Էլէներգիան բնակչության համար թանկանալու է 7 դրամով․ ՀԾԿՀ֊ի նախագիծ
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) պատրաստվում է էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնել մոտ 7 դրամով։ Հարցը պետք է քննարկվի Հանձնաժողովի հունիսի 17-ի նիստում։ Երեկ ՀԾԿՀ֊ի կայքում հրապարակվել է նիստի օրակարգը և որոշման նախագիծը, որտեղ նշված է՝ ցերեկային էլէնէրգիայի սակագինը բնակչության համար սահմանվելու է 48.78 դրամ/կՎտժ (նախկինում 41.85 դրամ էր)։ Գիշերային սակագինը նախատեսվում է դարձնել 38.78 դրամ (նախկինում՝ 31.85)։
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանի էլէկտրական ցանցեր» ընկերությունը ՀԾԿՀ ներկայացրած հայտնում խնդրել էր սակագինը բարձրացնել 17 դրամով։
Հայտից հետո «Ոչ թալանին» նախաձեռնությունը բողոքի երթ էր կազմակերպել, որի մասնակիցները նշել էին, որ էլէներգիայի սակագինը չպետք է բարձրանա և ոչ մի լումայով։ Բողոքի հաջորդ երթը նախատեսված է հունիսի 19-ին։

Электроэнергия для населения Армении подорожает на 7 драмов
Комиссия по регулированию общественных услуг намерена поднять тариф на электроэнергию почти на 7 драмов. Вопрос обсудят на заседании 17 июня. Сайт Комиссии опубликовал повестку заседания и проект решения, согласно которому, дневной тариф для населения будет стоить 48.78 драм кВт/ч (вместо прежних 41.85). Ночной тариф предусматривается повысить до 38.78 драмов (вместо прежних 31.85).
Ранее компания «Электрические сети Армении» представила в КРОУ заявку с просьбой о повышении тарифа на электроэнергию. Позже инициатива «Нет грабежу» организовала шествие протеста, участники которого заявили, что тариф не должен подниматься ни на луму. Следующая акция намечена на 19 июня.