Վերաքննիչը մերժեց Պուտինի այցի օրը նախագահականի մոտից հեռացված ընտանիքի բողոքը
ՀՀ վերաքննիչ դատարանն այսօր մերժել է Էջմիածնի բնակիչներ Աշոտ Խուդոյանի և Հեղինե Մակարյանի բողոքը, որով ամուսինները պահանջում էին չեղյալ համարել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Վերջինս, իր հերթին, մերժել էր Խուդոյանների պահանջը քրեական գործ հարուցել ոստիկանության դեմ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը․ իրենց Բաղրամյան փողոցից ապօրինի հեռացնելու և տնային կալանքի տակ պահելու համար։
Վերաքննիչ դատարանը, փաստորեն, համակարծիք էր առաջին ատյանի դատարանի որոշման հետ, չնայած նախորդ դատական նիստին հայցվորների փաստաբան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սիրադեղյանը նշել էր, որ ՀՔԾ-ն ակնհայտորեն կողմնակալ է եղել։ Նրա խոսքով՝ ոստիկանության դեմ քրեական գործ հարուցելը մերժելու որոշումից առաջ՝ ՀՔԾ քննիչ Հ․Հարությունյանը հաշվի է առել միայն ոստիկանների ցուցմունքները, և ուշադրություն չի դարձել հայցվորների՝ Աշոտ Խուդոյանի և Հեղինե Մակարյանի, նախագահական նստավայրի մոտ նստացույց անցկացնող, դեպքի պահին Խուդոյանների կողքին գտնվող Էմմա Սահակյանի խոսքերի վրա։
Անտեսվել են նաև մամուլի հրապարակումները, այդ թվում՝ այն հոդվածները, որտեղ Խուդոյանին բռնություն ենթարկելու մասին ասում է ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակիցը։
Էմմա Սահակյանը և Հեղինե Մակարյանը, մասնավորապես, ասել են, որ 15 քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ նախագահականի դիմացի մայթից բռնություն կիրառելով հեռացրել են Աշոտ Խուդոյանին, ապա վերադարձել Հեղինեի և երեխաների հետևից։ Նստացույցի վայրում ոստիկանները թողել են Խուդոյանների մանկահասակ որդուն, որի հետևից հետագայում մարդ են ուղարկել։
Ըստ վերաքննիչ բողոքի՝ ՀՔԾ քննիչ Հարությունյանը նաև հաշվի չի առել որևէ ցուցմունք կապված Խուդոյանի ստացած վնասվածքների հետ, և բավարարվել է միայն դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներով, որը, սակայն, անցկացվել է դեպքից մոտ երկու ամիս հետո, երբ, օրինակ, Խուդոյանն ապաքինվել էր գլխի վնասվածքից։

Отклонена жалоба семьи, устраненной от офиса президента Армении в день визита Путина
Апелляционный суд Армении отклонил жалобу супругов Ашота Худояна и Эгине Макарян, в которой они требуют отменить решение суда первой инстанции. Тот, в свою очередь, отказал им в заведении уголовного дела на полицию за незаконное устранение их с места проведения акции 2 декабря 2013 года, в день визита в Армению президента РФ Владимира Путина.
Фактически, Апелляционный суд солидарен с судом первой инстанции, несмотря на сделанное ранее заявление адвоката истца, представителя ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Татевик Сирадегян. По ее словам, Специальная следственная служба проявила проедвзятость. До принятия решения об отклонении требования следователь ССС Арутюнян учел лишь показания полицейских, проигнорировав высказывания истца – Ашота Худояна и его жены Эгине Макарян, проводивших сидячую забастовку перед офисом главы государства, а также гражданки Эммы Саакян, которая была рядом в момент инцидента.
Также пренебрегли публикациями прессы, в том числе статьями, в которых сотрудник офиса Омбудсмена говорит о примененном в отношении Худояна насилии.
Эгине Макарян и Эмма Саакян, в частности, заявили, что порядка 15 полицейских в гражданской одежде, с применением силы, устранили Ашота Худояна с противоположной резиденции президента стороны улицы, затем вернулись за его женой и детьми. Стражи правопорядка оставили на месте проведения акции младшего ребенка семьи, за которым впоследствии отправили человека.
Согласно Апелляционной жалобе, следователь ССС Арутюнян также не учел никаких показаний о полученных Худояном травмах, и довольствовался лишь результатами судмедэкспертизы, которую, однако, провели через 2 месяца после инцидента, когда зажила, к примеру, рана на голове мужчины.