Հայաստանի իշխանությունն անհայտ կորածների մասին օրենքի ընդունումը հրատապ չի համարում
«Անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի ընդունման հետաձգումը պայմանավորված է նախագծի ոչ հրատապ լինելով: Այս մասին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին գրություն է ուղարկել ՀՀ արդարադատության նախարարությունը:
Իրավապաշտպանական կազմակերպությունն իր մտահոգությունն է հայտնում նման վերաբերմունքի հանդեպ՝ հիշեցնելով, որ 1994 թվականին հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև կնքված զինադադարից հետո ևս շարունակվում են երկուստեք կորուստները․ հրադադարի ռեժիմի խախտման և իրավիճակի պարբերական թեժացման հետևանքով ղարաբաղա֊ադրբեջանական բաժանարար գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանագծում գերևարվում և անհայտ կորում են բազմաթիվ անձինք:
«Այս պարագայում կառավարության դրսևորած վարքագիծը չի համապատասխանում Ժնևյան կոնվենցիաներով պետության վերցրած պարտավորություններին: «Անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը ոչ միայն հրատապ է, այլև դրա ընդունումը կարող է ունենալ կանխարգելիչ նշանակություն, որը հնարավորություն կտա ապահովելու անհայտ կորածների և նրանց հարազատների իրավունքների պաշտպանությունը»,- գրում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայքը:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի մարտին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նախաձեռնել է «Անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման աշխատանքները, որոնք ավարտվել են դեռևս 2011 թվականի ապրիլին, որից հետո այն պետք է քննարկվեր միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից՝ ՀՀ Ազգային ժողովի օրակարգում ներառելու նպատակով:
Անցյալ տարի Կարմիր Խաչի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն, ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով պաշտոնապես կա 4610 անհայտ կորած:

Власти Армении не считают срочным принятие закона о без вести пропавших
Откладывание принятия закона «О без вести пропавших» обусловлено тем, что проект не является срочным. Об этом говорится в письме ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи министерству юстиции Армении.
Правозащитная организация выражает обеспокоенность таким отношением, напоминая, что после подписанного армянской и азербайджанской сторонами в 1994 году документа о режиме прекращения огня обе стороны продолжали нести потери: в результате нарушения режима прекращения огня и периодического накаливания ситуации на разделительной карабахско-азербайджанской и армяно-азербайджанской линии множество людей попадают в плен и пропадают без вести.
«Поведение правительства в таком случае не соответствует обязательствам, взятым на себя государством Женевской конвенцией. Принятие закона «О без вести пропавших» может иметь профилактическое значение, предоставить возможность обеспечить защиту прав без вести пропавших и их родных», - говорится на сайте организации.
Напомним, что в марте 2010 года МИД Армении начал работы по разработке проекта закона Армении «О без вести пропавших», которые были завершены в апреле 2011 года. Затем проект должны были обсудить в межведомственной комиссии с целью внесения в повестку Национального Собрания.
Согласно опубликованным в 2014 году данным Красного Креста, официальная цифра пропавших без вести в результате карабахского конфликта составляет 4610 человек.