«Զինվորը բանակում ինքնասպան չի եղել»․ դատարանում փաստեր են ներկայացրել
Հունվարի 30-ին Արաբկիր Քանաքեռ-Զեյթուն ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում (նախագահող դատավոր՝ Լևոն Ավետիսյան) տեղի է ունեցել ՀՀ ՊՆ 24923 զորամասի ժամկետային զինծառայող Մանուչար Մանուչարյանի մահվան գործով առաջին լիարժեք դատական նիստը. մինչ այդ երկու նիստ էլ էր կայացել, որոնք միայն բացվել և փակվել էին՝ հետաձգվելով։ Համաձայն նախաքննության վարկածի՝ Մանուչարյանն ինքնասպան է եղել, սակայն տուժող կողմը պնդում է, որ տեղի ունեցածը դիտավորյալ սպանություն է։ Ինչպես հաղորդում է safesoldiers.am կայքը, նիստի ժամանակ տուժող կողմը բացարկ է հայտնել մեղադրող դատախազ Ամիրյանին։
Որպես հիմք նշվել է, որ Մանուչարյանի մահվան հաջորդ օրը՝ 2013թ. օգոստոսի 1-ին, գործով քննիչ Մ. Նալբանդյանը կազմել է զինվորի հագուստների զննում կատարելու վերաբերյալ արձանագրություն, որում, մասնավորապես, նկարագրվում է հանգուցյալի զինվորական տաբատը: Համաձայն դրա, «․․․զինվորական տաբատի ձախ ոտքի ազդրի շրջանում, մինջև ծունկը, ներծծված է արնանման թանձր հեղուկով, աջ ոտքի հատվածում, աջ կողագրպանի վերին առջևի եզրից 3,5 սմ վեր առկա է կլորավուն, կիսալուսնաձև, 1,5×1 սմ չափսի թելատված եզրերով անցք, աջ ոտքի հետնամասում, ծնկածալի հատվածում, առկա է արնանման ներծծված հետք 10×25 սմ չափսերի, որի վերնամասում, կորավուն կարից 5 սմ ցած առկա է 5 մմ տրամագծով անցք, որի եզրերը այրվածքի հետքերով են: Տաբատի վրա այլ վնասվածքների հետքեր չհայտնաբերվեցին»:
Մինչդեռ Մանուչարյանի հագուստների դատաձգաբանական – դատահետքաբանական եզրակացության համաձայն՝ նախաքննական մարմինը փորձագետներին է ներկայացրել լիովին այլ տաբատ (նշված եզրակացությունում այն անվանվել է անդրավարտիք): Այս անդրավարտիքի զննությունն իրականացրած փորձագետ Ա. Ավետիսյանը գրել է․
ա․ «անդրավարտիքն ունի գրպաններ, որոնցից վերևից հաշված առաջինը և երրորդը բացակայում են»,
բ․ «անդրավարտիքը հնամաշ է, աղտոտված»,
գ․ «երկու կոճակների բացակայությունից զատ՝ անդրավարտիքի վրա հետազոտությամբ այլ մեխանիկակական բնույթի վնասվածքներ և հետքեր չհայտնաբերվեցին»:
«Այս երկու փաստաթղթերի համադրումից գալիս ենք միանշանակ եզրակացության․ նախաքննական մարմինը կատարել է ծանր հանցագործություն: Նախ՝ պարտակել է իրեղեն ապացույց տաբատը՝ դրա փոխարեն փորձագիտական կենտրոն ուղարկելով այլ տաբատ: Այս հանցագործությամբ նախաքննական մարմինն առաջին հերթին նպատակ է հետապնդել կոծկել այն փաստը, որ տաբատի վրա, աջ ոտքի ետնամասում առկա է 5 մմ տրամագծով հրազենային վնասվածքի անցք, ինչը Մանուչարյանը չէր կարող հասցնել ինքն իրեն, և ինչը միանշանակ վկայությունն է նրա, որ կատարվածը դիտավորյալ սպանություն է», ֊ նշել է տուժող կողմը՝ ընդգծելով, որ Մանուչարյանը չէր կարող ինքնասպանություն գործել՝ միաժամանակ և՛ ոտքից՝ թիկունքի շրջանում, և ծնոտի մասում՝ ավտոմատ կրակահերթով կրակելով ինքն իր վրա։
Բացարկի հետ մեկտեղ, տուժող կողմը միջնորդել է դատարանին գործի դատավարությունը կասեցնել և նշված փաստերի վերաբերյալ հաղորդում ուղարկել գլխավոր դատախազին՝ նշելով, որ փաստի շուրջ ՀՔԾ-ի կողմից պետք է կատարվի քննություն, հայտնաբերվեն մեղավորները, պատասխանատվության ենթարկվեն, ինչպես նաև հայտնաբերվի և իրեղեն ապացույց ճանաչվի Մանուչարյանի կորած տաբատը։
Նախագահող դատավոր Ավետիսյանը, երկար ժամանակ անցկացնելով խորհրդակցական սենյակում, մերժել է տուժող կողմի միջնորդություններն ու բացարկը: Ըստ օրենքի՝ նա պարտավոր էր հանցագործության մասին տուժող կողմի հաղորդումն ուղարկել գլխավոր դատախազին, սակայն հայտարարեց, որ չի ուղարկի, որ տուժող կողմն ինքը կարող է նման հաղորդում ուղարկել գլխավոր դատախազին։
Մերժումից հետո տուժող կողմը բացարկ է հայտնել դատավոր Ավետիսյանին հետևյալ հիմքով. համաձայն քր. դատ. օր-ի 262 հոդվածի՝ դատավորը որևէ քրեական գործ վարույթ ընդունելուց առաջ պարտավոր է ծանոթանալ գործի նյութերին և միայն դրանից հետո կայացնել համապատասխան որոշում՝ այն վարույթ ընդունելու կամ չընդունելու վերաբերյալ։
Ծանոթանալով նյութերին՝ դատավորը, բնականաբար, պետք է տեսներ այն հանցագործության փաստը, ինչը տեսել, հայտնաբերել և դատարանին հայտնել է տուժող կողմը: Դատավորը մերժել է նաև այդ միջնորդությունը:
