Թուրքիայի խորհրդարան է ներկայացվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագիծ
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP) կին պատգամավոր Սեբահաթ Թունջելը (լուսանկարում) երկրի խորհրդարան է ներակայացրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագիծ։
Օրինագծում նշվում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պետք է հայերից պաշտոնապես ներողություն խնդրի Թուրքիայի հանրապետության անունից, հայտնում է stargazete.com կայքը։
Պատգամավորի ներկայացրած օրինագծի համաձայն` Թուրքիայի նախագահը նախ պետք է ներողություն խնդրի խորհրդարանի ամբիոնից, իսկ հաջորդ օրը կոտորածի վայրերից մեկում ընթերցի ներողության պաշտոնական տեքստը։
«Այնուհետև առավելագույնը 1 տարվա ընթացքում պետք է ստեղծվի խորհրդարանական հանձնաժողով ու բացվեն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բոլոր պետական արխիվները»,֊ նշված է օրինագծի մեջ։
Կայքը նշում է, որ եթե օրինագիծն ընդունվի, ապա Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը՝ ապրիլի 24֊ը հայտարարելով համազգային սգո օր։
Քրդական ծագումով թուրք պատգամավորն օրինագծում նաև հիշատակում է Դերսիմի (1937-38), Մարաշի (1978), Սիվասի (1993), Չուրումի (1980) կոտորածները՝ դրանք անվանելով «պետական ահաբեկչությունից բխող հանցագործություններ մարդկության դեմ»։

Home / Armenia / Bill Demanding an Apology for Armenian Genocide Presented in Turkish Parliament
Kurdish Politician and Peoples’ Democratic Party (HDP) MP Sebahat Tuncel (pictured) has presented a bill that would recognize the Armenian Genocide and other Crimes against Humanity in Turkish Parliament.
The draft bill notes that Turkish President Recep Tayyip Erdogan would need to officially apologize to Armenians, reported stargazete.com.
The MP’s presented draft bill, states the Turkey’s president must first apologize from the Parliamentary podium, while the next day he must read an official apology from one of sites of the crime. “Then within the maximum of one year's time, a parliamentary commission must be created in order to open all Armenian Genocide related state archives,” noted the draft law.
The site notes that if the law is accepted, then Turkey would accept the Armenian Genocide and consider April 24 as a “national day of mourning.” The Kurdish politician’s draft law also raises the issue of the 1937-38 Dersim, 1978 Marash, 1993 Sivas, 1980 Çorum Massacres, and the September 12, 1980 coup d’etat to be called “Crimes of Humanity by State Terror.”