Գյուղացիների բերքն ամբողջությամբ չեն մթերում, չնայած Ծառուկյանը խոստացել է
Արմավիրի մարզի մի քանի գյուղերի բնակիչները տհաճ անակնկալի առաջ են կանգնել․ ԲՀԿ նախկին նախագահ, խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Երևանի Արարատ կոնյակի֊գինու֊օղու կոմբինատ» ընկերության Ամասիայի մթերման կետում նրանց հայտնել են, որ կընդունեն միայն այնքան խաղող, որքան յուրաքանչյուր գյուղացի հանձնել է անցյալ տարի: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է խաղող հանձնող գյուղացիներից մեկը, ով չի ցանկացել, որ իր անունը հրապարակվի: Նա ընդգծել է, որ Գագիկ Ծառուկյանը նախորդ շաբաթ այցելել էր մարզ ու խոստացել, որ գյուղացիների խաղողի բերքն ամբողջությամբ մթերվելու է։
Մեր զրուցակիցն ասել է, որ այժմ ինքը և իր նման այլ խաղողագործներ մտածում են՝ ինչ անել մնացած բերքի հետ:
«Ես անցյալ տարի մթերել եմ 2 տոննա խաղող, այս տարի ունեմ մոտ 7 տոննա, քանի որ նոր այգի էլ ունեմ: Գարնանը Գագիկ Ծառուկյանը հնարավորություն ստեղծեց աշխատելու: Շատերի նման ես էլ վերցրեցի նոր այգու համար ձողեր, պարարտանյութ՝ աշունը խաղող մթերելուց հետո վճարելու պայմանով: Այսինքն՝ հիմա ես մոտ 250 հազար դրամ պարտք պետք է տամ, 70 հազար պետք է ծախսեմ խաղողը հավաքելու, բեռնատարով բերելու համար: Եթե հիմա 2 տոննա մթերեմ, ինձ ոչ մի կոպեկ չի մնա»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝ մթերման կետի մոտ 500 մետրանոց հերթեր են, ճանապարհի երկու կողմում էլ մեքենաներ են կանգնած: Ամեն մի խաղողագործ իր հերթին սպասում է 2-3 օր:
«Նոր պրակտիկա կա, մեքենաների մոտ ինչ֊որ երիտասարդներ են պտտվում և գումար պահանջում հերթը առաջ քշելու համար: Գետահովիտ գյուղից մի խաղողատեր 30.000 դրամ գումար է տվել ստիպված, որպեսզի իր 4 տոննա խաղողը շուտ մթերվի, քանի որ երեք օր մնալուց հետո ասում են՝ խաղողի որակն ընկել է, պետք է գինը իջեցնես: Այսինքն՝ մեր ամբողջ պրոբլեմը քիչ էր, հիմա էլ խոպանչիներ են հայտնվել, որ այս եղանակով փող են աշխատում»,- ասել է խաղողագործը:

Farmers from a number of villages of Armenia's Armavir province faced a rather unpleasant surprise recently as they were told at the Amasia procurement facility of the Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory, owned by former leader of Prosperous Armenia Party, businessman Gagik Tsarukyan, that the factory would procure only as much grapes from the suppliers as they did last year, a villager, who wished to remain anonymous, told Epress.am Friday, October 2. Meanwhile, the farmer added, Tsarukyan visited the province last week and promised the entire grape harvest would be procured.
According to the interviewee, he, like many other farmers, is currently thinking what to do with the remaining produce: “Last year I sold 2 tonnes of grapes; this year I have 7 since I've a new vineyard. In spring, Gagik Tsarukyan provided an opportunity to expand, and like many others, I obtained new vines and fertilizers on a condition that I'd pay after selling the fall harvest. So now I have an AMD 250 000 debt to pay off in addition to having to spend 70 thousand drams on harvesting and transportation. If I sell only 2 tonnes , I won't have a penny left,” the farmer stated.
The queue in front of the procurement facility, he said, stretches for more than 500 meters, and the farmers' trucks are lined up on both sides of the road: “Some young men wander around the trucks and ask money from the farmers to move them ahead in the queue. A farmer from Getahovit village had to pay AMD 30,000 to sell his 4 tonnes of grapes as soon as possible since the procurement facility said the quality of the grapes had dropped , and that he had to cut the price.”