Սահմանադրական փոփոխություններին «այո» քվեարկելը կնշանակի, որ սա կլինի երկրում վերջին քվեարկությունը, քանի որ հանրաքվեից հետո օրենսդրորեն հավերժանալու է Սերժ Սարգսյանի և Հանրապետականի իշխանությունը։
Այսօր Ազատության հրապարակում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների դեմ հանրահավաքի ժամանակ, հայտարարել է ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը:
«Սերժ Սարգսյանը, հիշելով իր կոմունիստական անցյալը, ցանկանում է դառնալ ռայկոմի քարտուղար և, լինելով կուսակցության գլուխ, որոշի բոլոր հարցերը: գենսեկ (ԽՍՀՄ կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար ֊ խմբ․) և այդ գենսեկի պաշտոնի հետ կարողանա համատեղել վարչապետի կամ պառլամենտի նախագահի պաշտոնը։ Ինչու ոչ, բայց նվազագույնը կուսակցության գենսեկի պաշտոնը՝ Մելիք֊Ադամյան (ՀՀԿ֊ի գրասենյակ) փողոցում նստող, որը որոշում է բոլոր հարցերը՝ ով ում է ծեծելու, ով է ֆինանսավորելու Ցեղասպանության հարյուրամյակը, ով ում է փող տալու»,-ասել է Արամ Մանուկյանը:
ՀԱԿ փոխնախագահը հայտարարել է, որ Սարգսյանը ցանկանում է պայքարել բազմակուսակցության, բազմակարծության դեմ, որոնց հասնելու համար տարիներ շարունակ պայքար է տարվել Ազատության հրապարակում:
«Անկախությունից 20 տարի հետո այս մարդն ուզում է ամեն ինչ հետ պտտել: Նա որոշել է քանդել կիսանախագահական համակարգը: Նրա ասածը հետևյալն է. եթե ես չեմ, ապա ուրիշը չպետք է լինի», - ասել է Մանուկյանը:
Նա դիմել է նաև գործարարներին՝ պնդելով, որ նոր համակարգի դեպքում Սերժ Սարգսյանի տնօրինելու է ամեն ինչ:
«Ի՞նչ է պետք ձեզ հասնակալու, որ ձեզ էլ է հասել: Մի օլիգարխ է մնալու, և այդ մեկը ինքն է», - ասել է Մանուկյանը:
Նշենք, որ սա «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնության սահմանադրական փոփոխությունների դեմ կազմակերպած երկրորդ հանրահավաքն է։ Մի շարք քաղաքացիական խմբեր, նախաձեռնություններ, ինչպես նաև նրանց միացած ՀԱԿ և «Ժառանգություն» կուսակցությունները «Ոչ»֊ի ճակատ են ձևավորել՝ դեմ լինելով Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող խորհրդարանական կառավարմանը։ Ուժերի առաջին հանրահավաքն  անցկացվել էր սեպտեմբերի 25-ին Գյումրիում։

The No Front, an alliance of opposition parties and civic groups, among them – Armenian National Congress (ANC) and Zharangutyun (Heritage), held their first Yerevan rally on Friday, October 2, urging Armenians to say no to the constitutional reforms project initiated by President Serzh Sargsyan. The amendments suggest Armenia transitions to a parliamentary system of government, and through them, opponents claim, Sargsyan only seeks to 'eternalize' his and ruling Republican Party’s rule.
"If we vote for the changes, it will be the last vote in the country since after the [referendum on the amendments] Serzh Sargsyan’s and the Republicans’ rule will be constitutionally eternalized," ANC parliamentary faction secretary Aram Manukyan said during the rally in Yerevan’s Freedom Square.
“Remembering his communist past, Sargsyan wants to become secretary of an executive committee and, as head of the party, deal with all the issues. [He seeks to become] a General Secretary [as in the Communist Party of the Soviet Union] and to be able to combine this position with the post of the Prime Minister or Parliament Speaker. Why not? But the most he can do is sit [at the party head office] and decide matters like who’ll beat whom, who’ll give money to whom, who’ll finance the centennial of the Armenian Genocide…” Manukyan stated.
The Republican leader, the oppositionist continued, is turning against multipartiness and pluralism for which Armenian people have fought for years: “After 20 years of independence, this man wants to turn back time. He’s decided to get rid of the semi-presidential system. What he’s saying is ‘If I’m not [president] then nobody is’.”
Addressing Armenia’s major businessmen, Manukyan claimed that with the new government system Serzh Sargsyan would 'get hold of everything': “What else do you need to realize that he’s coming for you, too? There’s going to be only one oligarch, and that’s [Sargsyan].”
Recall, the No Front held their first rally on September 25 in Armenia’s second largest city of Gyumri. The opposition alliance plans to hold rallies across the country in the coming weeks.