«Դուբինկով գլխիս էին տալիս»․ մեղադրյալը պատմել է՝ ինչպես են իրեն խոշտանգել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Աղմկահարույց «Բանդայի գործով» անցնող ամբաստանյալ Արթուր Մանուկյանին խոշտանգել են ոստիկանությունում։ Այս մասին նա ասել է երեկ կայացած դատական նիստի ընթացքում։ Մանուկյանի խոսքով՝ ձերբակալվելուց հետո ինքը երեք օր զանգեր կատարելու հնարավորություն չի ունեցել, չի կարողացել խոսել հարազատների հետ, փոխարենը՝ ձեռնաշղթաները հագին ծեծված վիճակում գետնին ընկած է եղել։
Մեղադրյալը պատմել է նաև, որ ձերբակալվածների պահման վայրում (ՁՊՎ) իրեն ծեծել են՝ ոտքերը կապած, գլխիվայր կախած վիճակում։
«Հավաքարարը պոլերն էր սրբում, ձեռից կեղտոտ վեդրոն վերցրեցին, կեղտաջուրը լցրեցին գլխիս, ու դուբինկով գլխիս էին տալիս։ Ո՞րը ասեմ։ Հինգ-վեց օր հետո ինձ բերեցին դատարան, սանկցիա տվեցին, հետո նորից տարան ՁՊՎ։ Հետո՝ սեպտեմբերի 30-ին, եթե չեմ սխալվում, ինձ տարան ԱԱԾ, որտեղ բժիշկը ինձ չընդունեց՝ իմ առողջական ծանր վիճակի համար։ Ես անգամ լսեցի, որ ասեց՝ տղուն բերել եք ստեղ, որ թողեք մեր վրա՞։ Նորից տարան ՁՊՎ, հետո չորս օր հետո նորից բերեցին ԱԱԾ։ Մեկ տարի շարունակ ես զրկված եմ եղել իմ հարազատներին զանգելուց, տեսակցելուց»,- ասել է Մանուկյանը։
Ամբաստանյալն ասել է, որ իր գրավոր ցուցմունքներից միայն մեկն է ինքը գրել՝ 2011 թվականի սեպտեմբերի 25-ին։ Իրեն վերագրվող մեկ այլ ցուցմունք թվագրված է սեպտեմբերի 22-ով, սակայն Մանուկյանը պնդում է, որ ինքը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 23-ին։

«Полицейские били дубинкой по голове»: в Армении продолжается суд по «делу о банде»
Подсудимого по скандальному «делу о банде» Артура Манукяна пытали в полиции. Об этом он заявил на судебном заседании в Ереване 25 июня. По словам Манукяна, в течение 3 дней после ареста он был лишен возможности совершать звонки, общаться в родственниками: «Я валялся на полу избитый, с наручниками на руках».
Обвиняемый рассказал, что его, подвешенного за ноги, избили в месте содержания заключенных (МСЗ).
«Уборщица мыла полы. Они взяли у нее ведро, вылили грязную воду мне на голову, били дубинкой по голове. Столько всего было, что мне рассказать?
Через 5-6 дней меня привели в суд, выдали санкцию на арест и снова отвезли в МСЗ. Если не ошибаюсь, 30 сентября меня отвезли в Службу нацбезопасности, врач меня не принял из-за тяжелого состояния здоровья. Я даже услышал, как он сказал: привели парня сюда, чтобы свалить это на нас? Снова увезли и через 4 дня привезли обратно в СНБ. Я год был лишен возможности звонить и видеться с родственниками», - рассказал Манукян.
Также подсудимый заявил, что только одно из его письменных показаний написал он сам - 25 сентября 2011 года. Другой приписываемый ему протокол с показаниями датирован 22 сентября, однако Манукян утверждает, что был арестован 23 сентября.