Ինչպես են ԱԺ խմբակցությունները վերաբերվում ԵՏՄ֊ին անդամակցելու պայմանագրին
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հավանության արժանացրեց Եվրասիական Տնտեսական Միությանը Հայաստանի անդամակցելու պայմանագիրը, և այժմ դրա վավերացման հարցը պետք է քվեարկության դրվի Ազգային ժողովում։
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» հասարակական կազմակերպությունը գրավոր հարցում է արել ԱԺ խմբակցություններին՝ խնդրելով պարզաբանել ԵՏՄ֊ին անդամագրվելուն վերաբերմունքը։
Ինչպես նշված է ՀԿ֊ի տարածած հաղորդագրության մեջ, ՀՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի խմբակցությունների դիրքորոշումները ԵՏՄ անդամակցության վերաբերյալ բավական դրական է եղել։
««Ժառանգություն» պատգամավորական խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը, ի հեճուկս օրենքի պահանջի, չպատասխանեց մեր հարցմանը: Սակայն, այդ կուսակցության նախընտրական ծրագրում գրված է, որ Հայաստանը պետք է ստորագրի ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիրը, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՏՄ-ին, քանի որ վերջինս արգելում է անդամ-պետություններին երրորդ կողմերի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի կնքումը: Նույն բանը վերահաստատվեց նաև «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանից ստացված գրությունում, ինչպես նաև այդ կուսակցության մի շարք հայտարարություններում», ֊ նշում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»:
ՀԿ֊ն նշում է, որ Եվրոպայի հետ հարաբերությունների մերձեցումը ամրագրված է նաև «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում, ինչը, ըստ նույն տրամաբանության, բացառում է ԵՏՄ անդամակցությունը:
Խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը, սակայն, չի պատասխանել ՀԿ֊ի հարցումներին:
«Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնել է, որ խմբակցությունում այդ հարցը դեռ չեն քննարկել:
«Սակայն նույնանուն կուսակցության ղեկավար, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը իր ելույթներում դրական գնահատականներ է հնչեցնում ԵՏՄ-ի մասին և անգամ անում (դրա սահմանադրականության շուրջ) հայտարարություններ, որոնք արդարացնում են Հայաստանի անդամակցումը այդ կառույցին», ֊ գնահատական է հնչեցնում ՀԿ֊ն:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի պատասխանում նշվում է, որ ԵՏՄ֊ին անդամակցելու վերաբերյալ խմբակցությունում առկա են տարբեր տեսակետներ։
«Եվրասիական Տնտեսական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության պայմանագրի վերաբերյալ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը իր վերջնական տեսակետը կհրապարակի պայմանագրի ստորագրումից հետո՝ հիմք ընդունելով հարցի վերաբերյալ խմբակցության անդամների քվեարակության արդյունքները», ֊ ասված է ԲՀԿ քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի ուղարկած պատասխանի մեջ։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ն ընդգծում է, որ «Ազգային Ժողովի Եվրոպական Ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ տիկին Զոհրաբյանը, ըստ ամենայնի, տեղյակ չէ, որ պայմանագիրը դեռևս հոկտեմբերի 10-ին է ստորագրվել»:

On November 14th, the Armenian Constitutional Court approved Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union, and currently the issue of ratifying the membership treaty is up for vote at the National Assembly.
The Union of Informed Citizens NGO has sent written requests to the National Assembly’s political factions, asking them about their stance on EEU membership.
The NGO noted that the the Republican Party (HHK) and the Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) factions' stance toward EEU membership is quite positive.
“Heritage party faction leader Ruben Hakobyan did not respond to our question, despite his legal requirement to do so. However, the party's political platform has stated that Armenia must sign their negotiated EU Association Agreement, which means that Armenia can not enter the EEU, because it restricts Armenia from signing free trade deals with third party states. The same statement was confirmed by Heritage MP Zaruhi Postanjyan’s response, as well as older statements made by that political party,” noted the Union of Informed Citizens.
The NGO stressed that closer relations with the EU is instilled in the Orinats Yerkir Party’s political platform, which, according to the same logic, is a contradiction with EEU membership. The faction leader Heghine Bisharyan did not respond to the NGO’s questions.
Armenian National Congress faction leader Levon Zurabyan stated that his faction had not discussed the matter yet.
“However, HAK party leader, first-president Levon Ter-Petrosyan spoke positively about the EEU during his speeches and even made statements regarding its constitutionality, which justify Armenia’s membership in that institution,” said the NGO.
The Prosperous Armenia Party (BHK) secretary Naira Zohrabyan response notes that different perspectives exist in regards to EEU membership. “The Prosperous Armenia Faction will announce its final view after entering the Eurasian Economic Union with the results of a vote with all its members,” said BHK Secretary Naira Zohrabyan’s letter to the NGO.
The Union of Informed Citizens NGO stresses that the “The National Assembly’s standing committee on European Integration chairman Mrs. Zohrabyan, most probably, is unaware that the membership treaty was signed on October 10.”