«Դատավոր Ավետիսյանը հայտնվել է փակուղում, նա չգիտի` ինչպես պետք է շարունակի դատաքննությունը, եթե ի հայտ է եկել նոր, գործը գլխիվայր շրջող փաստ, ինչն ապացուցում է, որ Մանուչար Մանուչարյանին սպանել են, որ բոլոր վկաները կեղծ ցուցմունք են տվել և, որ այսօր նախաքննական մարմնի հանցագործության պատճառով ապօրինաբար կալանավորվել եւ մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել երկու անմեղ զինծառայողներ»,- դատական նիստից հետո ասել է տուժող կողմի ներկայացուցիչ, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ի փորձագետ, քրեագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը։

On January 30th, the first court hearing was convened on the death of soldier Manuchar Manucharyan of the 24923 military base at the Arabkir Kanaker-Zeytun Universal Court of First Instance, presided by judge Levon Avetisyan. According to the preliminary investigation’s version, Manucharyan committed suicide, however his family claims that it was premeditated murder. As safesoldiers.am reports, during the hearing, the plaintiffs seeked the recusal of prosecutor Amiryan.
As a base for the recusal, they noted that the day after Manucharyan’s death (August 1, 2013) the prosecutor M. Nalbandyan gathered a description of the soldier’s clothes where various thicknesses of blood stains were found on his pants.
Until the forensic-traceological report of Manucharyan’s clothes, the investigatory entity’s experts presented an entirely different pair of pants (noted as trousers in the report). A. Avetisyan conducted the examination of the trousers:
1.“the trousers have pockets, counting from the top, the first and third pockets are missing,”
2.“the trousers are worn out and dirty,”
3.“other than two missing buttons, no other mechanical damages or traces can be found on the trousers from the examination.”
“The comparison of these two documents reveals a definite conclusion that the investigatory bodies have conducted a serious crime. Initially, they concealed the evidenced pants, in exchange brought another pair of pants from their facilities. First and foremost, the investigatory bodies had the objective with this criminal act to cover up the fact that a 5 mm diameter hole caused by a bullet was present on the right leg, which Manucharyan could not have done himself, and which definitely testifies that it was premeditated murder,” noted the plaintiffs, stressing that Manucharyan would have been unable to commit suicide while shooting himself in the back of his leg, as well as in the jaw with an automatic rifle.
Along with the motion, the plaintiffs petitioned the court to suspend the trial of the case and report the above mentioned facts to the Prosecutor General, noting that the Special Investigation Service (SIS) should conduct an examination regarding the evidence, reveal those guilty, be held liable, as well as Manucharyan’s lost pants be discovered and recognized as proof.
Presiding judge Avetisyan, after spending a long period of consultation, rejected the plaintiffs' petition and recuse. According to the law, he had a responsibility to send the plaintiffs' petition to the Prosecutor General, however he stated that he would not send it, because the plaintiffs are able to send it themselves to the Prosecutor General.
After the rejection, the plaintiffs seeked recusal against the Judge Avetisyan with the basis of article 262 of the Criminal Procedure Code which states that until a judge approves the proceedings of any criminal case, he is responsible to acquaint himself with the case material and only after that can implement a corresponding decision about approving or not approving the procedure.
While getting acquainted with the materials of the case, the judge, naturally, needs to see the evidence of the criminal act, which the plaintiffs have revealed and presented to court. The judge rejected this petition also.
“Judge Avetisyan is in a deadlock, he doesn't know how to continue the trial if the central piece of evidence turned upside-down, which proves that Manuchar Manucharyan was murdered, that all the witnesses gave false testimonies, and that today the investigatory bodies have unjustly arrested and charged two innocent soldiers,” said the plaintiffs' representative, Peaceful Dialogue NGO expert, criminologist Ruben Martirosyan after the trial hearing. The next hearing will take place on February 4 at 2PM.