Փոխադարձ զիջումներ ԼՂ հարցում․ հայերի ու ադրբեջանցիների համատեղ հայտարարությունը
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի Խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների համար պետք է դառնա բաց և թափանցիկ։ Այս մասին ասված է նոյեմբերի 3-ին Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Հելսինկիում Հայաստանը և Ադրբեջանը ներկայացնող մի քանի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և անհատների  կողմից հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ։ Հայտարարությունը ստորագրվել է նախկինում ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, 1994-95թթ․ ՀՀ Ազգային անվտանգության պետական վարչության պետի պաշտոնակատար, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Դավիթ Շահնազարյանի և 1993-99թթ․ Ադրբեջանի նախագահի օգնական և քարտուղարության ղեկավար Էլդար Նամազովի կողմից։
Հայտարարության հեղինակներն ընդգծում են, որ ստեղծված իրավիճակում ստատուս քվոն չի կարող շարունակվել, «իրավիճակի սառեցում» տեղի չի ունենում, և գրեթե ամենօրյա կրակոցներից մարդիկ են զոհվում, ընդլայնվում է ռազմական բախումների տարածքը, հակամարտության կողմերի միջև աճում է սպառազինությունների մրցավազքը, պետական և քաղաքացիական մակարդակներում հռետորաբանությունն ավելի արմատական է դառնում։
«Ստատուս քվոյի պահպանման հետագա փորձերը անտարակույս կդառնան նոր վտանգավոր միտումների անբաժան մաս, որոնք սպառնում են ոչ միայն համաեվրոպական անվտանգությանը, այլև՝ մեր երկրների անկախությանն ու ինքնիշխանությանը:
Մենք սատարում ենք Խաղաղության համաձայնագրի իրագործման ընթացքում միջազգային ուժերի օգտագործման գաղափարը և շեշտում ենք, որ միջազգային ուժերի կազմում չեն կարող մտնել ոչ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ երկրները, ոչ էլ հակամարտության կողմերին հարևան պետությունները։ Այդ համաձայնեցված սկզբունքների գործնական իրականացման համար միջազգային միջնորդությունը պետք է ազատ լինի որևէ աշխարհաքաղաքական կոնյուկտուրային նկատառումից ինչպիսին են ազդեցության ոլորտների համար պայքարը և տարածաշրջանում գերիշխանությունը։
Հրատապ կոչով դիմում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահող երկրների ղեկավարներին, ինչպես նաև մյուս երկրներին՝ դադարեցնել բոլոր տեսակի հարձակողական զենքերի մատակարարումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տարածաշրջանում: Ռազմական հակամարտության խաղաղ կարգավորումը միայն հնարավոր է հակամարտող կողմերի՝ փոխադարձ զիջումերի գնալու պատրաստակամության, առավելապաշտական պահանջներից ու նախապայմաններից հրաժարման, մեր ժողովուրդների ընդհանուր ազգային շահերի գիտակցման, ինչպես նաև՝ միջազգային միջնորդների կողմից ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման անկեղծ ցանկության պարագայում։
Դիմում ենք կողմերի քաղաքական ղեկավարություններին, անկախ խաղաղ կարգավորման առանձին դրույթների սկզբունքների տարբեր մեկնաբանություններից, անվերապահորեն ձեռնամուխ լինել ղարաբաղյան Խաղաղության համաձայնագրի մշակմանը ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ դեսպան Ջեյմս Ուորլիքի մայիսի 7-ի նախաձեռնության և ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահների մայիսի 12-ի հայտարարության հիման վրա։
Կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերի քաղաքացիական հասարակություններին, բոլոր քաղաքական և հասարակական ուժերին դառնալ խաղաղ կարգավորման ակտիվ մասնակից, սկսել անհրաժեշտ փոխզիջումների փնտրտուքը, հրաժարվել առավելապաշտական պահանջներից և ստանձնել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման պատասխանատվության իրենց մասնաբաժինը», ֊ նշում են հայտարարության հեղինակները։
Հայտարարությանը սատարել են՝ «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեա-Ադրբեջան» ՀԿ֊ի նախագահ Արզու Աբդուլաևան, Լեռնային Ղարաբաղի «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» կոմիտեի համակարգող Կարեն Օհանջանյանը, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեա-Հայաստան» ՀԿ֊ի նախագաh Նատալյա Մարտիրոսյանը, քաղաքական վերլուծաբան, պրոֆեսոր Ալի Աբասովը, փիլիսոփայության դոկտոր Զարդուշտ Ալիզադեն, Քաղաքական և միջազգային հարաբերությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Աղասի Ենոքյանը, Ազգային և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի քաղաքական վերլուծաբան Լեյլա Ալիևան, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի պատմաբան, վերլուծաբան Հայկակ Արշամյանը։

Mutual Compromises in the Karabakh Conflict; Armenians and Azerbaijanis Sign a Joint Declaration
The Nagorno-Karabakh conflict's negotiations need to be more open and transparent, said a joint Declaration signed between former Ambassador of the President of the Republic of Armenia on Special Missions 1992-95 Davit Shahnazaryan and former Assistant to the President of Azerbaijan and the head of Presidential Secretariat 1993-99 Eldar Namazov on November 3, in Helsinki, Finland. The joint Declaration was supported by a group of Armenian and Azerbaijani political experts and activists.
“Unfortunately, currently, we have a deadlocked situation in the official negotiation process,” states the Declaration, it boldly continues “The current status quo can not continue indefinitely and the efforts to “freeze of the situation” do not work: people are dying from the shooting that takes place almost every day, the area of military incidents is expanding, the arms race is increasing between the conflict sides, while the rhetoric on government and public level is becoming more radical.”
The statement claims that the status quo is leading to a “new dangerous trend in post-Soviet space” which threatens Europe's security, as well as the “independence and sovereignty of our countries.”
The two political figures state that they support the OSCE Minsk Group co-chair Ambassador James Warlick's initiative called “Nagorno-Karabakh: The Keys to a Settlement” released on May 7, 2014 and the joint statement of the OSCE Minsk Group co-chairs on May 12, 2014.
They believe that the negotiation process in regards to the conflict's resolution should be open and transparent to both societies and call for an international forum with government and civil society representatives, together with international organizations, to support the peace process and its practical implementation.
The use of international peacekeeping forces are supported, however, they emphasize that the respective states of the co-chairs of the OSCE Minsk Group and neighboring countries of the conflicting sides should be excluded from forming the peacekeeping forces. The international mediation should not include “geopolitical interests,” like “the struggle for spheres of influence and domination over the region.”
They statement also calls for an urgent halt in offensive weapons sales, stating that the only possible resolution can be when both sides are ready for mutual compromise, with a rejection of maximalist demands and preconditions, and ready to develop a perception of shared national interests.
The Declaration is supported by: Arzu Abdullayeva, Chair of Helsinki Citizens' Assembly-Azerbaijan, holder of Olof Palme Piece Prize, winner of EU and US government Marshall Award, Karen Ohanjanyan, Coordinator of the Nagorno Karabakh Committee “Helsinki Initiative-92”, Natalya Martirosyan, Chair of Helsinki Citizens' Assembly-Armenia, Ali Abasov, Professor, political analyst, Zardusht Alizadeh, Doctor of philosophy, political analyst, Aghasi Yenokyan, Director of the Armenian Center for political and international relations, Leyla Alieva, Center for National and International Studies, political analyst, Haykak Arshamyan, Regional Studies Center, historian, political analyst.