Կառավարության «հերթական այլանդակությունը»՝ ըստ Արամ Մանուկյանի
«Որոտան ՀԷԿ-երի համալիր»-ի պարտքերը «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 46.73 տոկոս բաժնեմասերի հաշվին մարելու որոշումը Կառավարության «հերթական այլանդակությունն է»: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ հերթական անգամ, երբ բացահայտվում է գումարի կորուստ, ՀՔԾ-ում գործ հարուցելու փոխարեն ՀՀ կառավարությունը մտածել է այդ կորուստներն այլ գույքի հաշվին մարել: Ըստ Արամ Մանուկյանի՝ «Որոտանի» պարտքի մասին հայտնի է դարձել միայն այն բանից հետո, երբ համալիրի վաճառքի մասին ինքը՝ Մանուկյանը, դիմել է դատախազություն:
««Որոտանի» հարցում երկու հիմնական խախտում կա: Վաճառքի մասին գործարքը հակասում է ՀՀ օրենքներին, քանի որ նման ռազմավարական օբյեկտը ենթակա չէ վաճառվելու: Երկրորդ՝ այն վաճառվում է ինքնարժեքից շատ ավելի էժան գնով: Ես այս հարցերով դիմել եմ դատախազություն, առայժմ ոչ մի պատասխան չկա»,- ասել է Արամ Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ Կառավարությունը, փաստորեն, ոչ միայն չի կատարում ԱԺ ոչ իշխանական քառյակի պահանջները, մասնավորապես, «Որոտան ՀԷԿ-երի համալիր» ՓԲԸ-ի գույքի վաճառքը բացառելու մասին պահանջը, այլև «Որոտանի» հարցով ևս մեկ անօրեն որոշում է կայացրել:

Депутат указывает на «очередное безобразие» армянского правительства в вопросе Воротанского КГЭС
Решение о погашении долгов Воротанского комплекса ГЭС 46.73 процентами доли в ЗАО «Наирит-2» является очередным безобразием армянского правительства. Такое мнение в беседе с Epress.am заявил секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян.
По его словам, в очередой раз, когда обнаруживается потеря суммы, вместо того, чтобы в завести уголовное дело в Специальной следственной службе, правительство Армении решило покрыть свои потери за счет другого имущества. О долге ГЭС, добавил парламентарий, стало известно только после того, как он обратился в прокуратуру по вопросу продажи комплекса.
«В вопросе «Воротана» есть два основных нарушения. Сделка о продаже противоречит законам Армении, так как подобный стратегический объект не подлежит продаже. Во-вторых, он продается по цене, значительно ниже себестоимости. В связи с этим я обратился в прокуратуру, пока никакого ответа нет», - заявил Манукян.
Правительство, добавил наш собеседник, фактически, не только не выполняет требования некоалиционной парламентской четверки («Армянский национальный конгресс», «Процветающая Армения», «Дашнакцутюн», «Наследие»), но также приняло другое незаконное решение касательно Воротанского комплекса ГЭС.