Վարդան Վարդանյանը փաստաբանի հարցով ՄԻՊ գրասենյակ չի դիմել․ պարզաբանում
Շանթ Հարությունյանի և ընկերների դատական գործով որպես մեղադրյալ անցնող Վարդան Վարդանյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին փաստաբան տրամադրելու խնդրանքով նամակ չի ուղարկել: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել են ՄԻՊ գրասենյակից՝ անդրադառնալով մեր երեկվա հրապարակմանն առ այն, թե Վարդանյանը դատարանում ասել է, որ ՄԻ պաշտպանի գրասենյակում իր դիմումները կորցրել են:
Քաղբանտարկյալ Վարդանյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում պարզաբանել է, որ իր պաշտպանյալն իրականում դիմել է ոստիկանությանը՝ նախաքննության փուլում՝ խնդրելով իրեն հանրային պաշտպան տրամադրել, ինչը չորս ամիս չի արվել: Այս հարցով Վարդանյանը դիմել է ՄԻՊ-ին և նրանց միջոցով ոստիկանության պարզաբանումն է ստացել, թե իր դիմումը կորել էր:
Նշենք, որ օմբուդսմենի գրասենյակից մեզ հայտնել են նաև, որ ՄԻՊ-ի իրավասության մեջ փաստաբան տրամադրելը չի մտնում։

Political Activist on Trial Did Not Apply to Ombudsman's Office with Request to Provide Counsel
Defendant in the case against Shant Harutyunyan and his friends Vardan Vardanyan didn't send a letter to the Armenian Ombudsman's office with the request to provide counsel, staff of the Ombudsman's office informed Epress.am, commenting on the article published yesterday in which Vardanyan claimed in court that the Ombudsman's office lost his application.
Vardanyan's attorney Inessa Petrosyan, in conversation with Epress.am, explained that her client actually submitted his request to the police during the preliminary investigation stage, asking he be provided with a public defender, which wasn't done for 4 months. Vardanyan had turned to the Ombudsman's office in this matter and through it, he received an explanation from the police that his application was lost.
The Ombudsman's office also informed Epress.am that it is not within its jurisdiction to provide an attorney.