Սահմանադրական փոփոխություններին «այո» քվեարկելը կնշանակի, որ սա կլինի երկրում վերջին քվեարկությունը, քանի որ հանրաքվեից հետո օրենսդրորեն հավերժանալու է Սերժ Սարգսյանի և Հանրապետականի իշխանությունը։
Այսօր Ազատության հրապարակում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների դեմ հանրահավաքի ժամանակ, հայտարարել է ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը:
«Սերժ Սարգսյանը, հիշելով իր կոմունիստական անցյալը, ցանկանում է դառնալ ռայկոմի քարտուղար և, լինելով կուսակցության գլուխ, որոշի բոլոր հարցերը: գենսեկ (ԽՍՀՄ կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար ֊ խմբ․) և այդ գենսեկի պաշտոնի հետ կարողանա համատեղել վարչապետի կամ պառլամենտի նախագահի պաշտոնը։ Ինչու ոչ, բայց նվազագույնը կուսակցության գենսեկի պաշտոնը՝ Մելիք֊Ադամյան (ՀՀԿ֊ի գրասենյակ) փողոցում նստող, որը որոշում է բոլոր հարցերը՝ ով ում է ծեծելու, ով է ֆինանսավորելու Ցեղասպանության հարյուրամյակը, ով ում է փող տալու»,-ասել է Արամ Մանուկյանը:
ՀԱԿ փոխնախագահը հայտարարել է, որ Սարգսյանը ցանկանում է պայքարել բազմակուսակցության, բազմակարծության դեմ, որոնց հասնելու համար տարիներ շարունակ պայքար է տարվել Ազատության հրապարակում:
«Անկախությունից 20 տարի հետո այս մարդն ուզում է ամեն ինչ հետ պտտել: Նա որոշել է քանդել կիսանախագահական համակարգը: Նրա ասածը հետևյալն է. եթե ես չեմ, ապա ուրիշը չպետք է լինի», - ասել է Մանուկյանը:
Նա դիմել է նաև գործարարներին՝ պնդելով, որ նոր համակարգի դեպքում Սերժ Սարգսյանի տնօրինելու է ամեն ինչ:
«Ի՞նչ է պետք ձեզ հասնակալու, որ ձեզ էլ է հասել: Մի օլիգարխ է մնալու, և այդ մեկը ինքն է», - ասել է Մանուկյանը:
Նշենք, որ սա «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնության սահմանադրական փոփոխությունների դեմ կազմակերպած երկրորդ հանրահավաքն է։ Մի շարք քաղաքացիական խմբեր, նախաձեռնություններ, ինչպես նաև նրանց միացած ՀԱԿ և «Ժառանգություն» կուսակցությունները «Ոչ»֊ի ճակատ են ձևավորել՝ դեմ լինելով Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող խորհրդարանական կառավարմանը։ Ուժերի առաջին հանրահավաքն  անցկացվել էր սեպտեմբերի 25-ին Գյումրիում։

«Голосование за конституционные реформы приведет к тому, что это будет последним голосованием, так как после референдума власть Сержа Саргсяна и Республиканской партии Армении будет увековечена». Об этом в пятницу, 2 октября, заявил зампред партии «Армянский национальный конгресс», депутат Арам Манукян в ходе митинга против конституционных реформ на площади Свободы в Ереване.
«Помня о своем коммунистическом прошлом, Серж Саргсян хочет стать секретарем райкома и решать все вопросы, будучи главой партии. генсеком, и совмещать с этой должностью должность премьера или спикера парламента. Почему бы и нет, но как минимум – должность генсека партии, который будет восседать на улице Мелик-Адамяна , решать все вопросы: кто кого изобьет, кто станет финансировать столетнюю годовщину Геноцида, кто кому будет деньги давать».
Саргсян, по мнению оппозиционера, хочет бороться против многопартийности, плюрализма мнений, ради чего годами велась борьба на площади Свободы. «Через 20 лет после обретения независимости этот человек хочет повернуть время вспять. Он решил разрушить полупрезидентскую систему. Он говорит следующее: если не я, то никто другой».
Манукян обратился и к предпринимателям, заявив, что при наличии новой системы Саргсян завладеет всем. «Что нужно, чтобы вы поняли, что он и до вас добрался? Останется один олигарх – он сам», - сказал Манукян.
Это был второй митинг инициативы «Не проведете!», выступающей против инициированных Сержем Саргсяном конституционных реформ. Гражданские группы, инициативы, а также поддержавшие их оппозиционные партии «Наследие» и «Армянский национальный конгресс» сформировали блок противников парламентской системе правления, предлагаемой в проекте Конституции. Первый митинг состоялся 25 сентября в Гюмри.