Բանակում ջրծաղիկից մահացած զինվորի գործը կրկին կքննեն, որոշել է Վերաքննիչը
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը Հենրիկ Տեր-Ադամյանի նախագախությամբ բեկանել է ջրծաղիկից մահացած զինծառայող Հայկ Խաչատրյանի գործով Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով քրեական գործի վարույթը կարճվել էր և ամբաստանյալ բուժաշխատողների նկատմամբ հետապնդումը դադարեցվել:
Գործն ուղարկվել է նույն դատարան՝ այլ կազմով նոր քննություն անցկացնելու համար:
Դատարանի որոշումը տուժողի իրավահաջորդի՝ մահացած զինծառայողի հայր Մովսես Խաչատրյանի ներկայացուցիչ Մուշեղ Շուշանյանին զարմացրել է։ Epress.am֊ի հետ զրույցում նա, այնուամենայնիվ, համոզմունք է հայտնել, որ Վերաքննիչ դատարանը պատճառ չուներ չբավարարելու իր հիմնավոր բողոքը, որը, ՄԻԵԴ հասնելու դեպքում, կարող էր հանգեցնել Հայաստանի Հանրապետության դեմ վճռի:
Առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ՝ Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի նյարդաբանական բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Մինաս Մկրտչյանի և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր վիրաբույժ Միքայել Միքայելյանի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցվել էր, քանի որ նրանց միջնորդությամբ դատարանը համաներում էր կիրառել: Դա հնարավոր էր դարձել, քանի որ բուժաշխատողները մեղադրվում էին ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի կողմից անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու մեջ, որը պատճառել է էական վնաս։ Այդ հոդվածով առավելագույնը 3 տարի ազատազրում է նախատեսված:
Այդ մեղադրանքի հետ Մուշեղ Շուշանյանը համաձայն չի եղել։ Նա պահանջել է նոր գործ հարուցել քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 2-րդ մասով (Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), որով ավելի խիստ պատիժ է սահմանվում:
«Այսինքն մարդու մահը մեղադրող կողմը չէր համարել ծանր հետևանք, այլ էական վնաս»,-ասել է Շուշանյանը:
Գործի քննության ընթացքում փաստաբանն անդրադարձել էր նախագահողի և դատախազի կողմից թույլ տված մի շարք խախտումներին: Մասնավորապես, դատարանն առանց որևէ կողմի միջնորդության որոշել էր կրկնակի փորձաքննություն անցկացնել: Շուշանյանն այդ որոշումը մեկնաբանել էր որպես մեղադրվող վիրաբույժներին արդարացնելու փորձ: Երկրորդ փորձաքննության եզրակացության մեջ նշված է, որ հիվանդի վիճակը այնպիսին է եղել, որ նրան Ինֆեկցիոն հիվանդանոց չտեղափոխելու բժիշկների որոշումը ճիշտ էր:

Verdict in Case of Armenian Soldier Who Died of Chickenpox Overturned by Court of Appeal
The Court of Appeal of Armenia, presided over by justice Henrik Ter-Adamyan, on Thursday, May 22 overturned the verdict by the Court of First Instance of Erebuni and Nubarashen Communities of Yerevan in the case of Hayk Khachatryan, a military conscript who died of chickenpox while serving in the Armenian army in 2011, Mushegh Shushanyan, representing Hayk Khachatryan's father, Movses Khachatryan, informed Epress.am.
Note, the Court of First Instance had dismissed the case and dropped criminal charges against the accused doctors; the Court of Appeal has sent back the case for reexamination.
In an interview with Epress.am the representative of the victim's legal successor said he was surprised by the court's decision; however, Shushanyan stated, the Court of Appeal had no basis to deny his reasonable appeal, which, in the event of being taken to the European Court of Human Rights, would have resulted in a ruling against the Republic of Armenia.
Head of the Neurology Department of the Central Clinical Military Hospital, Lieutenant Colonel Minas Mkrtchyan, and Armenian Armed Forces Chief Surgeon Mikayel Mikayelyan were accused of "negligent attitude to service by a commander or official, which caused essential damage" (Article 376 of the RA Criminal Code), which is punishable by imprisonment of up to 3 years. However, the Court of First Instance granted the doctors amnesty
Meanwhile, Shushanyan demanded tougher penalties for the men, pursuant to Part 2 of Article 376 - “the same acts, if they negligently caused grave consequences” - and article 130.2 - “failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel. The same action, if it caused through negligence the patient’s death or AIDS infection.”
During the course of the case, the attorney had referred to a number of violations by the prosecutor and the presiding judge. In particular, a double examination was decided by the court without a motion from either side. Shushanyan had called the decision an attempt to justify the accused surgeons, saying that the results of the second assessment served that very purpose: the results showed that the soldier was in such a state that the doctors' decision not to transfer him to the infectious diseases hospital was a correct one.