«Որպեսզի Սերժի մանկլավիկները, մենթակերպները չկարողանան կեղծել հանրաքվեի արդյունքները»
Սերժ Սարգսյանը չի կարողացել հարմար թեկնածու գտնել նախագահի պաշտոնը փոխանցելու համար, ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանը արեց 2008֊ին՝ պատրաստելով Սերժ Սարգսյանին։ Այդ իսկ պատճառով վերջինս նախաձեռնել է սահմանադրական փոփոխությունները՝ իր կլանի երկարակեցությունն ապահովելու համար։ Այս մասին այսօր Գյումրիում «Չեք անցկացնի» նախաձեռնության հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ ասել է Գյումրիի ավագանու անդամ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի վարչության նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։
Նա ընդգծել է, որ նույն գրչակները, ովքեր հիմա են գրել Սահմանադրության նախագիծը, 2005 թվականին էլ Սահմանադրություն գրեցին՝ խոստանալով, որ այլևս պրոբլեմ չի լինելու։
Գյումրիի ավագանու անդամի խոսքով՝ դա, սակայն, Ռոբերտ Քոչարյանին չխանգարեց սահմանից զորքեր բերել խաղաղ ցուցարարների վրա 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո:
«Սերժ Սարգսյանը զավթել է իշխանությունը մարտի 1-ին 10 սպանվածների կյանքի գնով, 1400 բանտարկվածների և 130 քաղբանտարկյալների առողջության գնով: Սերժիկը մոգոնել է այս ամենն իր կլանի երկարաձգության համար, բայց խոստանում է, որ ինքը էլ պաշտոն չի ուզելու: Քանի՞ հոգի կա Սերժիկի խոստումներին հավատացող, ձեն հանեք: 7 տարի առաջ խոստացել է, որ աղետի գոտում անօթևաններ չպիտի լինեն, Գյումրին 4000 անօթևան ընտանիք ունի: Էդ մարդը տեղյակ չէ՝ ինչ է տեղի ունենում երկրում: Սահմաններում էդ իրավիճակը, 100-ավոր միլիցա է հանել, շարել ճամփեքին, եկել է եկեղեցի բացելու։ Առանց քեզ էլ կբացեն եկեղեցին, հանգիստ թողեք եկեղեցիները»,- ասել է Լևոն Բարսեղյանը:
Բարսեղյանը կարևորել է հանրաքվեի օրն ընտրատեղամասերում դիտորդների առկայությունը, ովքեր, նրա խոսքով, պետք է պայքարեն ընտրակեղծիքների դեմ։
«Պիտի ունենալ յուրաքանչյուր տեղամասում առնվազն 2 հոգի։ 2 հազար տեղամաս ունենք։ 4 հազար կարգին մարդ է պետք՝ ուժեղ, խելացի, կամքը տեղը, չխեղճացող, որպեսզի մարդավարի հսկեն տեղամասերի ներսում տեղի ունեցողը։ Որպեսզի Սերժի մանկլավիկները, ծախու կենդանիները, իրենց մենթերը, մենթակերպները չկարողանան կեղծել հանրաքվեի քվեարկության արդյունքները, չկարողանան լցոնեն, չկարողանան բացակաների փոխարեն քվեարկել։ Այդ գործը աղոթելով չի լինում։ Եթե կկարողանա նկարել այդ թվերը, ուրեմն հալալ է իրան։ քիչ է արել մեզ, քիչ է արել ձեզ։ Հիմիկվանից գրին քարտի հերթագրվեք ու գաղթեք ստեղից։ Ոչ ոք չի պատրաստվում զիջել։ Նահանջի տեղ իսկապես չկա, ժողովուրդ: Բոլորը զզվել են։ Իր միլիցեքը նույնիսկ զզվել են, իր կգբշնիկները նույնիսկ հոգնել են։ Ժողովուրդ, չենք զիջելու ոչ մի բան»,- ասել է Լևոն Բարսեղանը:

«4000 человек, которые не стушуются». В Армении готовятся к референдуму по Конституции
«Серж Саргсян не сумел найти удобную кандидатуру на пост президента, как в 2008-ом это сделал Роберт Кочарян, подготовив Сержа Саргсяна. Поэтому последний предпринял конституционные реформы, чтобы обеспечить своему клану долголетие», - в ходе митинга инициативы «Не проведете!» во втором по величине армянском городе Гюмри заявил член Совета старейшин города, председатель правления гюмрийского клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян.
Писаки, продолжает он, написавшие сегодня проект Конституции, в 2005 году сделали то же самое, пообещав, что проблем больше не будет. По словам Барсегяна, это, однако, не помешало второму президенту Роберту Кочаряну привести с границы войска на мирных демонстрантов после президентских выборов 2008 года.
«Серж Саргсян захватил власть ценой жизни 10 убитых 1 марта , ценой здоровья 1400 арестованных и 130 политзаключенных. Сержик выдумал это все ради продления своего клана, но обещает, что должности он больше не захочет. Сколько человек верит обещаниям Сержика? Отзовитесь. 7 лет назад он говорил, что в зоне бедствия не должно быть бездомных. В Гюмри 4000 бездомных семей. На границах такая ситуация, а он вывел на улицы сотни полицейских, выстроил на дорогах и приехал открывать церковь. И без тебя откроют, оставьте церкви в покое», - призвал Барсегян.
Он подчеркнул важность присутствия наблюдателей на избирательных участках в день референдума, которые, по словам выступающего, должны бороться с фальсификациями.
«На каждом участке нужно иметь, по крайней мере, двух. У нас 2000 участков. Нужны 4000 нормальных людей: сильных, умных, с волей, которые не стушуются, чтобы по-человечески контролировать происходящее на участке. Чтобы прихвостням Сержа, продажным животным, их ментам не удалось фальсифицировать результаты референдума осуществлять вбросы и голосовать вместо отсутствующих. Молитвами делу не помочь. Если он сумеет нарисовать эти цифры, значит, молодец. , мало нам того, что он уже сделал. Уже сейчас вставайте в очередь за грин-картой и уезжайте отсюда. Уступать никто не собирается. Отступать, действительно, некуда, народ. Всем осточертело. Даже его милиционерам осточертело, даже его КГБэшники устали. Народ, мы ничего не уступим», - заключил Левон Барсегян.