Հայաստանցի ուսանողները GIPA֊ում սովորելու համար ԱՄՆ֊ից ֆինանսավորում չեն ստանա
Այս տարվանից ԱՄՆ կառավարությունը դադարեցնելու է Հայաստանի ուսանողների՝ Վրաստանի հանրային կապերի ինստիտուտում (GIPA) սովորելու համար հատկացվող ֆինանսավորումը։ Epress.am֊ին հասած տեղեկությունների համաձայն, որոշումը կապված է եղել այն փաստի հետ, որ Հայաստանը 2014-ին անդամակցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը։
Epress.am֊ի հարցին, թե արդյոք ֆինանսավորման դադարեցման պատճառը քաղաքական է, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը պատասխանել է, թե դա որևէ առնչություն չունի «հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրության հետ»։
«Միջազգային օժանդակությանն ուղղվող Միացյալ Նահանգների բյուջեն արտացոլում է ազգային անվտանգության առկա ու նոր ի հայտ եկող մարտահրավերներին, այդ թվում՝ վերջին տարվա նոր գլոբալ զարգացումներին արձագանքելուն ուղղված մեր ջանքերը: Ֆինանսական օժանդակության ծավալների նշանակալի կրճատումներ են եղել աշխարհի շատ երկրների մասով: Ահա այս համատեքստում էլ կրճատվել են Հայաստանի համար նախատեսվող օժանդակության ծավալները, որը հավանաբար կանդրադառնա նաև GIPA ծրագրի վրա: Սա որևէ առնչություն չունի իրականացված ծրագրերի որակի կամ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրության հետ», ֊ ասված է դեսպանատան նամակում:
Պատասխանելով մեր այն հարցին, թե ինչու այդ դեպքում չի նախատեսվում կրճատել ադրբեջանցի ուսանողներին GIPA֊ի համար տրվող օժանդակությունը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը նշել է, որ իրենք չեն կարող խոսել այն մասին, թե ինչպես է բաշխվում ամերիկյան օժանդակությունը Ադրբեջանում:

Армянские студенты лишатся американского финансирования для обучения в грузинском вузе
С 2015 года правительство США прекратит финансирование обучения армянских студентов в Грузинском институте общественных отношений (GIPA). Решение связано с вступлением Армении в Евразийский экономический союз.
На вопрос Epress.am, можно ли считать решение о прекращении финансирования политическим, из посольства Соединенных Штатов в Армении ответили, что это никак не связано «с прочностью армяно-американских отношений».
«Бюджет США, направляемый на международную помощь, отражает наши старания отреагировать на существующие и возникающие вызовы нацбезопасности, в том числе на новые глобальные события последнего года. Произошло существленное сокращение объемов финансовой помощи по части многих стран мира. В этом контексте и был сокращен предусматрвиаемый для Армении объем помощи, что, вероятно, скажется и на программе GIPA. Это никак не связано с качеством осуществленных программ или прочностью армяно-американских отношений», - говорится в письме посольства.
Отвечая на вопрос, почему в таком случае не предусмотрено сокращение помощи для азербайджанских студентов, ведомство отметило, что говорить о распределении американской помощи в Азербайджане они не могут.