Դատավորը որոշել է խստացնել մեղադրողի պահանջած պատիժը
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Խալաթյանը (լուսանկարում), դուրս գալով մեղադրյալի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքի շրջանակներից, նրան ոչ միայն մեղավոր է ճանաչել գողության երկու դեպքի և ավազակային հարձակման մեջ, այլև հայտարարել է, որ մեղադրյալ Արգիշտի Սարիբեկյանը եղել է հանցագործությունների կազմակերպիչը: Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Սարիբեկյանի փաստաբան Ալվարդ Մնացականյանը։ Հունիսի 3-ին վճռի հրապարակման ժամանակ Վահե Խալաթյանը մեղադրողի միջնորդած 10 տարի ազատազրկմանն ավելացրել է ևս 2 տարի և Սարիբեկյանին դատապարտել 12 տարվա ազատազրկման՝ առանց ներկայացնելու ծանր պատիժ նշանակելու հիմքերը:
Համաձայն գործի նյութերի, գողությունները կատարվել են երկու գյուղերի գյուղապետարաններից, իսկ ավազակային հարձակման ժամանակ երիտասարդները մտել են Ելենա Շիրվանյանի և Ռաֆայել Թևոսյանի տուն։
Սարիբեկյանի հետ միասին ավազակային հարձակում և երկու գողություն կատարելու մեջ մեղավոր են ճանաչվել ևս 3 հոգի, ովքեր ստացել են 8-ից 10 տարի ազատազրկման ժամկետներ, թեև նրանք փոխհատուցել էին երկու գյուղապետարաններից գողացված համակարգիչների համար, և տուժողների կողմից բողոքներ չկային: Արգիշտի Սարիբեկյանը չի ընդունում, որ մասնակցել է գողություններին ու հարձակմանը: Նա հիմնականում բնակվել է Ռուսաստանում, Հայաստան էր եկել կարճ ժամանակով և բերման է ենթարկվել Ռուսաստան վերադառնալու ճանապարհին: Ընդ որում՝ Սարիբեկյանին ասել են, որ պետք է ներկայանա բաժին ինչ֊որ բանկային պարտավորության համար, սակայն բաժնում նրան կալանավորել են:
Ալվարդ Մնացականյանը նշել է, որ Սարիբեկյաին մեղադրանք են առաջադրել գործով անցնող ամբաստանյալ, անչափահաս Կարեն Խաչատրյանի ցուցմունքի հիման վրա, ով ասել է, թե Սարիբեկյանն իրենց հետ գողություն է կատարել: Խաչատրյանը ցուցմունք է տվել առանց ծնողի կամ ուսուցչի ներկայության: Այլ ապացույցներ չկան: Սարիբեկյանի դեմ նախաքննության ժամանակ ցուցմունք է տվել նաև մեկ այլ կասկածյալ Գրիգոր Ներսիսյանը, ով հետագայում քննիչից պահանջել է իրեն փաստաբան տրամադրել և վերջինիս ներկայությամբ արդեն հրաժարվել է այդ ցուցմունքից՝ ասելով, որ Սարիբեկյանին չի ճանաչում:
Փաստաբանի խոսքով՝ դատավոր Խալաթյանը ողջ դատավարության ընթացքում մերժել է իր բոլոր միջնորդությունները և չի ապահովել կողմերի մրցակցությունը՝ պաշտպանության կողմին այդ կերպ զրկելով որևէ ապացույց ներկայացնելու հնարավորությունից:
Մասնավորապես, Մնացականյանը նշել է, որ դատարանը չի ընդունել անչափահասի ուսուցչուհուն, ինչպես նաև միակ վկա Կարեն Ենգիբարյանին հարցաքննելու միջնորդությունը: Դատարանը նաև գնահատական չի տվել այն փաստին, որ երեք մեղադրյալների՝ գողոնի իրացման մասին հեռախոսազրույցների վերծանումներում երբեք չի տրվել Սարիբեկյանի անունը: Դատարանում նաև չեն ուսումնասիրվել դեպքի վայրի զննության տեսանյութերը, ինչը փաստաբանը նույնպես խախտում է համարում, ինչպես նաև դատարանում չեն հետազոտվել տուժողների նախաքննական ցուցմունքները:
Նախաքննության ընթացքում տուժողները քննիչի հորդորով ցուցմունք են տվել, որ իրենց տուն մտել է 4 հոգի, մինչդեռ դատարանում հայտնել են, որ իրենց տուն իրականում մտել են 3-ը:
Այժմ ավազակային հարձակման և երկու դրվագով գողության գործը գտնվում է Վերաքննիչ դատարանում: Նախորդ նիստին դատարանը բավարարել էր Կարեն Ենգիբարյանին հարցաքննելու մասին Ալվարդ Մնացականյանի միջնորդությունը: Հաջորդ նիստին միակ վկային բերման են ենթարկելու՝ ցուցմունք տալու համար։

