Փարաջանովը կենդանի լինելու դեպքում Մայդան դուրս կգար, վստահ է Ուկրաինայի դեսպանը
Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները շատ կարևոր են Ուկրաինայի համար: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան: Դեսպանը նշել է, որ զգացված է, որ Հայաստանի ԶԼՄ-ները հետևում են Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձություններին և սրտացավ են:
Դեսպանի խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունները պետք է խորացվեն, չնայած նրան, որ Հայաստանը մտնելու է Մաքսային Միություն: Այդ հանգամանքը, սակայն, կդրդի մինչև տարեվերջ նոր մաքսաչափեր սահմանել՝ Հայաստան-Ուկրաինա հարաբերությունները կարգավորելու համար: Կուխտան ասել է, որ դա հիմնականում կազդի շինտեխնիկայի գների վրա, քանի որ Ուկրաինան մատակարարում է Հայաստան ներմուծվող շինանյութի ծանրակշիռ մասը:
Հայ-ուկրաինական հարաբերությունների մասին խոսելով՝ դեսպանը հիշատակել է ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին:
«Նա մեծ վարպետ էր, ով կարևոր դեր է ունեցել ուկրաինական կինոյի զարգացման մեջ: Փարաջանովը հայ էր, որ ծնվել էր Վրաստանում, նստել էր ռուսական բանտում՝ ուկրաինական ազգայնականության համար: Ես համոզված եմ, որ եթե Փարաջանովը կենդանի լիներ, ապա առաջիններից մեկը կլիներ Մայդանում»,- ասել է Իվան Կուխտան:

If Parajanov was Alive, He Would Be at Maidan Protests, Says Ukrainian Ambassador
Bilateral relations with Armenia are very important for Ukraine, said Ukraine's Ambassador to Armenia Ivan Kukhta at a press conference in Yerevan today. The ambassador said he is touched that Armenian news media is following the events in Ukraine and are empathetic.
Relations between the two countries must deepen, he said, regardless of the fact that Armenia will enter the Eurasian Customs Union. This fact, however, will prompt the establishing of new customs regulations by the end of the year — to regulate Armenia-Ukraine relations. Ambassador Kukhta said this will mainly impact the prices of construction materials, as Ukraine supplies a substantial part of the construction material imported by Armenia.
Speaking about Armenia-Ukraine relations, the ambassador recalled Soviet Armenian film director Sergei Parajanov, who made significant contributions to Armenian, Ukrainian, and Georgian cinema.
"He was a great master who had an important role in the development of Ukrainian cinema. Parajanov was Armenian, who was born in Georgia and sat in a Russian prison — for Ukrainian nationalism. I'm convinced that if Parajanov was alive, he would be one of the first at Maidan," he said.