«1.5 միլիոն դոլար»․ «Կիլիկիա» գարեջրի գործարանը ֆիննախի դեմ դատարան է դիմել․ «ՀԺ»
«Երևանի գարեջուր» ընկերությունը (հիմնական ապրանքանիշը «Կիլիկիա») դիմել է դատարան՝ ընդդեմ ֆինանսների նախարարության։ Այս մասին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցին հայտնել է ընկերության սեփականատեր, ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը։
Թերթը հիշեցնում է, որ նախորդ շաբաթ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում տեղի ունեցած 12 հարկային ստուգումների արդյունքում բացահայտվել են բյուջեի հանդեպ 731 միլիոն դրամի պարտավորություններ, որտեղ առյուծի բաժինն ընկնում է «Երևանի գարեջուր ԲԲԸ֊ին»։ Գործարանը ֆինանսների նախարարության հարկային ծառայության կողմից տուգանվել է 653․6 միլիոն դրամով՝ մոտ 1․5 միլիոն դոլար։
«Ուշագրավ է, որ սույն գործարանի հանդեպ վերջին շրջանում մեծ հետաքրքրություն է նկատվում, իսկ մամուլում գրվել է, որ «Կիլիկիան» պարզապես ցանկանում են խլել ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանից», ֊ գրում է թերթը։
Երեկ, երբ «ՀԺ»-ն պատգամավորին խնդրել է մեկնաբանել խոսակցությունները, նա պատասխանել է․ «Գործը գտնվում է դատարանում, չեմ ցանկանում մեկնաբանել, դատական պրոցեսը կավարտվի, այդ ժամանակ կխոսենք։ Մենք դիմել ենք վարչական դատարան, որպեսզի անվավեր ճանաչվի 653․6 միլիոն դրամի մոտավորապես 640 միլիոնը, մնացած 13 միլիոնը մենք ընդունում ենք»։

Штраф в $1.5 млн. Пивной завод «Киликиа» подал в суд на Минфин Армении - «АЖ»
Компания «Ереванское пиво» (основная торговая марка «Киликиа») подала в суд на Минфин Армении. Об этом корреспонденту «Айкакан жаманак» сообщил владелец компании, депутат Акоп Акопян.
Издание напоминает, что на прошлой неделе министерство финансов распространило заявление, в котором отмечалось, что в результате 12 налоговых проверок, проведенных в первую декаду сентября, были выявлены обязательства по бюджету на сумму 731 млн. драмов, львиная доля этой суммы падает на ОАО «Ереванское пиво». Налоговая служба при Минфине отшрафовала завод на 653.6 млн. драмов (порядка $1.5 млн.).
«Примечательно, что в последнее время интерес к этому заводу увеличился, а пресса писала, что у депутата Национального Собрания Акопа Акопяна просто хотят отобрать «Киликиа»», - пишет издание.
«Айкакан жаманак» обратилась к депутату за комментарием, он ответил: «Дело находится в суде, я не хочу комментировать. Поговорим, когда завершится судебный процесс. Мы обратились в Административный суд, чтобы он признал недействительным порядка 640 миллионов из 653.6 драмов, остальные 13 млн. мы принимаем».