Պետությունը տնտեսական կորուստներ է կրում ԼԳԲՏ անձանց արտագաղթի պատճառով․ զեկույց
2011-2013թթ. կտրվածքով Հայաստանի բյուջեն մոտ 20 միլիոն դոլար է կորցրել ԼԳԲՏ (լեսբի, գեյ, բիսեքսուալ, տրանսգենդեր) անձանց արտագաղթի պատճառով, իսկ մոտակա 12 տարիներին ԼԳԲՏ մարդկանց Հայաստանը լքելու հետևանքով երկրի բյուջեն 370 միլիոն դոլարի կորուստ կունենա: Այդ մասին է փաստում «Հանրային տեղեկատվության և գիտելիքի կարիք» և ««Սոցիոսկոպ» հասարակագիտական հետազոտությունների և խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ-ների իրականացրած հետազոտությունը, գրում է pinkarmenia.org կայքը։
Այդ կորուստները բացատրվում են մի շարք գործոններով։ Վնասները, որ ուղարկող հասարակությունը կրում է մեկ մարդու արտագաղթից, կապված են արտագաղթողի մանկության տարիներին և կրթության համար հասարակության կատարած ներդրումների կորստի հետ (ուղեղների արտահոսք), այն կապիտալի կորստի հետ, որն արտագաղթողները վերցնում են իրենց հետ երկիրը լքելիս, ամբողջական պահանջարկի նվազման հետ և հոգեբանական ազդեցության հետ։
Բացի դա, զեկույցի հեղինակները նշում են, որ ԼԳԲՏ անձանց և մյուս արտագաղթողների տարբերությունն այն է, որ ԼԳԲՏ անձիք սովորաբար տրանսֆերտներ չեն ուղարկում Հայաստան կամ աննշան չափով են ուղարկում, հաճախ էլ կտրում են կապը Հայաստանում մնացած հարազատների հետ, ինչը ևս տնտեսական կորուստների պատճառ է։
Հարցումները ցույց են տվել, որ ի տաբերություն մյուս արտագաղթողների, որոնց երկիրը լքելու հիմնական պատճառը տնտեսական խնդիրներն են, ԼԳԲՏ անձիք հեռանում են իրենց նկատմամբ խտրականությունների պատճառով: Մասնավորապես, հարցված շատ փորձագետներ նշում են ԼԳԲՏ անձանց հանդեպ խտրականության հիմքով աշխատանքի մերժման կամ էլ աշխատանքից ազատելու բազմաթիվ օրինակներ։ Հարցման մասնակիցները նկարագրել են ԼԳԲՏ մարդկանց հանդեպ ֆիզիկական սպառնալիքների (հրկիզման փորձ, տան կամ ունեցվածքի հրկիզում, վտարում հայրական տնից, ծեծ և բռնության այլ տեսակներ) բազմաթիվ օրինակներ։ Այս սպառնալիքները ԼԳԲՏ մարդիկ ունենում են ընտանիքում, հասարակական վայրերում, առողջապահական, կրթական հաստատություններում, մասնավոր ոլորտում, իրավապահ մարմիններում, բանակում։ Փաստացի, հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում` ցանկացած ինստիտուտի հետ հարաբերության մեջ, ԼԳԲՏ մարդկանցից շատերը ենթարկվում են ֆիզիկական վտանգների (նույնիսկ այն ինստիտուտների կողմից, որոնք կոչված էին պաշտպանել իրենց), ինչը դրդում է երկիրը լքելու որոշման։ ԼԳԲՏ անձանցից շատերը չէին արտագաղթի, եթե չառնչվեին նման խնդիրների հետ։
Ուսումնասիրության հիման վրա զեկույցի հեղինակները ՀՀ իշխանություններին մի շարք առաջարկություններ են արել, մասնավորապես․
֊ Իրականացնել միասնական պետական քաղաքականություն` հիմք ընդունելով հասարակության կյանքի բոլոր ոլորտներում խտրականության բացառման սկզբունքը:
֊ Իրականացնել ՀՀ Կառավարության 2012-2017թթ. ծրագրով նախատեսված սոցիալական քաղաքականությունն ու մարդկային կապիտալի զարգացումը` հիմք ընդունելով հասարակության խոցելի խմբերի, տվյալ դեպքում ԼԳԲՏ անձանց նկատմամբ տարբեր ոլորտ-ներում խտրականության բացառման սկզբունքը:
֊ Ընդունել խտրականության արգելման մասին առանձին օրենսդրություն, որը կբացառի այս կամ այն հատկանիշով պայմանավորված խտրականությունն աշխատաշուկայում և կյանքի այլ ոլորտներում, կապահովի հավասար իրավունքներ և հնարավորություններ բոլորի համար:
֊ Ընդունել օրենքի կիրարկման գործուն մեխանիզմներ: Հակախտրական օրենսդրությունն, իհարկե, անհրաժեշտ է, սակայն բավարար չէ և առանց գործուն մեխանիզմների խտրականությունը հենց այնպես չի վերանա:
֊ Օրենքներ և այլ իրավական ակտեր ընդունելիս հիմք ընդունել խտրականության բացառման սկզբունքը՝ որպես մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների ապահովման հիմնարար կանոն:

