Ոստիկանությունը գաղտնի է պահում աշխատողների թիվը․ Արթուր Սաքունցը դատարան է դիմել
«Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի» Վանաձորի գրասենյակը կրկին դատարանում պայքարում է ՀՀ ոստիկանության կողմից տեղեկատվությունը գաղտնի պահելու դեմ: Հիշեցնենք, որ նման հայցադիմում գրասենյակն արդեն ներակայացրել էր Ոստիկանության դեմ՝ ծառայողական քննության արդյունքները տրամադրելը մերժելու փաստի առթիվ: Ներպետական ատյաններում հայցադիմումը մերժվել էր:
Ոստիկանության ոչ թափանցիկ գործելաոճին վերաբերող այս նոր գործը մտնում է դատավարության փուլ, հոկտեմների 13-ին կայացել է նախնական դատական նիստը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը դիմել էր ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն այն մասին, թե ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումներում քանի ծառայող է աշխատում, նրանցից քանիսն են ղեկավար պաշտոնում, քանիսը՝ շարքային, քանիսն են արական սեռի, քանիսը՝ իգական: Սաքունցը խնդրել էր տեղեկատվությունը տրամադրել ըստ կոչումների: Ոստիկանությունը պահանջված տեղեկատվությունը մերժել էր՝ պատճառաբանելով, որ անձնակազմի թվաքանակի վերաբերյալ տեղեկությունները՝ ըստ հաստիքների կամ ցուցակի, համարվում են գաղտնի:

The Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office has taken the Armenian police to court again for keeping information secret. Recall, that the Vanadzor office had presented a similar complaint against the Police for rejecting an application to receive the results of a civil investigation: the lawsuit has been rejected in all national courts.
This new case related to the police’s lack of transparency has entered the trial phase, on October 13 the first court session took place.
The HCA Vanadzor office president Artur Sakunts applied to Police Chief Vladimir Gasparyan to be provided with information about the number of employees in the Armenian Police Sub-divisions, the number of those in leadership positions, ordinary officers, and the number of males and females. Sakunts asked for the information in accordance to the presented criteria.
The police rejected the application to provide the information, and their reasoning was that the information related to the number of personnel is considered a secret.