ՀՀ դատախազությանը Նովիկովի սպանության գործը ՌԴ֊ին փոխանցելու խնդրանքով չեն դիմել․ «ՀԺ»
Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Իվան Նովիկովի սպանության գործը կքննեն Ռուսաստանում։ Այդ մասին «Ռիա Նովոստի»-ին հայտնել է Հարավային ռազմական օկրուգի իրավապահ մարմինների անանուն աղբյուրը։ Աղբյուրը պարզաբանել է, որ նման որոշում կայացվել է այն բանի հետ կապված, որ թե՛ սպանվածը, թե՛ սպանության մեջ կասկածվողը ռուսական բանակի զինծառայողներ են։
Հունիսի 17-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանից հետաքրքրվել է՝ արդյոք ռուսական կողմը դիմե՞լ է հայ իրավապահներին սպանության գործը հանձնելու խնդրանքով։ Ի պատասխան դատախազն ասել է, որ ռուսական կողմից գործը փոխանցելու վերաբերյալ որևէ պահանջ, դիմում չի ներկայացվել։ Ասլանյանի խոսքով՝ հայ իրավապահները շարունակում են զինծառայողի սպանության գործի նախաքննությունը։ «ՀԺ»-ի հարցին, թե հայկական կողմից հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ի՞նչ նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել և արդյո՞ք մեր գործով կասկածյալներ կան, թե ոչ, Րաֆֆի Ասլանյանը պատասխանել է, որ դատավարական նման կարգավիճակ ունեցող անձ չկա։
Ռուսաստանցի ժամկետային զինծառայող Իվան Նովիկովին սպանված էին գտել հունիսի 15-ին Գյումրիի «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի մոտ։ Նույն օրը սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է Նովիկովի ծառայակիցը՝ 21-ամյա Իվան Բոսխոմջիևը։ Կասկածյալն ընդունել է սպանության մեղադրանքը և նախաքննական մարմիններին բացատրել, որ սպանության պատճառ է հանդիսացել անձնական հակակրանքը։ Ըստ օրաթերթի տեղեկությունների՝ սպանվածի դին գտնվում է հայկական կողմում։

Home / Armenia / Murder of Russian Soldier in Armenian Gyumri to Be Investigated by Russian Law Enforcement
Murder of Russian Soldier in Armenian Gyumri to Be Investigated by Russian Law Enforcement
Investigation into the death of Ivan Novikov, soldier of the 102nd Russian military base in the Armenian Gyumri, will be conducted in Russia, a source at the Military Investigative Department of the Investigative Committee of the Russian Federation for the Southern Military District told Russian RIA Novosti news agency.
The case, as stated by the source, will be investigated by Russian law enforcement agencies on account of both the suspect and the killed being Russian Army soldiers.
On Wednesday, June 17, Armenian “Haykakan Zhamanak” daily inquired of Prosecutor of Shirak province Raffi Aslanyan whether the Russian side has applied to Armenian law enforcement with a request to hand over the murder case. No demands or appeals regarding the case were made by the Russian side, Aslanyan said in response. Armenian law enforcement agencies, according to the prosecutor, are still conducting preliminary investigation into the soldier's death.
Recall, 19-year-old Ivan Novikov, a soldier of the 102nd Russian military base in the Armenian city of Gyumri, was found dead on Monday, June 15, near the Mother Armenia monumental statue. Fellow serviceman Ivan Boskhomjiyev was arrested on the same day on suspicion of Novikov's murder. The suspect has admitted his guilt and explained that the reason behind the crime was personal animosity.