В Армении судья решил ужесточить запрошенное прокурором наказание
Судья суда общей юрисдикции Армавирской области Армении Ваге Халатян (на фото), выйдя за пределы обвинения, не только признал обвиняемого виновым в двух кражах и разбойничьем нападении, но также заявил, что подсудимый Аргишти Сарибекян был организатором преступлений. Об этом в беседе с Epress.am заявила адвокат обвиняемого Алвард Мнацаканян.
Таким образом, Ваге Халатян прибавил к запрашиваемым обвинителем 10 годам еще 2 и приговорил Сарибекяна к 12 годам заключения.
По материалам дела, действия были совершены в 2 сельских администрациях, а во время разбойничьего нападения молодые люди проникли в дом Елены Ширванян и Рафаэля Тевосяна.
Вместе с Сарибекяном в совершении разбойничьего нападения и двух краж признаны виновными трое других людей, получивших от 8 до 10 лет, несмотря на выплаченную ими компенсацию за украденные из двух сельских администраций компьютеры и отсутствия жалоб пострадавших. Сарибекян не признается в участии в краже и разбойничьем нападении. Он проживал в России, в Армению прибыл ненадолго и был задержан на пути в РФ. Причем, Сарибекяну сказали, что он должен явиться в отделение из-за какого-то банковского обязательства, однако в отделении его арестовали.
По словам адвоката, обвинение подзащитному выдвинули на основании показаний другого подсудимого по делу, несовершеннолетнего Карена Хачатряна, заявившего, что Сарибекян совершил кражу вместе с ними. На даче показаний не было ни родителей, ни учителя Хачатряна. Других доказательств нет. В ходе предварительного следствия против Сарибекяна дал показания подозреваемый Григор Нерсисян, впоследствии потребовавший от следователя предоставить ему адвоката и уже в присутствии последнего отказался от этих показаний, заявив, что не знаком с Сарибекяном.
Алвард Мнацаканян заявила, что на этапе всего судопроизводства судья Халатян отклонял все ее ходатайства и не обеспечил конкуренции, лишив защиту возможности представления каких-либо доказательств.
В частности, адвокат отметила, что суд не принял ходатайство о допросе учительницы несовершеннолетнего и единственного свидетеля Карена Енгибаряна. Кроме того, суд не дал оценки тому, что в распечатке телефонных разговоров обвиняемых, обсуждавших реализацию украденного, никогда не упоминается имя Сарибекяна. Также в суде не были изучены видеоматериалы об осмотре места происшествия: адвокат считает нарушением и это. Кроме того, в суде не исследовали показания пострадавших, данных на этапе предварительного следствия. Тогда пострадавшие дали показания по призыву следователя, сказав, что в дом проникли четверо человек, между тем, в суде они заявили, что на самом деле их было трое.
В настоящее время дело о разбойничьем нападении и кражах находится в Апелляционном суде. На предыдущем заседании суд удовлетворил ходатайство Мнацаканян о допросе Карена Енгибаряна. На следующем заседании состоится дача показаний единственного свидетеля.