Խոշոր վթար Վրաստանում․ երկիրը էլէներգիա է ստանում Հայաստանից
Երեկ երեկոյան՝ 22։30-ի սահմաններում, Վրաստանի տարածքում տեղի ունեցած խոշոր վթարի հետևանքով երկրի արևելյան հատվածը մի քանի ժամ զրկված է եղել էլեկտրաէներգիայից։ Գիշերը էլէներգիայի մատակարարումը վերակագնվել է։ Ինչպես հայտնում է Georgia Online-ը, այս պահին Վրաստանը էլեկտրաէներգիա է ստանում երկու հարևան երկրներից։
Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Քախա Քալաձեն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին օգնության և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման համար։ Նշենք, որ վթարի պատճառով երեկ Հայաստանի և Վրաստանի սահմանին մոտ 4 ժամ կանգնել է Երևանից Բաթումի ուղևորվող գնացքը, տեխնիկական խնդիրներ են ունեցել նաև ավտոմեքենաներին սպասարկող սահմանային կետերը։
«Վրաստանի պետական էլեկտրահամակարգեր» ընկերության ղեկավար Սուլխան Զումբուրիձեն հայտնել է, որ այժմ ընթանում են վթարի վերացման աշխատանքները։

Крупная авария в Грузии: страна получает электроэнергию от соседей
Накануне в 22:33 аварийно отключились 500-киловольтной ЛЭП «Имерети», из-за чего прекратилась подача электроэнергии всей Восточной Грузии и частично Западной Грузии (кроме Аджарии и части Мегрелии). Как сообщает «ГрузияOnline», в настоящее время страна получает электроэнергию из соседних стран.
Министр энергетики Каха Каладзе поблагодарил Армению за оказанную помощь и подачу электроэнергии. В результате аварии 27 июля поезд Ереван-Батуми в течение 4 часов простоял на армяно-грузинской границе.
Масштабное ограничение электроснабжения продлилось около 2 часов.
«В настоящее время электроэнергия импортируется из двух стран, чтобы пока будут восстановлены внутренние линии, произошедшая авария прошла для населения безболезненно», - в частности, заявил гендиректор «Государственной электросистемы Грузии» Сулхан Зумбуридзе.