Ստամբուլում կրկնեցին հայ մտավորականների 1915-ի ճանապարհը (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
Ստամբուլի պատմական կենտրոնում գտնվող Կապույտ մզկիթի մոտ գտնվող թուրքական և օսմանական արվեստի թանգարանը 1915 թվականին ծառայել է որպես բանտ, և հենց այստեղ է դրվել Հայոց ցեղասպանության սկիզբը։ 1915 թվականի ապրիլի 24-ի երեկոյան այստեղ են հավաքել 235 հայ մտավորականներին և շոգենավով տարել Ստամբուլի ասիական մասում գտնվող կայարան, որտեղից էլ գնացքներով ուղարկվել են երկրի արևելք, որտեղ նրանց մեծ մասին սպանել են։ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին «100 տարի, վերջ ժխտմանը» շարժումը Ստամբուլում ակցիա է անցկացրել՝ կրկնելով հայազգի մտավորականների ճանապարհը և Թուրքիայի իշխանություններից պահանջելով ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը։
Շարժումը միավորել է 4 կազմակերպությունների՝ Մարդու իրավունքների ասոցիացիա, «Նոր Զարթոնք» նախաձեռնություն, ԶԱՆ (քրդերեն՝ հասկանալ) հիմնադրամ և «Առերեսվելու հարթակ»։
Ակցիայի մասնակիցները նախ հավաքվել են նախկին բանտի մոտ, ապա նավով մեկնել են դեպի Հայդարփաշա կայարան։ Կայարանն այժմ չի գործում, իսկ քաղաքային իշխանություններն այն հյուրանոց դարձնելու ծրագիր ունեն։
Ակցիայի մասնակիցները ձեռքերում պահել են կոտորված և արտաքսված հայ մտավորականների պաստառներ, ինչպես նաև 2011 թվականի ապրիլի 24-ին թուրքական բանակում սպանված հայազգի Սևակ Շահին Բալիքչիի նկարով պաստառը։ Ակցիայի ընթացքում ելույթներ են հնչել հայերեն, թուրքերեն և անգլերեն լեզուներով։

Demonstrators in Istanbul Recreate the Path of Armenian Intellectuals Killed in 1915 (PHOTO, VIDEO)
In 1915, the Museum of Turkish and Islamic Art, located in the historical heart of Istanbul across from the Blue Mosque, served as a prison: it was here that the Armenian Genocide began. In the evening of April 24, 1915, 235 Armenian intellectuals were gathered on this site, shipped on a steamer to a station on Istanbul’s Asian side, from where trains took them to the east of the country, where most of them were killed. On April 24, 2015, "100 years: End of denial” movement held a rally in Istanbul, recreating the path of the Armenian intellectuals and demanding recognition of the Genocide by the Turkish authorities.
The initiative brought together several organizations, such as Human Rights Association NGO, Culture and Cooperation Platform, ZAN (“to understand” in Kurdish) social research foundation, and Nor Zartonk NGO.
Initially, the participants of the rally gathered at the site of the former prison, from where they sailed on a boat to Haydarpasa railway station. Currently, the terminal does not function, while city authorities plan to turn it into a hotel.
The demonstrators held portraits of killed and exiled Armenian intellectuals, as well as posters picturing Sevag Şahin Balıkçı, a Turkish soldier of Armenian descent who was fatally shot during compulsory military service in Turkish Army on April 24, 2011. During the rally, speeches were made in Armenian, Turkish, and English languages.