Ընդգծված տղամարդակենտրոն քաղաք․ գյումրեցի կանանց խնդիրների մասին
Կանանց իրավունքների ոտնահարման` Հայաստանում տարածված հանգամանքներին, ինչպիսին են դատարանների և ոստիկանության կանխակալ վերաբերմունքը կնոջ հանդեպ և իրավագիտակցության պակասը, Գյումրիում գումարվում են այլ հանգամանքներ ևս, որոնք իրավիճակն էլ ավելի են բարդացնում։ Հայրիշխանական հասարակության պահպանմանը նպաստող այդպիսի հանգամանքներից է քաղաքի տղամարդկանց արտագաղթի մեծ թափը և քաղաքում հաստատված կրիմինալ բարքերը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Արևամանուկ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմինե Գմյուր֊Կարապետյանը՝ հավելելով, որ արդյունքում Գյումրին դարձել է ընդգծված տղամարդակենտրոն քաղաք։
Գմյուր֊Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ իրենք Գյումրիում զբաղվում են հիմնականում հոգեկան առողջությամբ, սակայն Կանանց աջակցման կենտրոնի հետ համատեղ մեկ տարի է՝ իրականացնում են «Ընտանեկան բռնություն» ծրագիրը, որին դիմել է ընտանեկան բռնության 24 զոհ և ստացել հոգեբանական, սոցիալական, իրավաբանական աջակցություն։
«Գյումրիում արտագաղթը մեծ է։ Հայրերի բացակայությունը թեկուզ ոչ ընդմիշտ, այլ տարվա մեծ մաս, անդրադառնում է երեխաների հոգեբանության վրա՝ կարոտ, անպաշտպանության զգացում, տագնապ է հարուցում։ Ամուսինների բացակայությունն անդրադառնում է նաև կանանց վրա։ Երիտասարդ կանայք տարվա մեջ մեկ ամիս են իրենց ամուսիններին տեսնում, նրանք ևս անպաշտպան են իրենց զգում», ֊ ասել է մեր զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ կարևոր խնդիրը քաղաքում տարածված կրիմինալ բարքերն են։
«Վերջին 15-16 տարին քաղաքն ապրում է կրիմինալ կարգերի մեջ, ինչը պայմանավորված է մեր նախկին քաղաքային իշխանությունների վարած քաղաքականությամբ։ Դա կարճ ժամանակում հաղթահարվող հարց չէ։ Եթե քաղաքի վերնախավը չի խրախուսում օրենքի գերակայությունը, այլ նախընտրում է կլանային, հակաօրինական ապրելակերպը, այդ արժեքներն են տարածվում ողջ հասարակության մեջ։ Եթե տղաները տեսնում են, որ իրենց հայրերը «ռազբորկա» (կամ կրիմինալ հարաբերությունների ցանկացած այլ դրսևորում) են անում, իրենք էլ են նույնը անում։ Հաճախ ենք լսում լուրեր, թե թաղամասերից մեկում տանը դիակ է հայտնաբերվել, կրակոցներ են եղել, սպանություն է եղել և այլն։ Կրիմինալն էլ ավելի է ամրապնդում հայրիշխանությունը, նպաստում նրան, որ կնոջ դերակատարությունը աննախադեպ սահմանափակված է»,֊ ասել է Արմինե Գմյուր֊Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ գյումրեցիները կարոտով են հիշում ժամանակները, երբ քաղաքում երեկոյան ժամերին կարելի էր տեսնել նաև զբոսնող աղջիկների, կանայք ավելի ակտիվ սոցիալական կյանքով էին ապրում․ «Այսպես չի եղել իմ երիտասարդության տարիներին»։
Փորձագետի խոսքով՝ հին գյումրեցիների մեծ մասը հեռացել է քաղաքից, գյուղերից Գյումրի հոսքը մեծացել է, արդյունքում՝ մնացել է միայն ճոռոմախոսությունը գյումրեցիների մասին, ինչը դրական չի անդրադառնում երիտասարդների ձևավորման վրա։

Подчеркнуто мужецентристский город: о правах женщин в армянском Гюмри
К распростаненным в Армении обстоятельствам нарушения прав женщин, таких, как предвзятое отношение судов и полиции и нехватка правосознания, во втором по величине городе Гюмри прибавляются и другие, еще больше усложняющие ситуацию. Такими обстоятельствами, способствующими сохранению патриархального общества, является большая миграция среди мужского населения города и криминальные порядки. Об этом в беседе с Epress.am заявила исполнительный директор фонда «Ареваманук» Армине Гмюр-Карапетян. По словам собеседницы, в результате Гюмри превратился в подчеркнуто мужчиноцентристский город.
В Гюмри фонд в основном занимается психическим здоровьем, однако уже год совместно с Центром содействия женщинам они осуществляют программу «Домашнее насилие»: к ним уже обратились 24 жертвы насилия в семье и получили психологическую, социальную, юридическую помощь.
«В Гюмри большая миграция. Отсутствие отцов, хоть и не в течение всего года, сказывается на психологии детей: тоска, чувство незащищенности, тревоги. Отсутствие мужей сказывается и на женщинах. За год молодые женщины видят супругов месяц, они тоже чувствуют себя незащищенными». В качестве второй важной проблемы отмечаются распространенные в городе устои криминального мира.
«Последние 15-16 лет город живет по законам криминального мира, что обусловлено политикой, проводимой предыдущими городскими властями. За короткие сроки этот вопрос не решится. Если элита города не поощряет верховенство закона, а предпочитает клановый, противозаконный образ жизни, эти ценности распространяются во всем обществе. Если мальчики видят, как их отцы устраивают разборки (или любое другое проявление криминальных отношений), они начинают делать то же самое. Часто слышим информацию о том, что в доме одного из районов обнаружен труп, была стрельба, убийство и так далее. Криминал еще больше укрепляет патриархат, способствует беспрецедентному ограничению роли женщины», - говорит Армине Гмюр-Карапетян.
Местные, по ее словам, с тоской вспоминают времена, когда по вечерам в городе можно было встретить прогуливающихся по улицам девушек, женщины жили более активной социальной жизнью.
«Большинство коренных гюмрийцев уехали, увеличился приток из сел, в результате осталось только фразерство о жителях Гюмри, что отрицательно влияет на молодежь», - заключила собеседница.