Կառավարությունը տոկոսի տակ ընկած գյուղացու վիճակում է. Փաշինյան
Հայաստանը հայտնվել է տոկոսի տակ ընկած գյուղացու կարգավիճակում, երբ մի բանկից վարկ են վերցնում, մյուսի պարտքը մարելու համար: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում 2015 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ ասել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինչո՞ւ եմ սա ասում, որովհետև 2015թ-ին ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 114 մլրդ դրամ պարտք վերցնել և պետք է 115 մլրդ պարտքը մարի»,- ասել է նա: Փաշինյանը նկատել է, որ երկրի կարևոր ֆինանսական փաստաթուղթը ոչ մի խոսք չի ասում՝ որքան է այսօր Հայաստանում կազմում աղքատությունը և որքան է դառնալու մեկ տարի անց:
Պատգամավորը հարցրել է՝ ինչու սահմանապահ համայնքների համար փող չկա, մինչդեռ Երևանի ֆինանսավորումը 2 մլրդ դրամով ավելացել է:
«Այդպես է, որովհետև Երևանում կարող ենք տարին երկու անգամ քերել ասֆալտը, նորը փռել, իսկ սահմանապահ համայնքների համար բյուջեում փող չկա»,- ասել է Փաշինյանը:
Անդրադառնալով «Բարգաված Հայաստան» խմբակցության անդամների հայտարարություններին, թե այս կառավարությունը ծանր ժառանգություն է ստացել նախորդ կառավարությունից, Փաշինյանն ասել է. «Կներեք, այդ ե՞ս էի նստած այստեղ կառավարության բերած նախագծերը շուտ-շուտ անցկացնում: Ես չէի, էդ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էր: Այս կառավարության քսան անդամներից տասը աշխատել են նախորդ կառավարության կազմում, մյուս վեցը կառավարություն են գնացել կամ ԱԺ մեծամասնությունից, կամ Կառավարության այլ օղակներից: Հիմա այս ի՞նչ ժառանգության մասին ենք խոսում: Էլ չենք ասում, որ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության մոտ 70 տոկոսի ժամանակ ԲՀԿ-ն եղել է կոալիցիայի անդամ: Այնպես որ, ԲՀԿ-ի գործընկերները թող իրենց մասին մտածեն, ոչ թե Հովիկ Աբրահամյանի: Ես չեմ հասկանում՝ կարո՞ղ է մի երկու շաբաթից էլ ասենք՝ Սերժ Սարգսյանը ծանր ժառանգություն է ստացել, էդ Տիգրան Սարգսյանը խափեց նրան ու երկիրը թողեց սենց ծանր վիճակում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Депутат сравнил Армению с сельчанином, попавшим под проценты
Армения оказалась в статусе сельского жителя, попавшего под проценты, когда приходится брать кредит в одном банке, чтобы погасить в другом. Об этом в Национальном Собрании заявил член фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян.
«Почему я это говорю? Потому что правительство Армении предусматривает взять долг в 2015 году в размере 114 млрд. драмов». По словам депутата, в основном финансовом документе страны не говорится ни слова об уровне бедности и каким он будет через год.
Пашинян поинтересовался, почему на приграничные села денег нет, а финансирование Еревана увеличилось на 2 млрд. драмов. «Это происходит потому, что мы можем дважды в год соскребать асфальт в Ереване, класть новый, а на приграничные села бюджетных средств нет», - отметил парламентарий.
Комментируя заявления членов второй по величине парламентской фракции «Процветающая Армения» (ППА) о том, что нынешнее правительство получило от предыдущего тяжелое наследие, Никол Пашинян заявил: «Извините, разве я сидел здесь и быстренько проводил представленные правительством законопроекты? Не я, а премьер Овик Абрамян . 10 из 20 членов правительства работали в составе прошлого, 6 других ушли в правительство либо из парламентского большинства, либо из других звеньев правительства. О каком наследии мы теперь толкуем? Не говоря о том, что в течение 70% времени премьерства Тиграна Саркисяна «Процветающая Армения» была членом коалиции. Так что пусть коллеги из ППА думают о себе, а не об Овике Абрамяне. Не понимаю, может, через несколько недель мы скажем, что Серж Саргсян получил тяжелое наследие, что его обманул Тигран Саркисян и бросил страну в таком положении?», - резюмировал оппозиционер.