Վերաքննիչը մերժեց Պուտինի այցի օրը նախագահականի մոտից հեռացված ընտանիքի բողոքը
ՀՀ վերաքննիչ դատարանն այսօր մերժել է Էջմիածնի բնակիչներ Աշոտ Խուդոյանի և Հեղինե Մակարյանի բողոքը, որով ամուսինները պահանջում էին չեղյալ համարել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Վերջինս, իր հերթին, մերժել էր Խուդոյանների պահանջը քրեական գործ հարուցել ոստիկանության դեմ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը․ իրենց Բաղրամյան փողոցից ապօրինի հեռացնելու և տնային կալանքի տակ պահելու համար։
Վերաքննիչ դատարանը, փաստորեն, համակարծիք էր առաջին ատյանի դատարանի որոշման հետ, չնայած նախորդ դատական նիստին հայցվորների փաստաբան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սիրադեղյանը նշել էր, որ ՀՔԾ-ն ակնհայտորեն կողմնակալ է եղել։ Նրա խոսքով՝ ոստիկանության դեմ քրեական գործ հարուցելը մերժելու որոշումից առաջ՝ ՀՔԾ քննիչ Հ․Հարությունյանը հաշվի է առել միայն ոստիկանների ցուցմունքները, և ուշադրություն չի դարձել հայցվորների՝ Աշոտ Խուդոյանի և Հեղինե Մակարյանի, նախագահական նստավայրի մոտ նստացույց անցկացնող, դեպքի պահին Խուդոյանների կողքին գտնվող Էմմա Սահակյանի խոսքերի վրա։
Անտեսվել են նաև մամուլի հրապարակումները, այդ թվում՝ այն հոդվածները, որտեղ Խուդոյանին բռնություն ենթարկելու մասին ասում է ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակիցը։
Էմմա Սահակյանը և Հեղինե Մակարյանը, մասնավորապես, ասել են, որ 15 քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ նախագահականի դիմացի մայթից բռնություն կիրառելով հեռացրել են Աշոտ Խուդոյանին, ապա վերադարձել Հեղինեի և երեխաների հետևից։ Նստացույցի վայրում ոստիկանները թողել են Խուդոյանների մանկահասակ որդուն, որի հետևից հետագայում մարդ են ուղարկել։
Ըստ վերաքննիչ բողոքի՝ ՀՔԾ քննիչ Հարությունյանը նաև հաշվի չի առել որևէ ցուցմունք կապված Խուդոյանի ստացած վնասվածքների հետ, և բավարարվել է միայն դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներով, որը, սակայն, անցկացվել է դեպքից մոտ երկու ամիս հետո, երբ, օրինակ, Խուդոյանն ապաքինվել էր գլխի վնասվածքից։

Home / Armenia / Appeals Court Rejects Appeal of Family Picked Up by Police on Day of Putin’s Visit to Armenia
Appeals Court Rejects Appeal of Family Picked Up by Police on Day of Putin’s Visit to Armenia
Armenia's Court of Appeal today dismissed Etchmiadzin residents Ashot Khudoyan and Heghine Makaryan's appeal to overrule the ruling of a lower court which refused to launch criminal proceedings against police for removing the couple and their children from their place of protest across the street from the presidential palace on December 2, 2013, the day of Russian President Vladimir Putin's visit to Armenia.
The appeals court, basically, agreed with the ruling of the lower instance court, regardless of the plaintiffs' attorney, Helsinki Citizens Assembly Vanadzor Office representative Tatevik Siradeghyan's remark that the Special Investigation Service (SIS) was clearly biased. According to her, prior to rejecting the demand to launch criminal proceedings against the police, SIS investigator H. Harutyunyan took into account only police officers' testimonies and paid no attention to the plaintiffs' remarks of the plaintiffs, as well as those of another protestor, Emma Sahakyan, who was present at the scene of the incident.
Also ignored were media reports, including news articles in which an Ombudsman's Office employee states that Khudoyan was subjected to violence.
Emma Sahakyan and Heghine Makaryan, in particular, said that 15 police officers in plainclothes, through the use of force, removed Ashot Khudoyan from outside the presidential palace then came back for his wife and children. Police officers left behind the couple's youngest child (a baby), later sending someone to come pick him up.
According to the appeal, SIS investigator Harutyunyan also didn't take into account any testimony related to the injuries Khudoyan sustained and was satisfied only by the results of the medical examination, which, however, was carried out about 2 months after the incident when, for example, Khudoyan's head wound had healed.