«Զինվորը բանակում ինքնասպան չի եղել»․ դատարանում փաստեր են ներկայացրել
Հունվարի 30-ին Արաբկիր Քանաքեռ-Զեյթուն ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում (նախագահող դատավոր՝ Լևոն Ավետիսյան) տեղի է ունեցել ՀՀ ՊՆ 24923 զորամասի ժամկետային զինծառայող Մանուչար Մանուչարյանի մահվան գործով առաջին լիարժեք դատական նիստը. մինչ այդ երկու նիստ էլ էր կայացել, որոնք միայն բացվել և փակվել էին՝ հետաձգվելով։ Համաձայն նախաքննության վարկածի՝ Մանուչարյանն ինքնասպան է եղել, սակայն տուժող կողմը պնդում է, որ տեղի ունեցածը դիտավորյալ սպանություն է։ Ինչպես հաղորդում է safesoldiers.am կայքը, նիստի ժամանակ տուժող կողմը բացարկ է հայտնել մեղադրող դատախազ Ամիրյանին։
Որպես հիմք նշվել է, որ Մանուչարյանի մահվան հաջորդ օրը՝ 2013թ. օգոստոսի 1-ին, գործով քննիչ Մ. Նալբանդյանը կազմել է զինվորի հագուստների զննում կատարելու վերաբերյալ արձանագրություն, որում, մասնավորապես, նկարագրվում է հանգուցյալի զինվորական տաբատը: Համաձայն դրա, «․․․զինվորական տաբատի ձախ ոտքի ազդրի շրջանում, մինջև ծունկը, ներծծված է արնանման թանձր հեղուկով, աջ ոտքի հատվածում, աջ կողագրպանի վերին առջևի եզրից 3,5 սմ վեր առկա է կլորավուն, կիսալուսնաձև, 1,5×1 սմ չափսի թելատված եզրերով անցք, աջ ոտքի հետնամասում, ծնկածալի հատվածում, առկա է արնանման ներծծված հետք 10×25 սմ չափսերի, որի վերնամասում, կորավուն կարից 5 սմ ցած առկա է 5 մմ տրամագծով անցք, որի եզրերը այրվածքի հետքերով են: Տաբատի վրա այլ վնասվածքների հետքեր չհայտնաբերվեցին»:
Մինչդեռ Մանուչարյանի հագուստների դատաձգաբանական – դատահետքաբանական եզրակացության համաձայն՝ նախաքննական մարմինը փորձագետներին է ներկայացրել լիովին այլ տաբատ (նշված եզրակացությունում այն անվանվել է անդրավարտիք): Այս անդրավարտիքի զննությունն իրականացրած փորձագետ Ա. Ավետիսյանը գրել է․
ա․ «անդրավարտիքն ունի գրպաններ, որոնցից վերևից հաշված առաջինը և երրորդը բացակայում են»,
բ․ «անդրավարտիքը հնամաշ է, աղտոտված»,
գ․ «երկու կոճակների բացակայությունից զատ՝ անդրավարտիքի վրա հետազոտությամբ այլ մեխանիկակական բնույթի վնասվածքներ և հետքեր չհայտնաբերվեցին»:
«Այս երկու փաստաթղթերի համադրումից գալիս ենք միանշանակ եզրակացության․ նախաքննական մարմինը կատարել է ծանր հանցագործություն: Նախ՝ պարտակել է իրեղեն ապացույց տաբատը՝ դրա փոխարեն փորձագիտական կենտրոն ուղարկելով այլ տաբատ: Այս հանցագործությամբ նախաքննական մարմինն առաջին հերթին նպատակ է հետապնդել կոծկել այն փաստը, որ տաբատի վրա, աջ ոտքի ետնամասում առկա է 5 մմ տրամագծով հրազենային վնասվածքի անցք, ինչը Մանուչարյանը չէր կարող հասցնել ինքն իրեն, և ինչը միանշանակ վկայությունն է նրա, որ կատարվածը դիտավորյալ սպանություն է», ֊ նշել է տուժող կողմը՝ ընդգծելով, որ Մանուչարյանը չէր կարող ինքնասպանություն գործել՝ միաժամանակ և՛ ոտքից՝ թիկունքի շրջանում, և ծնոտի մասում՝ ավտոմատ կրակահերթով կրակելով ինքն իր վրա։
Բացարկի հետ մեկտեղ, տուժող կողմը միջնորդել է դատարանին գործի դատավարությունը կասեցնել և նշված փաստերի վերաբերյալ հաղորդում ուղարկել գլխավոր դատախազին՝ նշելով, որ փաստի շուրջ ՀՔԾ-ի կողմից պետք է կատարվի քննություն, հայտնաբերվեն մեղավորները, պատասխանատվության ենթարկվեն, ինչպես նաև հայտնաբերվի և իրեղեն ապացույց ճանաչվի Մանուչարյանի կորած տաբատը։
Նախագահող դատավոր Ավետիսյանը, երկար ժամանակ անցկացնելով խորհրդակցական սենյակում, մերժել է տուժող կողմի միջնորդություններն ու բացարկը: Ըստ օրենքի՝ նա պարտավոր էր հանցագործության մասին տուժող կողմի հաղորդումն ուղարկել գլխավոր դատախազին, սակայն հայտարարեց, որ չի ուղարկի, որ տուժող կողմն ինքը կարող է նման հաղորդում ուղարկել գլխավոր դատախազին։
Մերժումից հետո տուժող կողմը բացարկ է հայտնել դատավոր Ավետիսյանին հետևյալ հիմքով. համաձայն քր. դատ. օր-ի 262 հոդվածի՝ դատավորը որևէ քրեական գործ վարույթ ընդունելուց առաջ պարտավոր է ծանոթանալ գործի նյութերին և միայն դրանից հետո կայացնել համապատասխան որոշում՝ այն վարույթ ընդունելու կամ չընդունելու վերաբերյալ։
Ծանոթանալով նյութերին՝ դատավորը, բնականաբար, պետք է տեսներ այն հանցագործության փաստը, ինչը տեսել, հայտնաբերել և դատարանին հայտնել է տուժող կողմը: Դատավորը մերժել է նաև այդ միջնորդությունը:
«Դատավոր Ավետիսյանը հայտնվել է փակուղում, նա չգիտի` ինչպես պետք է շարունակի դատաքննությունը, եթե ի հայտ է եկել նոր, գործը գլխիվայր շրջող փաստ, ինչն ապացուցում է, որ Մանուչար Մանուչարյանին սպանել են, որ բոլոր վկաները կեղծ ցուցմունք են տվել և, որ այսօր նախաքննական մարմնի հանցագործության պատճառով ապօրինաբար կալանավորվել եւ մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել երկու անմեղ զինծառայողներ»,- դատական նիստից հետո ասել է տուժող կողմի ներկայացուցիչ, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ի փորձագետ, քրեագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը։