Армения несет экономические потери из-за эмиграции представителей ЛГБТ-сообщества
Организация «Общественная информация и нужда знаний» и «Центр социальных исследований и рекомендаций «Социоскоп» подготовили доклад о влиянии ЛГБТ эмиграции на экономические показатели Армении. Целью проекта было исследовать влияние ЛГБТ эмиграции, как результат дискриминации в отношении ЛГБТ-сообщества (сообщество лесбиянок, геев, бисексуалов и трансгендеров) в 2011-2013 годах на экономические показатели Армении и отразить эти изменения в долгосрочной перспективе.
Расчеты данного исследования показывают, что в 2011-2013 годах на образование эмигрированного среднестатистического армянина было потрачено в эквиваленте не менее $3545, сообщает pinkarmenia.org.
Согласно приблизительным оценкам, по причине дискриминации в 2011-2013 годах из Армении эмигрировало приблизительно 5891 ЛГБТ армянина. Это означает, что, только по части инвестиций в образование ЛГБТ эмигрантов, общественность потеряла почти $21 млн. Что касается неполученных доходов ВВП, то согласно подсчетам, в течение года после эмиграции ЛГБТ людей в 2011-2013 годах Армения не получила дополнительных почти $88 млн. 365 тысяч. Это ущерб, нанесенный в течение года после эмиграции. Хотя ущерб этот присутствует каждый год периода жизни эмигранта до пенсии.
А доходы бюджета в 2011-2013 годах могли бы быть больше почти на $20 миллионов, если эмигрировавшие из-за дискриминации ЛГБТ люди остались бы жить в Армении. В результате эмиграции в 2011-2013 годах 5891 человека государственный бюджет в ближайшие более чем 36 лет (период до пенсии) потеряет прибыль в размере почти $2 млрд. по покупательной способности на 1 января 2014 года.
Согласно докладу, отличие между ЛГБТ и другими эмигрантами в том, что первые обычно не присылают в Армению денежные трансферты или присылают в незначительном объеме, зачастую обрывают связи с оставшимися в Армении родственниками, что также является причиной экономических потерь.
Опросы показали, что в отличие от других эмигрантов, для которых основными причинами выезда из страны являются экономические проблемы, ЛГБТ уезжают по причине дискриминации.
В частности, многие опрошенные эксперты указывают на отказ в предоставлении работы или увольнении на основании дискриминации к представителям ЛГБТ-сообщества. Респонденты описали множество примеров физической угрозы (попытка поджога, поджог дома или имущества, изгнание из отцовского дома, избиение и другие виды насилия). С такими угрозами они встречаются в семье, в общественных местах, здравоохранительных, образовательных учреждениях, в частном секторе, правоохранительных органах, армии. Фактически, во всех сферах общественной жизни, при контакте с любым институтом, многие представители сообщества подвергаются физическим угрозам (даже со стороны институтов, призванных их защищать), что приводит к решению уехать из страны. Многие из них не стали бы уезжать, не столкнись они с подобными проблемами.
На основании исследования авторы представили властям Армении ряд предложений, в частности, осуществлять единую государственную политику, принимая за основу принцип исключения дискриминации во всех сферах обществественной жизни; проводить предусмотренную программой правительства на 2012-2017гг. социальную политику и развитие человеческого капитала; принять отдельное законодательство о запрете дискриминации, исключающее дискриминацию по тому или иному признаку на рабочем месте и в других сферах, обеспечить равные права и возможности для всех.