ՌԴ-ն պատրաստ է քննարկել Ղարաբաղի ապագան Ադրբեջանի՝ ԵՏՄ մտնելու համատեքստում
Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցելու ձգձգումը պայմանավորված է ՄՄ հիմնադիր երեք երկրների միջև հակասությունների հետ, որոնք շտկման կարիք ունեն։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանը չի անդամակցի Եվարսիական միությանը։
Ինչ վերաբերում է փաստաթղթի ներպետական համաձայնեցմանը, ապա, Արզումանյանի խոսքով, այն պետք է գա Ազգային ժողով, և պատգամավորները տեսնեն՝ պատրա՞ստ են վավերացնել նման փաստաթուղթ։
Եվրասիական միությանն անդամակցելու համատքեստում Արզումանյանը խոսել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների և Ղարաբաղի հարցի մասին։
«Բոլոր վերջին զարգացումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանին և Ադրբեջանին փորձում են ներքաշել պատերազմի մեջ, բայց չեմ կարծում, որ Հայաստանը շահագրգռված է ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ: Որևէ խնդիր չունենք լուծելու, բայց ինչ-որ ուժեր ու խաղացողներ փորձում են ներքաշել պատերազմի մեջ, ինչը կարող է շատ վտանգավոր հետևանքներ ունենալ։ Ռուսաստանը վերջին 20-22 տարվա զինադադարը ստորագրելուց հետո մշտապես մտածել է իր խաղարարար ուժերը մտցնել տարածաշրջան։ Ռուսաստանի հետ մեր 200-ամյա հարաբերությունների փորձը ցույց է տվել, որ ինչ-որ պահից իր աշխարհաքաղաքական խնդիրները լուծելու առումով մեզ հետ սկսում է վարվել այնպես՝ ինչպես կվարվեն մանրադրամի հետ: Չեմ կասկածում, որ Ռուսաստանը հանգիստ խղճով պատրաստ է քննարկել Ղարաբաղի ճակատագիրը, Ղարաբաղի ապագան՝ Ադրբեջանի՝ Եվրասիական միություն մտնելու համատեքստում։ Ես դա անբարոյականություն չէի համարի, Ռուսաստանը սպասարկում է իր շահերը, և որքան էլ պարադոքսալ հնչի՝ մինշտ չէ, որ հայոց շահերը համընկնում են ռուսաց շահերի հետ։ Վտանգված է մեր պետականությունը, հիմա տանուլ ենք տալիս, դրա համար գալիք սերունդների առաջ պատասխան ենք տալու։ Այս մասին պետք է անդադար խոսել », -ասել է բանախոսը։

РФ готова обсуждать будущее Карабаха в контексте вступления Азербайджана в ЕЭАС
Затягивание со вступлением Армении в Евразийский экономический союз обусловлено противоречиями между тремя странами-основателями Таможенного союза, и эти разногласия необходимо устранить. Такое заявление на пресс-конференции в Ереване 2 июля сделал экс-глава МИД, депутат Александр Арзуманян. Он выразил надежду, что Армения не вступит в ЕАЭС.
Что касается внутригосударственной договоренности по вопросу документа, то, по словам Арзуманяна, он должен войти в Национальное Собрание, чтобы депутаты подумали над тем, готовы ли они ратифицировать подобный документ.
В контексте вступления в ЕАЭС парламентарий высказался об отношениях с Азербайджаном и вопросе Карабаха. «Все события последнего времени показывают, что Армению и Азербайджан пытаются вовлечь в войну, но не думаю, что Армения заинтересована в возобновлении военных действий. У нас никаких проблем нет, но какие-то силы и игроки пытаются вовлечь нас в войну, что может привести к очень опасным последствиям. В течение последних 20-22 лет, после подписания договора об установлении режима прекращения огня, Россия постоянно думала о вводе в регион своих миротворческих сил.
Опыт наших 200-летних отношений с Россией показал, что в какой-то момент, ради решения своих геополитических задач, она не ставит нас ни в грош. Не сомневаюсь, что Россия готова со спокойной совестью обсуждать судьбу, будущее Карабаха в контексте вступления Азербайджана в Евразийский союз. Я не стал бы считать это аморальным: Россия обслуживает свои интересы, и как ни парадоксально это звучит, интересы Армении не всегда совпадают с российскими. Наша государственность под угрозой, мы сейчас проигрываем, а отвечать за это будем перед будущими поколениями. Нужно постоянно говорить об этом», - заключил политик.