«Արցախն անկախ պետություն է»․ Ինչպես էին ծեծում ավտոերթի մասնակիցներին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնությունը շաբաթ օրը Լաչինում (Բերձոր) չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ոստիկանության և քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից իր անդամներին ծեծի ենթարկելու և «100-ամյակն առանց ռեժիմի» շարժման ավտոերթի ընթացքում մեքենաները ջախջախելու վերաբերյալ տեսանյութ է տարածել։
Տեսանյութի սկզբում ավտոերթի մասնակից մեքենաներից մեկին մոտենում է ոստիկանը, պահանջում է վարորդի փաստաթղթերը և հայտարարում է, որ «ռեյդային ստուգումներ են» իրականացվում։ Այնուհետև երևում է, թե ինչպես են ոստիկանները և քաղաքացիական հագուստով անձինք մահակներով սկսում ջարդել մեքենաները։
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է, որ «Հիմնադիր խորհրդարանի» ավտոերթից դժգոհ մոտ 100 քաղաքացիներ հավաքվել և եկել են սահման, որպեսզի «թույլ չտան ավտոշարասյան մուտքը Արցախ», իսկ ոստիկանությունը պատնեշ է ստեղծել նրանց և ավտոերթի մասնակիցների միջև։ Բաբայանի խոսքով՝ ավտոերթի մասնակիցներին հորդորել են վերադառնալ, բայց նրանք հորդորները ոչ միայն չեն ընդունել, այլև «քայլեր կատարել, որի ընթացքում տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ»։
Բաբայանը ենթադրել է, որ «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամները «պրովոկացիայի են ենթարկել, ինչ֊որ հայհոյանքներ են եղել»։
««Նախախորհրդարանի» (Հիմնադիր խորհրդարանի նախկին անվանումը ֊ խմբ․) կազմակերպած այդ ակցիան բացասական արձագանք է գտել ամբողջ Արցախում։ Կազմակերպիչներին նախօրոք տեղեկացրել են այդ ամենի մասին ամենաբարձր մակարդակով։ Հորդորել են իրենց, որպեսզի զերծ մնան նման քաղաքականությունից, նման նախաձեռնությունից, նրանք որևէ կերպ չեն արձագանքել։
Ի՞նչ կապ ունի Արցախը ՀՀ ներքին քաղաքական զարգացումների հետ, իշխանափոխության։ Արցախն անկախ պետություն է, չի քվեարկել ոչ նախագահի, ոչ խորհրդարանի, ոչ այլ ինչ-որ մարմինների ձևավորման համար։ Եվ վերջապես նման լոզունգները, որ Արցախը Հայաստանի մարզն է, և այլն, և այլն, Արցախում բացասական արձագանք են ստանում, որովհետև մենք ամեն վայրկյան զգում ենք թշնամու ազդեցությունը՝ Ադրբեջանի»։

“Artsakh is an Independent State”: NKR Police Beat Up Car Rally Participants (VIDEO)
Video footage was released of the car rally by the Founding Parliament (Pre-Parliament) Movement on Saturday, where the 100 Years Without This Regime rally participants were beaten and their cars smashed by police of the unrecognized Republic of Nagorno-Karabakh and people wearing civilian clothes.
In the beginning of the video a police officer approaches a rally participant, askes for his documents and states it was “raid inspection.” Afterwards, the police and civilian clothed people began smashing the participants' cars with batons.
Press Spokesperson of the presidnet of Nagorno Karabakh Davit Babayan stated in an interview with Azatutyun that nearly 100 citizens, upset about the Founding Parliament car rally, gathered near the border to “not let the convoy enter Artsakh,” while the police created a barrier between them and the rally participants. According to Babayan, they requested the participants to go back, but they did not accept the request and “took steps which led to what happened.”
Babayan assumed that the Founding Parliament members “made provocations by cursing.”
“Pre-Parliament (the Founding Parliament’s previous name) organization’s protest found a negative reaction throughout all of Artsakh. The organizers were earlier informed about this on the highest level. They were told to refrain from such politics, such initiatives; they did not respond in any way to this.
Artsakh has nothing to do with inner political developments, regime change in the Republic of Armenia. Artsakh is an independent state, it doesn’t vote a for the President (in Armenia), not the Parliament, and not for the formation of any other institutions. And finally, slogans such as Artsakh is a province of Armenia etc, receive negative reactions in Artsakh, because we feel the enemy’s, Azerbaijan’s, influence every second,” said Babayan.