«Солдат не покончил с собой». Армянский суд не принял факты пострадавшей стороны
30 января в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун (под председательством судьи Левона Аветисяна) состоялось первое полноценное заседание по делу о смерти солдата срочной службы военчасти 24923 Минобороны Армении Манучара Манучаряна. В первых двух случаях заседания откладывались.
Согласно версии предварительного следствия, Манучарян покончил с собой, однако пострадавшая сторона считает случившееся преднамеренным убийством. Как сообщает Safesoldiers.am, пострадавшая сторона объявила отвод прокурору обвинения Амиряну.
В качестве обоснования отмечается, что на следующий день после смерти военнослужащего – 1 августа 2013г. - следователь по делу М. Налбандян составил протокол об осмотре одежды Манучаряна, в котором, в частности, описываются военные брюки покойного. «... область правого бедра военных брюк, до колена, пропитана густой жидкостью, похожей на кровь, в области правой ноги, на 3.5см. кверху от переднего края верхнего правого кармана обнаружено кругловатое отверстие размером 1.5х1см. и оборванными нитями по краям, на задней части правой ноги, в области сгиба колена, обнаружен пропитанный жидкостью, похожей на кровь, след размером 10x25см., в верхней части которого, на 5см. ниже дугообразного шва, обнаружено отверстие диаметром 5мм., на краях которого – следы ожога. Следов других повреждений на брюках не обнаружено».
Между тем, согласно баллистикоческой и трасологической экспертизам, орган предварительного следствия предъявил экспертам совершенно иные брюки. Осмотр этих брюк провел эксперт А. Аветисян, который пишет:
а. «на брюках карманы, нет первого и второго кармана, если считать сверху»,
б. «брюки обтрепанные, грязные»,
в. «помимо отсутствия двух пуговиц, на брюках не обнаружено других следов и механических повреждений».
«Сопоставив два этих документа, приходим к заключению: орган предварительного следствия совершил тяжкое преступление. Во-первых, скрыл вещественное доказательство – брюки, - вместо них отправив в экспертный центр другие. Орган предварительного следствия задался целью скрыть тот факт, что на брюках, в области задней части правой ноги, есть отверстие огнестрельного ранения диаметром 5мм, причинить которое самостоятельно Манучарян не мог, и это однозначно свидетельствует о том, что случившееся является преднамеренным убийством». Пострадавшая сторона утверждает, что Манучарян не мог совершить самоубийство, выстрелив себе одновременно и в ногу, сзади, и в челюсть.
Пострадавшая сторона ходатайствовала и о прекращении дела, отправке сообщения об отмеченных фактах генпрокурору, чтобы Специальная следственная служба провела расследование по отмеченному факту, были выявлены и привлечены к ответственности виновные, а также обнаружены и признаны вещественным доказательством пропавшие брюки Манучаряна.
Судья Аветисян, проведя длительное время в комнате для совещаний, отклонил ходатайства и отвод. По закону, он обязан отправить генпрокурору сообщение пострадавшей стороны о преступлении, однако заявил, что сторона может сделать это сама.
Пострадавшая сторона объявила отвод судье на следующем основании: согласно 262 статье уголовно-процессуального кодекса, до начала производства по уголовным делам судья обязан ознакомиться с материалами дела и только после этого принимать соответствующее решение о принятии или не принятии его в производство.
Ознакомившись с материалами, судья, естественно, должен был обнаружить факт преступления, который обнаружила о сообщила суду пострадавшая сторона. Судья отклонил и данное ходатайство.
«Судья Аветисян оказался в тупике, он не знает, как продолжать судебное следствие, если появился новый, перевернувший с ног на голову дело факт, доказывающий, что Манучара Манучаряна убили, все свидетели давали ложные показания, из-за преступления органа предварительного следствия незаконно арестовали и посадили на скамью подсудимых двух невиновных военнослужащих», - об этом после заседания заявил представитель пострадавшей стороны, эксперт общественной организации «Диалог мира», военный эксперт Рубен Мартиросян.