«Մոսկվայի համար Հայաստանն ու Ադրբեջանը յուրայիններ են»․ «168 ժամ»
Մոսկվայի համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրը հակամարտություն է յուրայինների միջև։ Այս մասին «168 ժամ» պարբերականի հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի էկոնոմիկայի ինստիտուտի գիտաշխատող Ալեքսանդր Կարավաևը՝ խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ուղղաթիռի խոցման միջադեպից հետո ստեղծված իրավիճակի մասին:
Ռուսաստանցի փորձագետը նշել է, որ համաձայն չէ այն տեսակետի հետ, թե Ռուսաստանն է հրահրել Ադրբեջանին խոցելու հայկական ուղղաթիռը և ապակայունացնելու իրավիճակը տարածաշրջանում: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանում ընդհանրապես սխալ են ընկալում Կրեմլի քաղաքականությունը՝ մտածելով, թե միայն Հայաստանն է Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցը:
«Սկզբունքորեն Ադրբեջանը ձեռնտու է Ռուսաստանին՝ որպես սպառազինության նշանավոր շուկա, բայց Մոսկվան Հայաստանը և Ադրբեջանը դիտարկում է երկրներ, որոնց վրա ունի հավասար ազդեցություն: Եվ Մոսկվայի համար դա հակամարտություն է յուրայինների միջև: Սա է խնդիրը, և երբեմն սա չեն հասկանում Երևանում, ասում են՝ ինչպե՛ս թե, չէ՞ որ մենք ձեր ռազմավարական գործընկերն ենք, ՀԱՊԿ-ի անդամ, իսկ Ադրբեջանը՝ ոչ: Ամենևին այդպես չէ: Ստացվում է, որ Մոսկվայի համար յուրաքանչյուր երկիր կարևոր է, առավել ևս ներկայիս իրավիճակում, երբ իրական դաշնակիցներն այդքան էլ շատ չեն»,- նշել է Կարավաևը:

For Moscow, Armenia and Azerbaijan are Friends: 168 Zham
For Moscow, the issue between Armenia and Azerbaijan is a conflict between friends, said Institute of Economics of Russian Academy of Sciences researcher Alexander Karavayev, while speaking to 168 Zham newspaper about the situation around the recently shot down helicopter on the Karabakh line of contact.
The Russian researcher noted that he does not agree with the view that Russia instigated Azerbaijan to shoot down the helicopter and destabilize the situation in the region. In his opinion, in Armenia it is, in general, falsely perceived that Armenia is Russia’s only strategic partner and ally.
“Fundamentally, it’s in Russian interest to have Azerbaijan as an arms market, but Russia sees Armenia and Azerbaijan as countries where it has equal influence. And for Moscow it is a conflict between two friends. This is the issue, and sometimes Yerevan doesn’t understand this; they say, ‘how is that possible, aren't we your strategic partner and CSTO member, while Azerbaijan is not?’ That's not the case at all. Actually, for Russia every country is important, especially in the current situation when real allies are very few,” noted Karavayev.