ՀՀ դատախազությանը Նովիկովի սպանության գործը ՌԴ֊ին փոխանցելու խնդրանքով չեն դիմել․ «ՀԺ»
Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Իվան Նովիկովի սպանության գործը կքննեն Ռուսաստանում։ Այդ մասին «Ռիա Նովոստի»-ին հայտնել է Հարավային ռազմական օկրուգի իրավապահ մարմինների անանուն աղբյուրը։ Աղբյուրը պարզաբանել է, որ նման որոշում կայացվել է այն բանի հետ կապված, որ թե՛ սպանվածը, թե՛ սպանության մեջ կասկածվողը ռուսական բանակի զինծառայողներ են։
Հունիսի 17-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանից հետաքրքրվել է՝ արդյոք ռուսական կողմը դիմե՞լ է հայ իրավապահներին սպանության գործը հանձնելու խնդրանքով։ Ի պատասխան դատախազն ասել է, որ ռուսական կողմից գործը փոխանցելու վերաբերյալ որևէ պահանջ, դիմում չի ներկայացվել։ Ասլանյանի խոսքով՝ հայ իրավապահները շարունակում են զինծառայողի սպանության գործի նախաքննությունը։ «ՀԺ»-ի հարցին, թե հայկական կողմից հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ի՞նչ նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել և արդյո՞ք մեր գործով կասկածյալներ կան, թե ոչ, Րաֆֆի Ասլանյանը պատասխանել է, որ դատավարական նման կարգավիճակ ունեցող անձ չկա։
Ռուսաստանցի ժամկետային զինծառայող Իվան Նովիկովին սպանված էին գտել հունիսի 15-ին Գյումրիի «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի մոտ։ Նույն օրը սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է Նովիկովի ծառայակիցը՝ 21-ամյա Իվան Բոսխոմջիևը։ Կասկածյալն ընդունել է սպանության մեղադրանքը և նախաքննական մարմիններին բացատրել, որ սպանության պատճառ է հանդիսացել անձնական հակակրանքը։ Ըստ օրաթերթի տեղեկությունների՝ սպանվածի դին գտնվում է հայկական կողմում։

Прокуратуру Армении не просили передать РФ дело об убийстве российского солдата
Дело об убийстве военнослужащего дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военбазы Ивана Новикова будет рассматриваться в России. Об этом «РИА Новости» сообщил анонимный источник в правоохранительных органах Южного военного округа. Согласно источнику, решение было принято на основании того, что и убитый, и подозреваемый в убийстве являются военнослужащими российской армии.
17 июня газета «Айкакан жаманак» поинтересовалась у прокурора Ширакской области Раффи Асланяна, обратилась ли российская сторона к местным правоохранительным органам с просьбой о передаче дела об убийстве. По словам прокурора, российская сторона не представляла никаких требований, заявлений о передаче дела. Правоохранительные органы Армении, сказал Асланян, продолжают предварительное следствие по делу об убийстве военнослужащего. На вопрос издания, какие новые обстоятельства были раскрыты в рамках уголовного дела, заведенного армянской стороной, и есть ли подозреваемые, прокурор ответил, что подозреваемых нет.
Труп военнослужащего срочной службы Ивана Новикова нашли 15 июня неподалеку от монумента «Мать Армения». В тот же день по подозрению в убийстве был арестован сослуживец Новикова, 21-летний Иван Босхомджиев. Подозреваемый признал свою вину и объяснил, что причиной послужила личная неприязнь. По данным «АЖ», труп убитого остается у армянской стороны.