствовали на церемонии, а вечером отправились домой». По словам нашего собеседника, рядовые и командирский состав, прибывший на похороны, в один голос заявляли, что не в курсе случившегося.
«Говорят, что он был на позициях, а они – в военчасти, и ничего не знают, но было очевидно, что их подготовили, провели инструктаж от мала до велика. Мы этого так не оставим, все выясним, каждый понесет наказание», - заключил Никогосян.
После распространения информации о гибели 19-летнего уроженца села Сарнакунк Сюникской области пресс-секретарь министерства обороны Арцрун Ованисян заявил, что, по предварительным данным, военнослужащий погиб от пули противника. Позже оборонное ведомство распространило сообщение, в котором отмечалось, что Хачатрян погиб на боевой позиции, а подробности инцидента выясняются. После чего глава оборонного ведомства Армении Сейран Оганян в беседе с журналистами заявил, что, по предварительным данным, Хачатрян получил смертельное огнестрельное ранение в результате нарушения правил использования оружия. Затем МО сообщило о возбуждении уголовного дела по признакам статьи «убийство».
21 июня в беседе с Epress.am военный эксперт Рубен Мартиросян, присутствовавший на вскрытии, заявил, что сначала уголовное дело возбудили по третьей части статьи 373 (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, повлекшее по неосторожности смерть человека).
По словам Мартиросяна, этот документ он и один из родственников Хачатряна видели в морге, но в сообщении Минобороны об этом не говорится.