Կառավարության «հերթական այլանդակությունը»՝ ըստ Արամ Մանուկյանի
«Որոտան ՀԷԿ-երի համալիր»-ի պարտքերը «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 46.73 տոկոս բաժնեմասերի հաշվին մարելու որոշումը Կառավարության «հերթական այլանդակությունն է»: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ հերթական անգամ, երբ բացահայտվում է գումարի կորուստ, ՀՔԾ-ում գործ հարուցելու փոխարեն ՀՀ կառավարությունը մտածել է այդ կորուստներն այլ գույքի հաշվին մարել: Ըստ Արամ Մանուկյանի՝ «Որոտանի» պարտքի մասին հայտնի է դարձել միայն այն բանից հետո, երբ համալիրի վաճառքի մասին ինքը՝ Մանուկյանը, դիմել է դատախազություն:
««Որոտանի» հարցում երկու հիմնական խախտում կա: Վաճառքի մասին գործարքը հակասում է ՀՀ օրենքներին, քանի որ նման ռազմավարական օբյեկտը ենթակա չէ վաճառվելու: Երկրորդ՝ այն վաճառվում է ինքնարժեքից շատ ավելի էժան գնով: Ես այս հարցերով դիմել եմ դատախազություն, առայժմ ոչ մի պատասխան չկա»,- ասել է Արամ Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ Կառավարությունը, փաստորեն, ոչ միայն չի կատարում ԱԺ ոչ իշխանական քառյակի պահանջները, մասնավորապես, «Որոտան ՀԷԿ-երի համալիր» ՓԲԸ-ի գույքի վաճառքը բացառելու մասին պահանջը, այլև «Որոտանի» հարցով ևս մեկ անօրեն որոշում է կայացրել:

The decision to repay Vorotan Hydro Cascade's debts by providing a 46.73% share in Nairit-2 CJSC is the Armenian government's "latest perversion," said Armenian National Congress (HAK) faction secretary Aram Manukyan, in conversation with Epress.am.
In the opposition MP's opinion, when a loss of money is discovered, instead of launching a case with the Special Investigation Service, the Government of the Republic of Armenia decides to cover the losses on account of another property. According to Manukyan, the Vorotan debt became known only after he contacted the general prosecutor about the sale of the hydro complex.
"There are two main violations in the Vorotan issue. The transaction for sale is contrary to the laws of Armenia, since such a strategic object cannot be sold. Second, it is sold at a price significantly below cost. I contacted the prosecutor regarding these issues; there is yet no response," he said.
According to him, the government, in fact, not only is not fulfilling the demands of the four non-ruling parties in parliament (in particular, the demand not to sell the Vorotan Hydroelectric Power Plant Complex), but also made another illegal decision on the Vorotan issue.