Առաջնահերթը հոգեբուժարանների հիվանդների վիճակի բարելավումն է․ պատասխան նախարարին
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը խորհուրդ է տալիս Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին կարդալ իր կազմակերպության զեկույցները դրանց մասին կարծիք հայտնելուց առաջ: Այս մասին Սաքունցն ասել է Epress.am-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով նախարարի՝ հոգեբուժարանների մասին զեկույցի մեկնաբանությանը:
Նախարարն ասել էր, որ եթե իրավապաշտպանները հոգեբուժական հիմնարկներում հիվանդների նկատմամբ զսպման բռնի միջոցներ կիրառելու, նրանց հարկադրաբար աշխատեցնելու և այլ պրակտիկաների մասին տեղեկատվություն ունեն, ապա կարող են դիմել իրավապահ մարմիններին:
«Փակ հիմնարկներում մոնիտորինգի նպատակը ոչ թե դեպքերի բացահայտումն է, այլ իրավիճակի գնահատումը, որպեսզի խնդիրներին լուծում տրվի, այլ ոչ թե դատական գործ հարուցվի: Չնայած եթե լինում են կոնկրետ գործերով դիմումներ, մենք զբաղվում ենք նաև իրավական աջակցություն ցույց տալով դատական պրոցեսում»,- ասել է Սաքունցը:
Նրա կարծիքով՝ նախարարի պատասխանը ոչ թե անտեղյակության, այլ, հավանաբար, էմոցիոնալ արձագանքելու արդյունք է, քանի որ իրավապաշտպաններին չի կարելի վերագրել քննչական գործառույթներ:
Սաքունցի խոսքով՝ Հայաստանն ինքը ստորագրել է միջազգային համաձայնագրեր, որոնցով պարտավորվել է անկախ փորձագետների ներգրավել փակ հիմնարկներում մարդու իրավունքների ապահովման նպատակով դիտարկում անցկացնելու համար: Հայաստանը համաձայնագիր է ստորագրել հոգեբուժական հաստատություններում բուժում կամ խնամք ստացող անձանց սոցիալական ինտեգրման ապահովման վերաբերյալ, այսինքն՝ բուժման դեինստուցիոնալիզացիա իրականացնելու մասին, իսկ դիտարկումը նաև ցույց է տվել, որ հիմնարկները գործի միայն բուժական մասն իրականացնելով են զբաղված:
Ինչ վերաբերում է նախարարի այն գնահատականին, թե իրավապաշտպանների քննադատությունը տենդենցիոզ վերաբերմունքի մասին է վկայում, Սաքունցը նշել է, որ դա բնավ իրական գնահատական չէ:
«Եթե տենդենցիոզ մոտեցում ունենայինք, կվերցնեինք, կհրապարակեինք 2009 թվականի զեկույցը: Բայց մենք 2013 թվականի զեկույցով ցույց ենք տվել նաև, թե ինչ փոփոխություններ են արվել այս տարիների ընթացքում: Ինձ համար այդ մարդկանց վիճակի բարելավումն է առաջնահերթություն, ոչ թե մեղավորներ փնտրելը», - ասել է իրավապաշտպանը:

Top Priority is to Improve Psychiatric Patients’ Lives; Responding to Health Minister
The Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office director, human rights defender Artur Sakunts advised the Minister of Health of Armenia Armen Muradyan to read his organization’s reports before commenting on them. Sakunts spoke to Epress.am about the Minister’s comments regarding the report. The Minister said that if the human rights defenders have information about psychiatric facility patients being subject to violence, forced labor, or other violations, they should approach law enforcement about the issue.
“The objective of monitoring closed institutions is not to reveal incidents, but to assess the situation, in order to find a solution to the issue and not to open a court case. Nevertheless, if there are any applications for cases, we also provide legal support during the trial process,” said Sakunts. He believed, the Minister’s answers were not due to ignorance, but quite possibly were an emotional reaction, because “investigative functions can not be attributed to human rights defenders”.
According to Sakunts, Armenia has signed international agreements which oblige the country to involve independent experts with the objective of observing the assurance of human rights in closed institutions. Armenia has signed an agreement related to ensuring the social integration of those patients receiving treatment and care at psychiatric facilities, basically the de-institutionalization of treatment, while the monitoring has also shown that the facilities only deal with the treatment aspect of their work (not the social integration aspect).
In regards to the Minister's assessment that the human rights defenders' criticism proves to be tendentious, Sakunts noted that is entirely false conclusion.
“If we had a tendentious approach, we would have published the 2009 report. But we have also shown with our 2013 report, that changes have occurred during the years. The improvement of those people’s lives are a top priority for me, and not to find those who are guilty,” said the human rights defender.