ԱԺ֊ն որոշեց ՌԴ֊ից 200 մլն դոլար վարկ վերցնել զենք գնելու համար (թարմացված)
ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ այսօր գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որին ներկայացվել է Ռուսաստանից 200 մլն դոլար գումարի չափով պետական արտահանման վարկ վերցնելու նախագիծը: Համաձայն նախագծի՝ Հայաստանը վարկը ծախսելու է ռազմական նշանակության արտադրանք ձեռք բերելու համար, ընդ որում՝ միմիայն ռուսական:
ՀՀ Պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը հայտարարել է, որ այս վարկով ձեռք է բերվելու նորագույն տեխնիկա, որի մի մասը մասնակցել է մայիսի 9-ի Մոսկովյան շքերթին:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը, անդրադառնալով վարկին, ասել է, որ պայմանագիրն ունի դաժան պայմաններ Հայաստանի համար:
«ժամկետանց լինելու դեպքում պարտքը դառնում է  համախմբված վարկ, և ռուսական կողմը ստանում է իրավունք պահանջելու ամբողջ վարկը: Սա դաժանություն է: Երկրորդ՝ երբ վարկը դառնում է ժամկետանց, դրա տոկոսը 3-ից դառնում է 4.5: Երրորդ հարց՝ զինատեսակներ կան, որ դեռ 1 տարուց նոր սարքվելու են, բայց վարկի տոկոսները հաշվարկվում են  այսօրվանից: Ընդամենը հարցնում եմ՝ հաշվարկե՞լ եք՝ ինչքան վնասներ ենք կրում»,- ասել է Հրանտ Բագրատյանը:
Նազարյանը պատասխանել է, որ վարկում որևէ «դաժանություն» չկա, և Ֆինանսների նախախարությունը տվել է իր դրական կարծիքը․ «Առանց հաշվարկներ անելու պարզ է, որ մենք վնասներ չենք կրելու»։
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը ևս վարկային պայմանագիրը Հայաստանի համար ստորացուցիչ է համարել։ Հարակից զեկուցող Շիրակ Թորոսյանը, պատգամավորի հարցին, թե ինչ են անելու ՀՀ իշխանությունները, եթե Ռուսաստանը Ադրեջանին կրկին զենք վաճառի, չի պատասխանել, փոխարենը՝ պատգամավորին հորդորել է «զուսպ լինել»:
Նածագիծն ԱԺ֊ի կողմից ընդունվել է ձայների մեծամասնությամբ՝ 98 կողմ, 1 դեմ (Զարուհի Փոստանջյան)։ 32 պատգամավոր քվեարկությանը չի մասնակցել։

«Унизительный договор». Парламент Армении обсуждает проект получения кредита от РФ
По инициативе армянского правительства в Национальном Собрании состоялось внеочередное заседание, в ходе которого был представлен проект о взятии у России государственного экспортного кредита в размере $200 млн. Согласно проекту, кредит будет потрачен на приобретение продукции военного назначения, причем, только российской.
Замминистра обороны Ара Назарян заявил, что на эти средства будет приобретена новейшая техника, часть ее была представлена на параде по случаю 9 мая в Москве.
Депутат от «Армянского национального конгресса», экс-премьер, экономист Грант Багратян заявил, что договор содержит «жестокие для Армении условия».
«В случае просрочки долг превращается в общий кредит, и российская сторона получает право требовать весь кредит. Это жестоко. Во-вторых, когда кредит просрочен, процент с 3 возрастает до 4-5. В-третьих, есть оружие, которое будет готово только через год, но проценты уже начисляются. Я лишь спрашиваю: вы рассчитали, какие мы несем убытки?», - заявил парламентарий.
Никакой жестокости, по словам Назаряна, в кредите нет, Минфин дал свою положительную оценку: «И без рассчетов ясно, что мы не понесем убытки».
Член фракции «Наследие» Заруи Постанджян назвала кредитный договор унизительным для Армении. Содокладчик Ширак Торосян, не ответив на вопрос депутата, призвал ее «быть сдержаннее».