«Որպեսզի Սերժի մանկլավիկները, մենթակերպները չկարողանան կեղծել հանրաքվեի արդյունքները»
Սերժ Սարգսյանը չի կարողացել հարմար թեկնածու գտնել նախագահի պաշտոնը փոխանցելու համար, ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանը արեց 2008֊ին՝ պատրաստելով Սերժ Սարգսյանին։ Այդ իսկ պատճառով վերջինս նախաձեռնել է սահմանադրական փոփոխությունները՝ իր կլանի երկարակեցությունն ապահովելու համար։ Այս մասին այսօր Գյումրիում «Չեք անցկացնի» նախաձեռնության հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ ասել է Գյումրիի ավագանու անդամ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի վարչության նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։
Նա ընդգծել է, որ նույն գրչակները, ովքեր հիմա են գրել Սահմանադրության նախագիծը, 2005 թվականին էլ Սահմանադրություն գրեցին՝ խոստանալով, որ այլևս պրոբլեմ չի լինելու։
Գյումրիի ավագանու անդամի խոսքով՝ դա, սակայն, Ռոբերտ Քոչարյանին չխանգարեց սահմանից զորքեր բերել խաղաղ ցուցարարների վրա 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո:
«Սերժ Սարգսյանը զավթել է իշխանությունը մարտի 1-ին 10 սպանվածների կյանքի գնով, 1400 բանտարկվածների և 130 քաղբանտարկյալների առողջության գնով: Սերժիկը մոգոնել է այս ամենն իր կլանի երկարաձգության համար, բայց խոստանում է, որ ինքը էլ պաշտոն չի ուզելու: Քանի՞ հոգի կա Սերժիկի խոստումներին հավատացող, ձեն հանեք: 7 տարի առաջ խոստացել է, որ աղետի գոտում անօթևաններ չպիտի լինեն, Գյումրին 4000 անօթևան ընտանիք ունի: Էդ մարդը տեղյակ չէ՝ ինչ է տեղի ունենում երկրում: Սահմաններում էդ իրավիճակը, 100-ավոր միլիցա է հանել, շարել ճամփեքին, եկել է եկեղեցի բացելու։ Առանց քեզ էլ կբացեն եկեղեցին, հանգիստ թողեք եկեղեցիները»,- ասել է Լևոն Բարսեղյանը:
Բարսեղյանը կարևորել է հանրաքվեի օրն ընտրատեղամասերում դիտորդների առկայությունը, ովքեր, նրա խոսքով, պետք է պայքարեն ընտրակեղծիքների դեմ։
«Պիտի ունենալ յուրաքանչյուր տեղամասում առնվազն 2 հոգի։ 2 հազար տեղամաս ունենք։ 4 հազար կարգին մարդ է պետք՝ ուժեղ, խելացի, կամքը տեղը, չխեղճացող, որպեսզի մարդավարի հսկեն տեղամասերի ներսում տեղի ունեցողը։ Որպեսզի Սերժի մանկլավիկները, ծախու կենդանիները, իրենց մենթերը, մենթակերպները չկարողանան կեղծել հանրաքվեի քվեարկության արդյունքները, չկարողանան լցոնեն, չկարողանան բացակաների փոխարեն քվեարկել։ Այդ գործը աղոթելով չի լինում։ Եթե կկարողանա նկարել այդ թվերը, ուրեմն հալալ է իրան։ քիչ է արել մեզ, քիչ է արել ձեզ։ Հիմիկվանից գրին քարտի հերթագրվեք ու գաղթեք ստեղից։ Ոչ ոք չի պատրաստվում զիջել։ Նահանջի տեղ իսկապես չկա, ժողովուրդ: Բոլորը զզվել են։ Իր միլիցեքը նույնիսկ զզվել են, իր կգբշնիկները նույնիսկ հոգնել են։ Ժողովուրդ, չենք զիջելու ոչ մի բան»,- ասել է Լևոն Բարսեղանը:

Anti-Government Activist Says Sargsyan's 'Minions' Should Not Be Allowed to Forge Referendum Results
Serzh Sargsyan, unable to find a suitable candidate to replace him in the presidential post, initiated the constitutional changes to ensure the longevity of his clan, Levon Barseghyan, Head of the Gyumri-based Asparez Journalists' Club said during the rally on Friday against the constitutional reforms project put forward by the Armenian President.
Barseghyan, who is a member of the city's Council of Elders, stressed that ''the same scribblers who've written the new draft Constitution had also penned the Constitution in 2005, promising there would be no more problems;'' however, that did not prevent then President Robert Kocharyan from employing border troops against peaceful protesters during the 2008 post-election unrest.
''Serzh Sargsyan has usurped the power at the expense of the 10 killed and 1, 400 arrested on March 1, . Serzhik has come up with for his clan's longevity.  He, however, promises to never ask for a position for himself.  How many of you believe his promises? 7 years ago he promised there would be no homeless in the disaster zone. There are 4000 homeless families in Gyumri. This man is unaware what is happening in the country,'' Barseghyan stated.
He noted the important role of observers at the polling stations on constitutional reforms referendum day scheduled for later this year: ''There should be at least 2 at each polling station. There are two thousand stations. We need four thousand solid people – strong, smart, and willful – to be able to keep adequate control over and to prevent Serzh's minions from manipulating the results.''
If Sargsyan manages to forge the votes, Barseghyan added, then ''we all deserve what he's done to us.''
''There is no room to retreat; everyone is sick and tired of . We shall not concede anything, people,'' the speaker announced.